Noc Muzeów w Bydgoszczy 2022. Zobacz tegoroczny program i listę muzeów


Tegoroczna Noc Muzeów w Bydgoszczy 2022 odbędzie się w nocy z 13 na 14 maja 2022 r. W jej ramach będzie można bezpłatnie zwiedzać bydgoskie muzea i wiele innych instytucji kulturalnych, które przygotowały atrakcyjny program dla wszystkich uczestników.

Podstawowe informacje

➤ do wydarzenia możesz dołączyć także na Facebooku;
➤ informacje dotyczące innych Nocy Muzeów 2022 znajdziesz tutaj;
➤ wejście do muzeów jest darmowe lub pobierana jest symboliczna opłata (np. 1 zł);
➤ obowiązuje reżim sanitarny;
➤ z powodu pandemii wydarzenie może zostać odwołane lub uczestnictwo będzie możliwe wyłącznie online;
➤ na niektóre wydarzenia wymagana jest wcześniejsza rejestracja.

Specjalne wydarzenia

Formuła Nocy Muzeów od lat pozostaje niezmienna, uczestnicy w ciągu kilku nocnych godzin zwiedzają różne instytucje i placówki kulturalne, które często przygotowują specjalne wydarzenia na ten wyjątkowy dzień w roku. W wielu miastach udostępniane są miejsca, które na co dzień są niedostępne dla zwiedzających. Organizatorami Nocy Muzeów są władze samorządowe, które koordynują przedsięwzięcie w ramach swoich kompetencji.

Historia Nocy Muzeów

Pierwsza Noc Muzeów odbyła się w Berlinie w 1997 r. Ze względu na sukces tej imprezy kolejne europejskie miasta zaczęły również organizować podobne przedsięwzięcia kulturalne. W Polsce pierwszą Noc Muzeów zorganizowano w 2003 r. w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Następnego roku Noc Muzeów została zorganizowana także w Krakowie i w Warszawie. Obecnie Noc Muzeów jest corocznie organizowana przez kilkadziesiąt polskich miast. W 2020 r. z powodu pandemii Noc Muzeów została odwołana, ale wiele muzeów przygotowało w dniu wydarzenia atrakcyjny program dostępny w internecie.

To też możecie Cię zainteresowaćMiłość w warszawskim getcie

Program Nocy Muzeów w Bydgoszczy 2022:

Opera Nova

ul. Marszałka Ferdynanda Focha 5

Godz. 19:00„Straszny dwór„ – pula 50 biletów w specjalnej cenie 35 zł/szt., do nabycia w kasie biletowej: hasło ”Noc Muzeów” od dnia 9 maja.Jedna osoba ma prawo zakupu tylko dwóch biletów.

Godz. 22:30 i 23:00Nocne zwiedzanie Opery Nova. Pula 30 bezpłatnych wejściówek na każde oprowadzanie. Wejściówki do odbioru w kasie biletowej Opery Nova w dniu 9 maja. Jedna osoba może otrzymać tylko dwie wejściówki.

Muzeum Oświaty

ul. M. Skłodowskiej-Curie 4

Od godz. 18:00do 24:00

Wernisaż wystawy pt.: „Papież Polak patronem Kujawsko-Pomorskiego„ oraz prelekcja Pawła Konkola pt. ”Nie byłoby tego Papieża Polaka”.

Wirtualna prezentacja pt. „Szlaki papieskie – filmowo – poetycka wędrówka po miejscach odwiedzanych przez Jana Pawła II”.

„Szkolnictwo w okresie PRL” – wystawa wspomnień.

„Drogi zdobywania zawodu nauczyciela” – wystawa przeznaczona dla osób związanych z oświatą.

„Losy bydgoskich nauczycieli w latach 1939–1945” – wystawa dotycząca życia bydgoszczan.

„Marian Rejewski – genialny bydgoszczanin, matematyk i kryptolog” – wykorzystaj w praktyce symulator Enigmy.

O każdej pełnej godzinie od 19:00 do 23:00 -„Szkoła naszych dziadków i pradziadków” – zapraszamy rodziców z dziećmi do szkoły z okresu dwudziestolecia międzywojennego.

Park Kultury – Młyny Rothera

Młyny Rothera – Spichrz Mączny, parter (wejście od strony tarasu)

O każdej pełnej godzinie od 18:00 do 23:00

„Laboratorium na jedną noc” to zapowiedź miejsc, do których zaprosimy Was w 2023 roku. W Młynach powstaną m.in.: pracownia popularnonaukowa, laboratorium nasion i Fab Lab, czyli warsztat majsterkowania.

„Laboratorium na jedną noc„ – pokazy eksperymentów naukowych „Profesora Pytalskiego„ dla dzieci i dorosłych.Pokaz trwa ok. 20 minut, zapisy nie obowiązują. Będzie zimno, wybuchowo i widowiskowo. Dowiemy się, czym jest : temperatura, ciśnienie i zamrażanie. Odwiedzimy świat niskich temperatur – poznamy azot i tlen w stanie ciekłym. Zobaczymy, co się stanie, gdy ciśnienie wzrośnie lub go zabraknie. Pokazy poprowadzi Profesor z pomocą publiczności. ”Laboratorium na jedną noc” to zapowiedź miejsc, do których zaprosimy w 2023 roku. W Młynach powstaną m.in.: pracownia popularnonaukowa, laboratorium nasion i Fab Lab, czyli warsztat majsterkowania.

Muzeum Wodociągów Wieża Ciśnień

ul. Filarecka 1

Od godz. 17:00 do 20:00 Strefa chillout w sąsiedztwie Wieży Ciśnień - opcjonalnie w Galerii Wieży Ciśnień.

Od godz. 17:00 do 24:00 (ostatni zwiedzający wpuszczani o 23:00), zwiedzanie wystawy stałej w Wieży Ciśnień

Muzeum Wodociągów Hala Pomp

ul. Gdańska 242

Od godz. 17:00 do 24:00 (ostatni zwiedzający wpuszczani o 23:00), zwiedzanie Muzeum Wodociągów, wystawy stałej w Hali Pomp.

Od godz. 17:00 do 21:00 pokazy sprzętu wodociągowo-kanalizacyjnego, zarówno tego historycznego jak również współczesnego.

Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego UKW

ul. Ryszarda Berwińskiego 4

Od godz. 18:00do 24:00

Panorama czasu dokonanego – cykl portretów pędzla Mariusza Kałdowskiego. Artysta utrwalił na płótnie przedstawicieli polskiej emigracji.

Kabina ciszy z Konsulatu Polskiego w Kolonii – to tu toczyły się niegdyś poufne rozmowy!

Upominki w świecie dyplomacji – w nowej odsłonie. Pamiątki wręczone polskim dyplomatom podczas zagranicznych wizyt.Specjalnie wyselekcjonowane eksponaty. Zaskakujące, zachwycające, tajemnicze: od drelichowego munduru, po subtelną porcelanową koronkę.

Muzeum Mydła i Historii Brudu

ul. Długa 13-17

Od godz. 19:00

Zapraszamy do zanurzenia się w opowieści Muzeum Mydła i Historii Brudu, gdzie w ramach Nocy Muzeów 2022 poznać będzie można historię wodą pisaną. Zwiedzanie poprzedzą warsztaty z wyrobu soli do kąpieli. Po nich przewodnik zabierze zwiedzających w podróż, której motywem przewodnim będzie woda. Jak wpływała na walkę z brudem? Czy sprzyjała jego rozwojowi?

Koszt biletu 10zł/os.

Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja

Muzeum Fotografii

ul. Karpacka 52

Od godz. 18:00 do 24:00

Zwiedzanie wystawy pt. „Źródła” - współczesne prace, realizowane w technikach wykorzystywanych w fotografii głównie w XIX wieku. To unikatowy zbiór prac wyłonionych w drodze konkursu.

Godz. 20.30Warsztaty „Historia Fotografiiw praktyce” - podróż w czasie do XIX-wiecznego atelier, w którym fotograf wykona gościom portret wielkoformatową kamerą. Uczestnicy zapoznają się z procesem wywołania wnajbardziej magicznym w historii fotografii miejscu – ciemni. Każdy odwiedzający opuści je z oryginalnym portretem (czas trwania warsztatów to ok. 90 min.; zapisy:muzeumfoto@byd.pl,w temacie wpisz: Noc Muzeów warsztaty oraz liczbę uczestników)

Muzeum Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego

ul. K. Szymanowskiego 3

Kiedy powstała Poczta Polska? Jak rozwijał się transport pocztowy? Co kryją znaki na starej korespondencji? Kiedy pojawił się pierwszy znaczek? Jak zbierać znaczki? Na te i inne pytania odpowiedzą specjaliści z Polskiego Związku Filatelistów.

O godz. 18:00„Historia poczty polskiej” – wykład Przemysława Drzewiecki (Prezes OB PZF) z prezentacją walorów dotyczących postaci Leona Wyczółkowskiego

O godz. 19:30„Filatelistyka w praktyce” prezentacja i warsztaty Waldemara Kawiński (Wiceprezes OB PZF).Podczas warsztatów zobaczyć będzie można m.in pierwszy znaczek pocztowy świata i pierwszy znaczek Polski. Zaprezentowane zostaną techniki i sprzęt do badania znaków pocztowych, a uczestnicy warsztatów otrzymają drobne upominki.

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna

Biblioteka Główna, Stary Rynek 24

Godz. 18:00–24:00

Zwiedzanie Biblioteki Bernardynów w towarzystwie tajemniczych mnichów.

Godz. 18:00–24:00

Zwiedzanie magazynu. Zwiedzający uczestniczyć będą w pokazie procesu „od zamówienia do realizacji”.

Godz. 21:00–22:00

Koncert na Strychu. Zagra poznańsko-bydgoskie trio Ala Kryształ.

Noc Muzeów dla dzieci:

Pokój zagadek „Stwór Nieczytek”

Godziny wejść: 18:00; 19:30; 22:30

Zapraszamy grupę śmiałków, która podejmie się misji rozwiązania łamigłówek i zagadek, aby uwolnić książki (zapisy do 13 maja br., tel. 512 806 564)

Biblioteka Główna – Introligatornia, ul. Długa 39

Od godz. 18:00

Zwiedzanie Introligatorni WiMBP, pokaz introligatorski – niepowtarzalna okazja do poznania kolejnych etapów pracy nad wtórną oprawą książki oraz niezwykłych maszyn do tego wykorzystywanych.

Działaniom podczas Nocy Muzeów towarzyszyć będzie kiermasz taniej książki.

Muzeum Wojsk Lądowych

ul. Czerkaska 2

Od godz.18:00 do 24:00

Bezpłatne zwiedzanie wystaw, konkurs historyczny oraz strzelnica (broń pneumatyczna).

Oddział MWL, Osówiec

Od godz. 13:00 do 21:00

Możliwość zobaczenia kilkunastu, na co dzień nie prezentowanych, pojazdów wojskowych (M.in. czołg lekki M3A1 Stuart oraz wyrzutnia rakiet taktycznych 9P129 Toczka)

Więcej szczegółów i pełny program znajduje się tutaj.

Organizatorzy zastrzegają sobie możliwość zmian w programie.

Serdecznie zachęcamy do udziału!

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz