Wystawa: „Ostatni szwajcarscy ocalali z Holokaustu”


Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK zaprasza do odwiedzenia wystawy „Ostatni szwajcarscy ocalali z Holokaustu”, której wernisaż odbędzie się 28 kwietnia 2022 r. o godz. 18:00 w budynku Biblioteki MOCAK-u przy ul. Lipowej 4 w Krakowie. Wystawa będzie otwarta dla zwiedzających od 29 kwietnia do 14 czerwca. Patronat medialny nad wydarzeniem sprawuje Historia.org.pl - Polski Portal Historyczny. 

Portret ocalałej z Holokaustu Niny Weil, 2016–202. courtesy Gamaraal Foundation, Zürich

W wyniku działalności komisji Bergiera pod koniec lat 90., której celem było wyjaśnienie wszelkich kontrowersji historycznych oraz prawnych w kwestii postawy Szwajcarów podczas II wojny światowej, do wiadomości publicznej podano informację, że w ich kraju są osoby, które przeżyły Holokaust. W zdecydowanej większości szwajcarscy ocalali nie byli obywatelami tego państwa. Pochodzili z Rzeszy Niemieckiej oraz innych państw europejskich. Niektórzy przeżyli obozy koncentracyjne i obozy zagłady, inni uratowali się w ukryciu. Większość przybyła do Szwajcarii po II wojnie światowej.

Wystawa Ostatni szwajcarscy ocalali z Holokaustu prezentuje wypowiedzi świadków Zagłady i ich potomków. Pokazujemy 14 portretów wraz z fragmentami osobistych wspomnień o Holokauście. Wystawa piętnuje antysemityzm, którego przejawy nadal widoczne są w wielu krajach. Jej zamiarem jest przekazanie młodemu pokoleniu takich wartości jak tolerancja i otwartość na drugiego. Ekspozycji towarzyszy polskojęzyczna publikacja przygotowana we współpracy z Gamaraal Foundation z Zurychu.

W latach 2017–2018 Szwajcaria sprawowała przewodnictwo w Międzynarodowym Sojuszu na rzecz Pamięci o Holokauście (International Holocaust Remembrance Alliance). Wystawa jest więc częścią działań mających na celu upamiętnienie ofiar i ocalałych z Zagłady.

Wystawa czynna w godzinach otwarcia Biblioteki MOCAK-u

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz