Wyrzutnie HIMARS do 2023 w Polsce


HIMARS to amerykański systemem mobilnych wyrzutni, wykorzystujących amunicję kierowaną. Pierwsze z wyrzutni trafią do 2023 r. do polskiej armii.

HIMARS / fot. Spc. Russell J. Good, wikipedia.org

Szef MON 13 lutego 2019 r. podpisał dokument potwierdzający zawarcie umowy na zakup dla polskiego wojska dywizjonowego modułu ogniowego Homar.

HIMARS jest systemem mobilnych wyrzutni, wykorzystujących amunicję kierowaną GMLRS-U/AW i ATACMS. W ramach programu dostarczony zostanie wieloprowadnicowy system rakietowy, zdolny do rażenia celów na odległości do 300 km.

System HIMARS pozwoli na wykonywanie głębokich uderzeń rakietowych. Stanowi to niezwykle ważny element realizacji programu modernizacji Sił Zbrojnych RP. Razem z wyrzutniami rakietowymi, Polska pozyska również środki rażenia oraz pakiet logistyczny i szkoleniowy.

Czytaj takżeHIMARS czyli amerykański Bóg Wojny. Historia i specyfikacja

Wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe służą do realizacji zadań wsparcia ogniowego na rzecz komponentu wojsk lądowych poprzez wykonywanie głębokich uderzeń ogniowych. System HIMARS wykorzystuje w tym celu amunicję rakietową precyzyjnego rażenia, naprowadzaną za pomocą systemów nawigacji inercyjnej i satelitarnej. Środki ogniowe przeznaczone są do wykonywania zadań ogniowych w obszarze działań taktycznych, tj. do 70 km, oraz w obszarze działań operacyjnych na odległościach do 300 km.

System Himars będzie służył do rażenia wyselekcjonowanych, wysoko opłacalnych celów w taktycznej i operacyjnej strefie działań, takich jak kluczowe obiekty o znaczeniu militarnym, elementy logistyczne i dowodzenia, czy elementy ugrupowania bojowego pododdziałów przeciwlotniczych oraz artylerii naziemnej. Będzie to kolejny element, po wprowadzeniu samobieżnych armatohaubic Krab i moździerzy samobieżnych Rak, modernizacji Wojsk Rakietowych i Artylerii. Systemy rakietowe wykorzystujące amunicję GMLRS i ATACMS są wykorzystywane obecnie przez szereg sojuszniczych państw NATO.

Koszty wyrzutni HIMARS

Wartość umowy wynosi 414 mln dolarów netto. Zakup został przeprowadzony w formule Foreing Military Sales czyli poprzez zawarcie umowy pomiędzy rządami Rzeczypospolitej Polskiej oraz Stanów Zjednoczonych Ameryki. Umowa została zrealizowana w ramach zadania modernizacyjnego HOMAR.

Przedmiotem umowy jest dostawa pierwszego dywizjonu, w skład którego wejdzie 18 wyrzutni bojowych i dwie wyrzutnie do szkolenia M-142 HIMARS wraz zapasem amunicji rakietowej GMLRS i ATACMS oraz szkolnej LCRR. Dostarczone zostaną także pojazdy dowodzenia, wozy amunicyjne i ciągniki ewakuacyjne.

Umowa obejmuje również wsparcie logistyczne, szkoleniowe i techniczne. Pierwszy dywizjon systemu zostanie pozyskany w konfiguracji maksymalnie zbliżonej do znajdujących się na wyposażeniu USA. Dostawy elementów systemu będą realizowane sukcesywnie do 2023 r.

Program HOMAR

Program HOMAR to element planu modernizacji technicznej Wojska Polskiego. Celem programu jest pozyskanie dywizjonowego modułu wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych, zdolnego razić cele oddalone o 70-300 km.

Źródło: mon.gov.pl

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

8 komentarzy

 1. Mark pisze:

  Autor nie ukazał czy to będzie styczeń 2023 tzn za 9 miesięcy...czy grudzień 2023, bo to wtedy już 21 miesięcy...bardzo odległy termin. I po drugie 1 dywizjon...śmiechu warte. Czy tyle jest warta niepodległość Polski?

  • Teresa pisze:

   Jak widać nie kapujesz co znaczy - DO 2023 roku. Masz problem z czytaniem ze zrozumieniem. Tak więc przeczytaj - to tylko jedno zdanie - ale ze zrozumieniem.

  • Teresa pisze:

   I jeszcze jedno. Kiedy w 2014r Rosja napadła na Ukrainę Putin mówił, że to zielone ludzki a broń ..... można kupić w każdym sklepie z militariami. I ty jak widać idziesz tym samym tropem. Myślisz sobie, że Minister Obrony RP pójdzie sobie do sklepu i kupi dzisiaj np wyrzutnie Himars, system Patriot, czołgi Abrams„.....

  • Dawid pisze:

   Do 2023 roku znaczy do końca tego roku pierwsze baterie HIMARS trafią do Polski.

 2. daplo pisze:

  szykuje sie bardzo dobry zakup za którym powinny isc zakupy nowoczesnych systemow przeciw lotniczych i nowoczesnego wyposazenia wojsk zmechanizowanych

 3. Tadeusz pisze:

  A jak juz je dostaniemy to oddamy za darmo Ukraińcom

Zostaw własny komentarz