ZAPROSZENIE: Popiół i Diament. Spotkania autorskie


Już jutro w Muzeum Pana Tadeusza Zakład Narodowy im. Ossolińskich o godz. 17:00 odbędzie się spotkanie w ramach cyklu „Popiół i Diament„. Spotkania autorskie: ”Był dwór nie ma dworu” – spotkanie z Anną Wylegałą. Patronat medialny nad cyklem sprawuje Historia.org.pl - Polski Portal Historyczny.

Materiały partnera

„Popiół i Diament. Spotkania autorskie” to cykl wydarzeń kulturalnych zorientowanych na zagadnienia historyczne i historyczno - literackie, promujący działalność wrocławskiej niezależnej księgarni stacjonarnej Popiół i Diament. Księgarnio - kawiarnia działa w budynku Muzeum Pana Tadeusza, które jest częścią Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, od 2019 roku (Rynek 6).
Zaplanowane wydarzenia obejmują szereg atrakcji odbywających się zarówno we wnętrzu księgarni, jak i w plenerze. W ramach cyklu zapraszamy do Muzeum Pana Tadeusza na comiesięczne spotkania z autorami książek znajdujących się w ofercie księgarni oraz dyskusje poświęcone prezentowanym publikacjom. Tematyka spotkań i prezentowanych pozycji nawiązywać będzie do
wystawy stałej „Misja: Polska” w Muzeum Pana Tadeusza i odnosić się do istotnych wydarzeń z historii Polski i Dolnego Śląska od czasów przedwojennych do współczesności. Gośćmi spotkań autorskich będą między innymi Anna Wylegała, Ewa Jałochowska, Piotr Lipiński, Agata Gabiś, Bożena Szaynok i inni.

Muzeum Pana Tadeusza Zakład Narodowy im. Ossolińskich zachęca także do udziału w planowanych działaniach edukacyjnych. W ramach wydarzeń towarzyszących cyklowi spotkań autorskich odbędą się warsztaty dla dorosłych i młodzieży, poruszające tematy omawiane w wybranych publikacjach. Zajęcia prowadzone przez autorów książek w atrakcyjnej formie przybliżą młodzieży zagadnienia związane z historią, literaturą i kulturą Polską XX i XXI wieku. Działania edukacyjne będą się także odbywać w przestrzeni miasta. Organizatorzy zapraszają na spacery tematyczne po Wrocławiu z przewodnikiem, opracowane na podstawie dostępnych w księgarni tytułów. Oprowadzania ukażą wydarzenia, zjawiska historyczne i kulturowe z perspektywy miasta i jego mieszkańców.

O spotkaniu: „Był dwór nie ma dworu” – spotkanie z Anną Wylegałą.
Reforma rolna, czyli wywłaszczenie wielkich właścicieli ziemskich i przekazanie części ziemi chłopom, przeprowadzona w latach 1944–1945 to jedno z najsłabiej zbadanych wydarzeń w powojennej historii Polski. W czasach PRL próbowano przede wszystkim udowodnić, jak bardzo polepszyła sytuację chłopów i robotników rolnych. Po 1989 roku ukazały się liczne wspomnienia ziemian, opisujące proces wywłaszczenia, a publikacje dotyczące wsi skupiły się na okresie późniejszym, zwłaszcza na chłopskim oporze wobec kolektywizacji i na społecznych konsekwencjach funkcjonowania PGR-ów.

Organizatorzy przewidzieli również możliwość uczestnictwa w spotkaniu w formule online. Więcej pod adresem: link

Kolejne spotkania:

19 maja 2022 (czwartek), godz. 17.00„Kolory PRL”– spotkanie z Ewą Jałochowską.
Książka prezentuje dokonania polskich artystów tworzących w PRL plakaty, animacje i komiksy. Kolorowa sztuka popularna odróżniała się od symbolicznej dla tej epoki szarości. Układ treści jest chronologiczny, co pomaga prześledzić procesy, które wówczas w kulturze zachodziły. Na kartach książki pojawiają się najbardziej znane nazwiska reprezentujące polską szkołę plakatu, ilustrację, czy film.

9 czerwca 2022 (czwartek), godz. 17.00„Absurdy PRL-u”– spotkanie z Piotrem Lipińskim.
Dlaczego w PRL-u brakowało papieru toaletowego i cukru? Kto dokonał napadu stulecia? W jaki sposób na warzywach można było zbić fortunę? I największa zagadka: jak to się stało, że PRL w ogóle był w stanie istnieć? Trudno sobie dziś wyobrazić, jak funkcjonował PRL–to najbardziej tajemniczy czas w powojennej historii polskiego społeczeństwa i państwa. Czas,w którym absurdalne było wszystko–zaopatrzenie w sklepach, mechanizmy biurokracji, czy relacje obywatela z władzą.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz