Szef MON w Drawsku będzie obserwował przygotowanie do szkolenia polskich załóg na czołgach Abrams


W poniedziałek, w Centrum Szkolenia Bojowego Drawsko, Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, będzie obserwował przygotowanie do szkolenia polskich załóg na czołgach Abrams.

ABRAMS M1A2 SEPv3 / fot. kpr. Wojciech Król, CO MON

W kwietniu szef MON zatwierdził umowę na zakup czołgów Abrams dla Wojska Polskiego. Kwestie dostaw i przygotowania do przyjęcia tego sprzętu były m.in tematem rozmowy ministra obrony z sekretarzem obrony USA podczas ostatniej wizyty w Waszyngtonie. Już w czerwcu  w Polsce rozpoczną się szkolenia polskich załóg na 28 czołgach Abrams.

Zamówienie przewiduje kupno 250 czołgów wraz ze sprzętem towarzyszącym, obejmującym 26 wozów zabezpieczenia technicznego M88A2 HERCULES i 17 mostów towarzyszących M1074 JOINT ASSAULT BRIDGE, a także pakietem szkoleniowym i logistycznym oraz zapasem amunicji. Wartość umowy wynosi ok. 4,75 mld USD.

Czołgi Abrams w najnowszej wersji  trafią do jednostek rozmieszczonych we wschodniej części Polski, na wschodnią flankę NATO – przede wszystkim do 18. Dywizji Zmechanizowanej. Pierwsze czołgi do szkolenia trafią do wojsk lądowych w 2022 r., a zakończenie dostaw planowane jest w 2026 r.

Czołgi Abrams to najnowocześniejsze czołgi na świecie. M1A2 SEP v.3 to najnowsza wersja amerykańskiego czołgu podstawowego Abrams. Jego główne uzbrojenie stanowi 120 mm armata gładkolufowa M256, która została dostosowana do wykorzystywania najnowszych rodzajów amunicji, w tym amunicji programowalnej. Wysoką skuteczność prowadzonego ognia zapewnia zaawansowany system kierowania ogniem. Uzbrojenie pomocnicze składa się ze zdalnie sterowanego modułu uzbrojenia CROWS z wielkokalibrowym karabinem maszynowym kal. 12,7 mm oraz dwóch karabinów maszynowych kal. 7,62 mm. Czołg charakteryzuje się silną odpornością balistyczną i przeciwminową, zapewniając najwyższy poziom ochrony załogi. Napęd czołgu stanowi silnik turbowałowy Honeywall AGT1500C o mocy 1500 KM, który zapewnia wysoką prędkość maksymalną oraz mobilność w każdym terenie. Najnowsza wersja została dodatkowo wyposażona w pomocniczą jednostkę napędową (APU). Masa bojowa czołgu wynosi (w zależności od zastosowanych na platformie rozwiązań) ok. 65-70 ton.

Źródło: mon.gov.pl

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. Andrzej pisze:

    A odporny jest na Javeliny i tym podobne zabawki?

Zostaw własny komentarz