IPN przygotował w języku ukraińskim tysiące przewodników po historii Polski


IPN przekaże kuratorom oświaty 8 tys. podręczników do historii Polski w języku ukraińskim. Wydanie liczy 120 stron, 150 ilustracji i 20 map. Teksty podręcznika podkreślają wspólną polsko-ukraińską historię.


Akcja została zainaugurowana podczas konferencji prasowej z udziałem prezesa Instytutu Pamięci Narodowej Karola Nawrockiego oraz ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka.

Setki tysięcy dzieci ukraińskich uchodźców, uciekających przed okrucieństwami wojny wywołanej na Ukrainie przez wojska Federacji Rosyjskiej podjęło niedawno naukę w polskich przedszkolach, szkołach podstawowych i średnich. Jedną z kluczowych misji Instytutu Pamięci Narodowej jest edukacja historyczna. Obecność w polskich szkołach dzieci i młodzieży z Ukrainy zobowiązuje nas do tego, by uchodźcy poznali historię kraju, który zapewnia im schronienie, poczucie bezpieczeństwa i możliwość kontynuacji nauki.

Instytut Pamięci Narodowej przekaże kuratorom oświaty w całej Polsce 8 tys. egzemplarzy publikacji Путівник з історії Польщі 966–2016 (Przewodnik po historii Polski 966–2016).

Dodatkowo wersję internetową podręcznika można bezpłatnie pobrać tutaj.

Przewodnik po historii Polski, wydany w języku ukraińskim, to napisana przystępnym językiem publikacja opisująca historię Polski od zarania dziejów po czasy nam współczesne. Mieści ponad 150 ilustracji i 20 map. Teksty podkreślają wspólną historię narodów – polskiego i ukraińskiego.

Źródło: ipn.gov.pl

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

3 komentarze

  1. Anonim pisze:

    Bardzo dobrze, nie wiem jaka jest treść, nie znam ukraińskiego, ale sam pomysł bardzo dobry

  2. TOR pisze:

    a co IPN napisał w tym podręczniku o Wołyniu 1943?

  3. TOR pisze:

    Co IPN napisał o rzezi Humania dokonanej przez hajdamaków Gonty i Żelaźniaka w lipcu 1768 r. Co IPN napisał o mordach dokonywanych na Polakach przez wojska ZURL na terenie Galicji wschodniej w okresie tuż po I w.ś. wtedy kiedy Piłsudski podpisywał umowy z Petlurą (1919-20). Może panowie historycy z IPN odpowiedzą?

Zostaw własny komentarz