Brytyjski lotniskowiec HMS Prince of Wales płynie na Bałtyk na wielkie manewry wojskowe


Brytyjski lotniskowiec HMS „Prince of Wales” zmierza w kierunku Morza Bałtyckiego, gdzie w czerwcu weźmie udział w wielkich manewrach wojskowych BALTOPS 22. W ćwiczeniach weźmie udział także Marynarka Wojenna RP.

HMS „Prince of Wales”

HMS „Prince of Wales” / fot. LPhot Alex Ceolin, OGL 1.0, wikipedia.org

HMS „Prince of Wales” to jeden z dwóch brytyjskich lotniskowców typu Queen Elizabeth. Do służby w Royal Navy wszedł 10 grudnia 2019 r. Jest zdolny do przenoszenia 40 samolotów i śmigłowców.

Czytaj takżeNajsilniejsze marynarki wojenne na świecie. Która z nich jest najpotężniejsza?

BALTOPS 22

Manewry BALTOPS potrwają od 5 do 17 czerwca 2022 r. na Morzu Bałtyckim. Weźmie w nich udział 45 okrętów, 75 samolotów i ok. 7000 żołnierzy państw NATO.

W BALTOPS będą reprezentowane floty czternastu państw NATO: Belgii, Bułgarii, Danii, Estonii, Francji, Niemiec, Łotwy, Litwy, Holandii, Norwegii, Polski, Turcji, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. Ponadto w tym roku w ćwiczeniach wezmą udział kraje partnerskie NATO, czyli Finlandia i Szwecja.

Gospodarzem manewrów będzie Szwecja, której marynarka wojenna w tym roku obchodzi 500-lecie istnienia.

Więcej o wojsku i uzbrojeniu przeczytasz klikając na poniższą grafikę:

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

4 komentarze

 1. TOR pisze:

  Jakie okręty wyśle na manewry PMW ?

  • JAck pisze:

   4 niewidzialne i niezatapialne balistyczne okręty podwodne o napędzie gazodynamicznym i tym samym ekologicznym. Okręty te są wyposażone w radar dalekiego zasięgu typu szklana kula v.8. Podstawową bronią jednostki jest zestaw łodzi pontonowych o zasięgu 5km pozwalających na pozostawanie na morzu do miesiąca czasu po wynurzeniu co daje marynarzom niezbędny czas na wykonanie zadania i bezpieczną ewakuację dryfem.

 2. BWP pisze:

  Zmieści się na Bałtyku? 😉

 3. Pan-kracy pisze:

  To chyba jakaś plotka. Zaglądam na stronę szwedzkiej MW, gdzie zamieszczony został spis okrętów biorących udział w tegorocznej edycji Baltopsa, i o „Prince of Wales” nie ma żadnej wzmianki

Zostaw własny komentarz