Turcja zmieniła nazwę na Türkiye. Niedawno nazwę zmieniła też Holandia


Turcja zmieniła swoją nazwę z w języku angielskim z „Turkey” na „Türkiye”. Dwa lata temu na podobny ruch zdecydowała się Holandia zmieniając nazwę na „Niderlandy”.

Mapa Turcji z 1903 r. z angielską nazwą „Turkey”

Zmiana została dokonana przez ONZ na wniosek tureckiego ministra spraw zagranicznych Mevluta Cavusoglu. Turcja jako oficjalny powód zmiany podaje, że „Türkiye” w zdecydowanie lepszy sposób reprezentuje turecką kulturę i narodowe wartości. Natomiast za nieoficjalny podaje się, że angielska nazwa „Turkey” odpowiada także angielskiemu słowu „indyk”, czyli „turkey”, co nie podobało się rządowi w Ankarze. Stąd zmiana na „Türkiye”.

Poza formalną zmianą Turcja prowadzi także szeroką akcję promującą nową nazwę, stąd już w styczniu ruszyła nowa kampania turystyczna pod hasłem „Hello Türkiye”. Podobnie produkty wyprodukowane w Turcji mają mieć oznaczenie „Made in Türkiye”.

Turecka zmiana nie jest jedyną zmianą nazwy państwa przeprowadzoną w ostatnich latach. W 2020 r. na podobny krok zdecydowała się Holandia, która zmieniła nazwę na „Niderlandy”. Holenderski rząd chciał w ten sposób podkreślić, że obszar królestwa to nie tylko terytorium krainy historycznej jaką jest Holandia, ale obejmuje szerszy obszar, właśnie Niderlandów. Podobnie do Turcji także holenderski rząd poprosił wszystkie instytucje i podmioty by używały w korespondencji i w oznaczaniu produktów nazwy „Niderlandy”.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz