AS21 Redback. Południowokoreański bojowy wóz piechoty


AS21 Redback firmy Hanwha to zaawansowany południowokoreański opancerzony bojowy wóz piechoty, który jest znacząco cięższy i nowocześniejszy od K21, czyli podstawowego BWP wojska Korei Południowej.

AS21 Redback

AS21 Redback / fot. Hanwha Defense, hanwha-defense.co.kr

Bojowy wóz piechoty AS21 Redback to nowy produkt południowokoreańskiego przemysłu zbrojeniowego, który oferuje Hanwha Defense. Jest znacząco cięższy od K21, bo waży aż 42 t, w porównaniu do 25,6 t K21. Jego maksymalna prędkość to 65 km/h, a zasięg 520 km. Jego nazwa wywodzi się od jadowitego pająka australijskiego, bliskiego kuzyna czarnej wdowy.

Czytaj takżeK21 i AS21 Redback, czyli koreańskie bojowe wozy piechoty

Redback to BWP piątej generacji, wyposażony w szereg najnowocześniejszych technologii, w tym kompozytowe gąsienice gumowe i hydropneumatyczne zawieszenie typu ISU (In-arm suspension unit). Zastosowane gąsienice znacznie redukują hałas i wibracje, oferując jednocześnie doskonałą jakość jazdy dla załogi i żołnierzy. Zaawansowany ISU zapewnia więcej miejsca na dodatki opancerzenia łagodzące wybuch pod kadłubem.

Zaprezentowany dotąd AS21 miał armatę automatyczną 30 mm Mk44S Bushmaster II, karabin maszynowy 7,62 mm oraz wyrzutnię przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike ER2. Pojazd został także wyposażony w modułowy pancerz. Załoga wozu składa się z trzech żołnierzy, dodatkowo AS21 może zabrać 8 żołnierzy piechoty.

Redback jest również wyposażony w zaawansowane systemy czujników technicznych, takie jak Iron Vision oraz system aktywnej ochrony Iron Fist.

Wóz został opracowany głównie na eksport i był szeroko oferowany w regionie Azji Południowo-Wschodniej i Australii. W 2022 r. polski minister obrony narodowej zapowiedział zakup koreańskich BWP, ale nie jest jeszcze wiadome, czy Polska kupi K21, czy AS21.

Specyfikacja techniczna i uzbrojenie bojowego wozu piechoty AS21
Waga 42 t
Prędkość maks. 65 km/h
Zasięg 520 km
Załoga 3 + 8 żołnierzy desantu
Uzbrojenie działo kalibru 30 mm
7,62 MG
RWS 12,7 mm
PPK

Więcej o wojsku i uzbrojeniu przeczytasz klikając na poniższą grafikę:

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz