K21 i AS21 Redback, czyli koreańskie bojowe wozy piechoty


K21 to południowokoreański bojowy wóz piechoty. Rozpoczęcie produkcji pierwszych 500 sztuk K21 nastąpiło pod koniec 2009 r. Korea planuje także wprowadzenie nowego i cięższego wozu pod nazwą AS21 Redback.

Bojowy wóz piechoty K21

K21 / fot. Siły Zbrojne Korei Południowej, CC-BY-SA 3.0

Prace rozwojowe nad K21 rozpoczęły się w 1999 r. W 2005 r. południowokoreańskiej armii dostarczono trzy prototypowe pojazdy. Kontrakt na pierwszą partię bojowych wozów piechoty (BWP) K21 podpisano w październiku 2008 r. o wartości 386,7 miliona dolarów. Produkcja seryjna rozpoczęła się w listopadzie 2009 r. Dostawcą wozu jest koncern Hanwha Defense.

Podwozie K21 jest wykonane z aluminium, a niektóre części, takie jak włazy, są wykonane z włókna szklanego, co zmniejsza wagę pojazdu i umożliwia jazdę z większymi prędkościami. Dwuosobowa wieża na K21 jest uzbrojona w działko S&T Dynamics K40 kal. 40 mm. K21 jest lżejszy od większości innych BWP, zwiększając przez to swoją prędkość, jak i ładowność.

K21 ma zdolność do pływania za pomocą nadmuchiwanych po obu stronach pojazdu pływakom / fot. Siły Zbrojne Korei Południowej, CC-BY-SA 3.0

Ma także zdolność do pływania za pomocą nadmuchiwanych pływaków, co jest jednak rozwiązaniem mniej bezpiecznym od klasycznej amfibii.

Czytaj takżeK2 Black Panther. Koreański czołg, który może stać się polskim K2PL

Bojowy wóz piechoty AS21 Redback

Bojowy wóz piechoty AS21 Redback to nowy produkt południowokoreańskiego przemysłu zbrojeniowego. Jest to pojazd znacząco cięższy od K21, bo waży aż 42 t. Jego maksymalna prędkość to 65 km/h, a zasięg 520 km.

Zaprezentowany dotąd AS21 miał armatę automatyczną 30 mm Mk44S Bushmaster II, karabin maszynowy 7,62 mm oraz wyrzutnię przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike ER2. Pojazd został także wyposażony w modułowy pancerz. Załoga wozu składa się z trzech żołnierzy, dodatkowo AS21 może zabrać 8 żołnierzy piechoty.

Specyfikacja techniczna i uzbrojenie bojowego wozu piechoty K21
Długość 6,9 m
Szerokość 3,4 m
Wysokość 2,6 m
Masa 25,6 t
Silnik Doosan D2840LXE diesel
750 KM
Moc 29,2 KM/t
Prędkość maksymalna 70 km/h (droga)
40 km/h (teren)
7 km/h (woda)
Załoga 3 członków załogi
9 żołnierzy desantu
Uzbrojenie 40 mm działko automatyczne SNT Dynamics K40
Dwie wyrzutnie ppk Hyungung
7,62 mm karabin maszynowy M60

Więcej o wojsku i uzbrojeniu przeczytasz klikając na poniższą grafikę:

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

10 komentarzy

  1. Adam pisze:

    Warto zwrócić uwagę że K21 jest lekki i pływający, ale ma silniejsze opancerzenie od innych bwp.

    • maks pisze:

      pływalność jest słaba ponieważ po zniszczeniu już jednego pływaka bwp tonie po 2 mamy borsuka on jest lepszy nawet pod względami opancerzenia

  2. BWP pisze:

    K21? Lepszy polski Borsuk
    AS21? To ciężki BWP, jako uzupełnienie Borsuka to ok

    • Noctus pisze:

      AS21 - można zastąpić wersją Borsuka z zastąpionymi pływakami na płyty pancerza o ile taki powstanie. Tak więc jako rozwiązanie na już to tak AS21 tak. Gdyby w Polsce nie szczędzono na badania rozwojowe to byśmy już mieli gotowy projekt ciężkiego BWP. Dla przykładu niemcy jak robili badania Pumy AFV to zrobili 16 prototypów i na każdym badali różne systemy. Borsuk powstał z 1 prototypu.

      • max pisze:

        Rosomaka produkujemy już blisko 20 lat , a jeszcze armia wyraża zapotrzebowanie na kolejne dostawy. Tego samego można spodziewać sie po Borsuku, którego wyprodukowanie minimalnej niezbędnej ilości zajmie nie mniej niż 10 lat. Do tego jednak czasu dzielenie mocy produkcyjnej na dwie wersje moze okazać się strzałem w stopę. Wiec moze jednak lepiej zajac sie w pierwszej kolejnosci wersją pływającą, a dopiero potem (w miedzyczasie go rozwijając) wersją cięzką.

  3. Alien44 pisze:

    Borsuk powstanie i będzie produkowany ale to trwa. Potrzebujemy mieć już BWP. Stąd zakup K21 jako tymczasowy bwp na 5-10 lat.

    • Kris pisze:

      K-21 jako tymczasowy? A masz tyle pieniędzy aby kupować tymczasowe bwp? I jak to się ma do wpierania własnego bwp Borsuk? Która armia kupi Borsuka jak własna kupuje obce bojowe wozy ?

      • max pisze:

        Tymczasowość K21 moze polegać na jego eksploatacji do czasu kiedy konieczne bedzie przeprowadzenie tzw. MLU. Wtedy można taki remont i modernizację przeprowadzić, albo sprzedać , a w to miejsce kupić nowe (zapewne nowa wersję) Borsuki. I wtedy okazuje sie że twoje dywagacjie są nic nie warte.

  4. cywil 77 pisze:

    BWP potrzebny na już niezależnie od BORSUKA tak samo myśliwce oraz czołgi

  5. Cypis pisze:

    Kolejne nie-rządy robiły i robią co tylko się da aby niszczyć polski przemysł. Nie ma mowy aby te resztki które pozostały były w stanie cokolwiek wyprodukować w miarę szybko sprzęt dla naszej armii. Trzeba to wszystko zacząć robić małymi krokami, a do przodu. Jednakże dopóki w Polsce rządy nie są Polskie, tylko polskojęzyczne, dopóty nic z tego nie będzie. Amen

Zostaw własny komentarz