Film Orlęta. Grodno’39 opowie o agresji wojsk sowieckich na Polskę


9 września 2022 r., na tydzień przed przypadającą na 17 września rocznicą zbrojnego ataku Związku Radzieckiego na Polskę w 1939 r., TVP Dystrybucja Kinowa wprowadzi do kin nowy film Krzysztofa Łukaszewicza zatytułowany Orlęta. Grodno ’39, wyprodukowany przez WFDiF.

Jest to pierwsza produkcja filmowa o agresji wojsk sowieckich na Polskę we wrześniu 1939 r. przedstawiająca historię heroicznej walki cywilnych mieszkańców Grodna, w dużej mierze harcerzy i młodzieży szkolnej, z rosyjskim najeźdźcą. W role młodych bohaterów wcielili się m.in. Feliks Matecki, Wit Czernecki, Almira Nawrot i Filip Gurłacz. Partnerują im uznani aktorzy: Jowita Budnik, Bartłomiej Topa, Antoni Pawlicki, Leszek Lichota, Andrzej Mastalerz, Łukasz Lewandowski i inni.

Orlęta. Grodno ’39 to dramatyczny obraz wojny z sowietami widziany oczami dwunastoletniego chłopca, Leona. W dniu rozpoczęcia roku szkolnego, 1 września 1939 r. budynek jego szkoły zostaje zbombardowany przez niemieckie samoloty. Dla Leosia, Tadka, Eweliny oraz tysięcy polskich dzieci, rozpoczynająca się wojna stanie się szkołą przyspieszonego dojrzewania, konfrontacją z dramatyczną historią pisaną przez dorosłych.

17 września 1939 r., na mocy porozumień sowiecko-niemieckich, Armia Czerwona wkracza do Polski. 20 września planuje zająć Grodno. Obrońcy miasta rozpoczynają beznadziejną, heroiczną walkę. Nieliczne oddziały wojskowe są wspomagane przez ludność cywilną, przede wszystkim młodzież szkolną. To właśnie dzieci i młodzież bohatersko bronią miasta, stając się ofiarami niezwykłego okrucieństwa okupantów.

Za reżyserię filmu oraz scenariusz odpowiada Krzysztof Łukaszewicz, twórca m.in. filmów fabularnych Lincz i Karbala, nagradzanego na polskich i zagranicznych festiwalach filmu Żywie Biełaruś!, współautor scenariusza do filmu Generał Nil. Muzykę do Orląt skomponował Michał Lorenc, wielokrotny laureat nagród m.in. na Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni i Festiwalu Dwa Teatry w Sopocie.

Film jest produkcją Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w koprodukcji z Telewizją Polską, współfinansowaną przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a za dystrybucję odpowiada TVP Dystrybucja Kinowa.

Więcej o filmach historycznych przeczytasz klikając na poniższą grafikę:

Źródło: centruminformacji.tvp.pl

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

5 komentarzy

 1. Wanda pisze:

  No właśnie, nigdy sie o tym szerzej nie mowiło, a juz nie mówię na historii, uczyłam się jej w latach 80′ to cichosza, aż strach. Jedynie Obrona Grodna hasło znałam i tyle, nawet nie wiedziałam, że takie dzieci tam walczyły...

 2. Semenka pisze:

  Jak sobie pomysleć, co oni musieli znosić, jak walczyli i umierali, to się serce kraje. Współczuje matkom tych dzieci....

 3. Olo pisze:

  No, na historii nas tego nie uczono, film koniecznie, to patriotyczny obowiązek.

 4. Bartek pisze:

  Mój znajomy ma obejrzeć przedpremierowo, ja dopiero kilka dni po premierze, bo wyjeżdzam, ale zwiastun juuż wgniata w fotel.

 5. Berlinka pisze:

  Zastanawiam się, jak ja bym postąpi, będąc w ich wieku, gdyby mi przyszło, żyć w tamtym czasie i miejscu. Na film na pewno się wybiorę. To obowiązek.

Zostaw własny komentarz