Pojazd minowania narzutowego BAOBAB-K z Huty Stalowa Wola trafi do Wojska Polskiego


Rzecznik Prasowy Agencji Uzbrojenia, ppłk Krzysztof Płatek zapowiedział, że Agencja Uzbrojenia planuje w bardzo szybkim czasie przystąpić do negocjacji z wykonawcą pojazdu minowania narzutowego BAOBAB-K. Pojazdy produkowane w Hucie Stalowa Wola mają trafić do Wojska Polskiego.

BAOBAB / fot. HSW, hsw.pl

Pojazd Minowania Narzutowego kr. BAOBAB-K umożliwia ustawianie zapór minowych o różnych wielkościach, gęstościach minowania i czasach samolikwidacji. Proces układania pola minowego został w pełni zautomatyzowany, zarówno obrót, jak i wysuwanie plat- form z wyrzutniami (miotaczami min) odbywa się automatycznie ze stanowiska sterowania, co pozwala na szybkie przejście z trybu transportowego do trybu bojowego (i odwrotnie).

W trybie automatycznym komputer przelicza prędkość pojazdu, ustawienia wyrzutni i dostosowuje częstotliwość odpalania min podczas jazdy, aby zapewnić prawidłowe parametry pola minowego. Dodatkowo parametry pól minowych oraz współrzędne narożników pól minowych są rejestrowane na mapach cyfrowych i wyświetlane na ekranie komputera. Wszystkie dane można następnie przesłać drogą radiową na wyższy poziom dowodzenia.

Specyfikacja techniczna pojazdu minowania narzutowego BAOBAB-K
6 wyrzutni (pakietów luf) jedna kaseta załadowana 5 minami
Jedna wyrzutnia przenosi 100 min (20 kaset)
Całkowita liczba min 600 szt.
Czas przeładowania < 30 min
Czas układania < 22 min
Zasięg układania (od osi pojazdu) 30 do 90 m
Prędkość układania 5 do 25 km/h
Długość pola minowego do 1,800 m
Załoga 2 osoby

Więcej o wojsku i uzbrojeniu przeczytasz klikając na poniższą grafikę:

Źródło: hsw.pl

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

2 komentarze

  1. cywil 77 pisze:

    NARESZCIE

  2. GłodnyBenio pisze:

    Da się to zjeść?

Zostaw własny komentarz