Polska zamówi 1000 koreańskich czołgów, w tym 820 K2PL. W Polsce powstanie także fabryka czołgów


Polska zamówi 180 nowych czołgów K2 oraz 820 czołgów w wersji K2PL, których produkcja będzie odbywać się w fabryce w Polsce oraz częściowo w Korei Południowej.

Czołg K2 / fot. Republic of Korea Armed Forces, CC-BY-SA 2.0

Rzecznik prasowy Agencji Uzbrojenia ppłk Krzysztof Płatek w rozmowie z Jarosławem Wolskim opowiedział o szczegółach zamówienia koreańskich czołgów dla Wojska Polskiego. Wynika z nich, że Polska zakupi 180 nowych czołgów K2 oraz 820 czołgów K2PL. Produkcja czołgu K2PL ma odbywać się w powstałej w tym celu fabryce w Polsce oraz częściowo w Korei Południowej - „W 2026 r. ruszy produkcja czołgów w Polsce.”  - powiedział ppłk Płatek. Rozmowę można obejrzeć na YouTube na kanale Wolski o wojnie.

Czołgi K2 mają być dostarczone w latach 2022-2026, a w przyszłości zostaną ulepszone do wersji K2PL. Natomiast polska armia pierwsze czołgi K2PL otrzyma najwcześniej w 2026 r. W przyszłości ma także powstać polsko-koreański czołg następnej generacji.

K2 Black Panther

K2 Black Panther to południowokoreański czołg podstawowy nowej generacji. K2 Black Panther łączy w sobie automatycznie ładowane działo główne kal. 120 mm, zaawansowany kompozyt pancerza wraz z twardymi i miękkimi systemami aktywnej ochrony. Producent K2 proponuje polskiej armii model K2 wraz z pełnym transferem technologii.

Czytaj takżeK2 Black Panther. Koreański czołg, który może stać się polskim K2PL

Więcej o wojsku i uzbrojeniu przeczytasz klikając na poniższą grafikę:

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

14 komentarzy

 1. BUBA pisze:

  Zbyt piekne aby moglo byc prawdziwe

 2. Marcel pisze:

  To z Abramsami i Leopardami będziemy mieli kilkakrotnie więcej czołgów niż Rosja?? A jakościowo to już w ogóle dla Ruskich to będzie jakiś kosmos... Tym bardziej, że Rosja miała mieć silną, nowoczesną armię a okazało się, że są biedni, słabi i zacofani... W sumie ktoś musi być silnym państwem w Europie środkowej i wschodniej - Rosja przez kolejne kilkadziesiąt lat na pewno już takim państwem nie będzie

  • Michał pisze:

   Nie, ilościowo Rosja nadal będzie miała przewagę - chociaż wojna na Ukrainie pokazuje, że ilość tych „unowocześnionych” jest mocno ograniczona, a te mitycznie „zmagazynowane pod Uralem” okazują się być mocno przestarzałe/zdekompletowane (z powodu wyprzedawania sprzętu „na lewo”, co by sobie dorobić do pensji).

   Ale tak, jakościowo powinniśmy mieć dosyć dobrą jakość w porównaniu do potencjalnego przeciwnika.

   Na pewno sankcje bardzo mocno krzyżują ich istniejące plany modernizacyjne, ale nie możemy całkowicie lekceważyć ich potencjału - nawet, jeśli nadwyrężony. Szczególnie, że cały program dla nas również zajmie wiele lat, a w tym czasie sytuacja geopolityczna może ulec zmianom.

 3. Marian Menetlis "Maniek" z Ustki pisze:

  Żle prawisz kolego. To już stało się faktem i tego nie zmienisz. Poczytaj w innych źródłach. Po Twoim komentarzu wnoszę, że jesteś niezadowolony, że w Polsce czasami zdarzają się zmany na lepsze. Mi osobiście zależy na zmianach oraz to żeby było w Polsce lepiej. Sam pracuję na czarno i nie płacę podatków ale zależy mi na dobrej Polsce.

 4. Gosc pisze:

  Oby to była lepsza umowa niż ta z daewoo, a fabryka nie powstala na Słowacji ostatecznie tak jak ta obiecana od KIA za zakup radiowozów:)

 5. Tadeusz pisze:

  To istniejąca w Polsce Huta Stalowa Wola zamknięta, a Koreańczycy zbudują swoją własną ? No taki deal to tylko u nas.

  • knp pisze:

   lecz się

  • Rafi potrafi pisze:

   Huta Stalowa, nie potrafii budowac czolgów Twardy jest przestarzały bez komputerów zwykły złom ‚dlatego szukamy gdzie indziej. Stalowa huta bedzie istniec ‚bo przeciez produkuje inny sprzet .Czolgow juz dawno nie prokuje bo kto by kupil ?

 6. Piotr pisze:

  Pierwsza politechnika w Korei powstala na poczatku XX-go wieku.
  Wiecie, dlaczego teraz Polska lezy, i lize zolte otwory odbytnicze?
  Bo w ktoryms momencie nasi szpiedzy zamiast sluzyc krajowi, zaczeli trzaskac Kase. Konkretnie: szpiedzy z gangu gornoslaskiego. Gnoje. „ Konsulowie” poludniowej Korei, skosnych miernot.

  • ruffii pisze:

   bo kiedyś było 45 lat komunizmu poprzedzone wojennymi egzekucjami na naukowcach?

  • Rafi potrafi pisze:

   Żyjesz czasami średnniowiecza .Nie tak ddawno Chiny i Indie iie koree były słabym Państwem.Teraz sie mocno zbroją i ich sprzet jest dobrej jakosci . Zmienił sie stosunek sił .

 7. Rafi potrafi pisze:

  To tylko plan zakupóww i produkcji ‚to sie zmieni . Putinowi odbija i Polska pewnie zakupi przestarzałe twarde .Twwardy to pomimo przeróbek T 72 nadal jest przestarzały i nikt po za Polska i Malezją nikt go nie kupił

 8. MAR pisze:

  O KILKA LAT ZA POZNO

Zostaw własny komentarz