W Krakowie dobrze się wychowuje dzieci!


Co mają wspólnego ze sobą miasta takie jak Funchal, Triest, Lizbona, Reykjavik, Praga, Helsinki i Kraków? Otóż są one na liście najlepszych miast do życia i do założenia rodziny w Europie. Przeanalizowano ponad 130 miast europejskich by ocenić które z nich najlepiej nadają się do założenia rodziny.

Pośród tych 130 miast znalazły się miasta takie jak Warszawa, Łódź, Katowice, Gdańsk, Poznań i Wrocław. Wśród nich najwyżej w rankingu była gmina Kraków.

Jakość życia jest tam powyżej mieszkańców innych miast.

W dzisiejszych czasach rodzice są w stanie zrobić wiele dla swoich dzieci. Jakość życia jest nadrzędna dla nich. Dotyczy to również zmiany miejsca zamieszkania by zapewnić swoim dzieciom optymalne do życia i rozwoju warunki. Dzisiaj zmiana otoczenia wcale nie wiąże się z takimi komplikacjami i trudnościami jak kiedyś. Coraz więcej miejsc pracy pozwala swoim pracownikom pracować zdalnie. Tworzy to dużo możliwości dotyczących zmiany miejsce zamieszkania i organizacji swojego dnia.

Co brano pod uwagę?

Tworząc ten ranking brano pod uwagę 3 czynniki. Są to:

Edukacja,
Zdrowie i bezpieczeństwo,
Czas wolny i lifestyle.Uważamy jednak, że wyżej wymienione czynniki są ważne nie tylko dla zakładania rodziny i dzieci. Są one również bardzo ważne dla nas wszystkich.

Edukacja

Badanie Preply badając sektor edukacji analizowało stosunek liczby studentów do kadry naukowej, roczne wydatki publiczne na edukację, procent uczniów objętych kształceniem ponadobowiązkowym oraz liczbę atrakcji edukacyjnych na osobę. Musimy przyznać, że analizowane Informacje są bardzo ważne i realnie przekładają się na jakość kształcenia.

Musimy jednak wspomnieć, że istnieje też więcej aspektów przekładających się na jakość kształcenia. Są to na przykład: proces kształcenia przyszłych nauczycieli, traktowanie nauczycieli przez władze państwa, tego czy nauczyciele są zadowoleni z pracy oraz zarobków i tak dalej.

Dane pochodzące z European Commision Index dały następujące wyniki.

Pierwsza trójka to:

Florencja, Włochy
Triest, Włochy
Funchal, Portugalia

Niestety musimy to przyznać, że żadne z 7 polskich miast, branych pod uwagę, nie znalazło się w pierwszej 40. Najwyżej notowanym w tym sektorze polskim miastem był Kraków i plasował się on na 47 miejscu.

Musimy tutaj dodać, że zarówno we Włoszech jak i Portugalii zawód nauczyciela jest zawodem powszechnie szanowanym co również przekłada się na jakość tego sektora.

Jako ciekawostkę, chętnie dodamy, że w Portugalii oraz w Hiszpanii by zostać nauczycielem, należy zdać dość trudny państwowy egzamin. Zapewnia on jednak dożywotnią możliwość pracy w tym zawodzie.

Zdrowie i bezpieczeństwo

Analizowano tutaj poziom jakości powietrza, wskaźnik przestępczości oraz dostępność bezpłatnej opieki zdrowotnej.

W top 10 miast pod względem tej kategorii tylko 3 miasta mogą pochwalić się darmową opieką zdrowotną i jest to Arhus, Dania z miejsca 5, Aalborg Dania z miejsca 8 oraz Monachium, Niemcy z miejsca 10.

Natomiast podium tutaj uzyskały następujące miasta:

Trondheim, Norwegia
Funchal, Portugalia
Bazylea, Szwajcaria

Patrząc na to co dzieje się w Stanach Zjednoczonych, widzimy jak ważne jest bezpieczeństwo dzieci w szkołach. Oczywiście, w krajach europejskich nie mamy tylu osób naciskających na prawo posiadania broni przy sobie - i bardzo dobrze. jednak musimy zauważyć problem jakim jest przestępczość w kontekście szkoły.

Polska w tym rankingu może pochwalić się zdobyciem 25 miejsca przez Kraków.

Czas wolny i lifestyle

Edukacja to nie wszystko! Dziecku należy także zapewnić odpowiedni balans pomiędzy szkołą a czasem wolnym.

W tej kategorii analizowane były liczba ośrodków sportowych i rekreacyjnych na osobę, liczba parków lub terenów zielonych na osobę, długość urlopu macierzyńskiego, długość płatnego urlopu ojcowskiego oraz wskaźnik kosztów utrzymania. Jak widzimy wszystkie te aspekty realnie przekładają się na jakość czasu wolnego zarówno dzieci, jak i dorosłych.

Dane pochodzące z TripAdvisor oraz Google API zawyrokowały o takiej trójce zwycięzców:

Aberdeen, Wielka Brytania
Lizbona, Portugalia
Newcastle upon Tyne, Wielka Brytania

W tym rankingu możemy pochwalić się, że Kraków jest na 10 pozycji. Kraków posiada również wskaźnik kosztów utrzymania niższy niż miasta w pierwszej trójce.

Pewnie niewiele osób spodziewało się polskiego miasta no tak wysokiej pozycji. Musimy przyznać, że jesteśmy bardzo pozytywnie zaskoczeni. Kraków jest nie tylko pięknym miastem, ale wygrał miano najlepszego miasta do życia w Polsce. Oczywiście jest tam parę rzeczy, które wymagają poprawek, na przykład dramatyczna jakość powietrza, ale ogólny wskaźnik jakości życia to coś czego nie możemy ignorować.

Wyniki rankingu top3 to:

Funchal, Portugalia
Triest, Włochy
Lizbona, Portugalia

A wy jakie miasto typowaliście na numer 1?

Artykuł sponsorowany powstał we współpracy preply.com

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. Tadeusz pisze:

    Czy aby na pewno „kraina latających siekier” pomiędzy Wisłą i Cracovią jest miastem najbardziej nadającym się do miana „najlepszego miasta do życia w Polsce”? Czy na pewno jurorom nie przeszkadzał ogólnie panujący smog w Krakowie?

Zostaw własny komentarz