Polska - zarys dziejów. Specjalna publikacja IPN dla Ukraińców


Instytut Pamięci Narodowej od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę pomaga przebywającym w Polsce Ukraińcom na wiele sposobów. Obok wsparcia materialnego, IPN przygotowuje dwujęzyczne publikacje dotyczące historii obu narodów. Polska – zarys dziejów to najnowsze wydawnictwo w języku ukraińskim.

Publikacja ma pomóc lepiej zrozumieć i przybliżyć Ukraińcom historię Polski. Książka ma na celu także przedstawienie polskiej perspektywy widzenia własnej historii, ukazanie miejsca w niej Ukraińców i Ukrainy, a także polskiego rozumienia wielu wspólnych epizodów naszej historii.

Dostępne jest także nowe wydanie Przewodnika po historii Polski w dwóch wersjach językowych (polskiej i ukraińskiej). Można ją ściągnąć na stronie internetowej IPN w zakładce dedykowanej ukraińskim publikacjom.

W związku z trwającą kampanią edukacyjną IPN kierowaną do ukraińskich uchodźców wojennych, którzy znaleźli schronienie w Polsce, i wzmożonym zainteresowaniem Przewodnikiem po historii Polski, wydanym wspólnie przez IPN i MSZ w 2016 roku na Światowe Śni Młodzieży, zrodził się pomysł przygotowania nowego wydania publikacji wyłącznie w dwóch wersjach językowych - polskiej i ukraińskiej.

Popularnonaukowa broszura, przedstawiająca historię Polski, została rozszerzona o rozdział pt. Polska i Ukraina. Dzieje sąsiedztwa. Przybliża on  wspólną historię obu narodów.

Publikacja ma służyć przede wszystkim polskim nauczycielom jako narzędzie edukacyjne podczas zajęć z dziećmi ukraińskimi w polskich szkołach. Wersja polska i ukraińska w przygotowywanym wydaniu są paralelne.

Przedmowy do nowego wydania przygotowali: minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau i prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki. Publikacja nie jest przeznaczona do sprzedaży.

Publikacje dostępne na stronie IPN: ipn.gov.pl/pl/publikacje/ipn

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. Tadeusz pisze:

    a co napisali o Wołyniu ’43

Zostaw własny komentarz