Lista seriali historycznych na HBO - premiery, sezony, opisy fabuły


Interesują Cię seriale historyczne, kostiumowe i dokumentalne, które są dostępne na HBO? Zobacz naszą listę seriali historycznych, kostiumowych i dokumentalnych na HBO.

Lista jest aktualizowana.

Babylon Berlin

Epoka historyczna: lata 20 i 30-te XX w.
Główne miejsce akcji: Berlin, Niemcy
Data premiery pierwszego sezonu: 2017
Liczba sezonów: 4

Akcja serialu Babylon Berlin dzieje się pod koniec lat dwudziestych ubiegłego wieku w Berlinie, mieście zabawy i grzechu, bezprawia i nieograniczonych możliwości. Berlin to tętniąca życiem metropolia, miejsce, w którym ambitni i utalentowani mają szansę osiągnąć sukces. Ale pod błyszczącą, rozwibrowaną powierzchnią całe masy ubogich mieszkańców walczą o lepsze życie. To jest czas zorganizowanej przestępczości i narastania politycznych ekstremizmów. Dawna władza jeszcze nie złożyła broni, a już nowe, straszniejsze demony zaczynają dochodzić do głosu. Mieszkający w Kolonii młody i pracowity policyjny inspektor Gereon Rath zostaje wysłany do centrali w Berlinie. Jego szefem jest Bruno Wolter, lojalny i troskliwy kolega, który ma swoje sekrety.

Czytaj takżeBabylon Berlin - premiera, fabuła, obsada, obsada, zwiastun, ile odcinków. Wszystko, co wiemy o serialu HBO

Czarnobyl

Epoka historyczna: XX w., ZSRR
Główne miejsce akcji: Czarnobyl, ZSRR
Data premiery pierwszego sezonu: 2019
Liczba sezonów: 1

Serial przedstawia fabularyzowaną historię awarii elektrowni jądrowej w Czarnobylu. Zaczyna się dosłownie od wielkiego wybuchu niczym, a następnie napięcie stale wzrasta - jak w filmach Hitchcocka. Dokładność oddania szczegółów przyczyn wybuchu w elektrowni, a także prób ukrycia jej skutków dla świata, a wreszcie walki z promieniowaniem czyni ten serial wręcz dokumentalnym. Serial wzbudza skrajne emocje z jednej strony współczucie dla ofiar i bohaterskich ratowników, z drugiej gniew na sposób w jaki władza próbuje zatuszować katastrofę.

Deadwood

Epoka historyczna: XIX w.
Główne miejsce akcji: Dziki Zachód
Data premiery pierwszego sezonu: 2004
Liczba sezonów: 3

Lipiec 1876. W opanowanym gorączką złota Deadwood zjawiają się obcy, którzy chcą tu rozpocząć nowe życie.

Downton Abbey

Epoka historyczna: XX w.
Główne miejsce akcji: Wielka Brytania
Data premiery pierwszego sezonu: 2010
Liczba sezonów: 6

Wielka Brytania w czasie burzliwych zmian społecznych jest tłem dla losów szlachty oraz służby żyjących we dworze Downton Abbey.

Hiszpańska księżniczka

Epoka historyczna: XVI w.
Główne miejsce akcji: Anglia, Hiszpania
Data premiery pierwszego sezonu: 2019
Liczba sezonów: 2

Katarzyna Aragońska poślubia angielskiego następcę tronu. Gdy Książę Artur umiera przedwcześnie, pozycja Hiszpanki na brytyjskim dworze zostaje zagrożona.

Kompania braci

Epoka historyczna: II wojna światowa
Główne miejsce akcji: Europa Zachodnia
Data premiery pierwszego sezonu: 2001
Liczba sezonów: 1

Losy Kompanii E, 506 pułku piechoty spadochronowej, 101 Dywizji Powietrznodesantowej Armii USA opowiedziane z perspektywy tych, którzy przeżyli drugą wojnę światową. Serial powstał na podstawie bestsellerowej powieści Stephena E. Ambrose’a. Jeśli podobał Ci się film Szeregowiec Ryan to jest duża szansa, że Kompania braci to idealny serial dla Ciebie. Na HBO Max warto zobaczyć także drugowojenny serial Pacyfik (2010).

Na wodach północy

Epoka historyczna: XIX w.
Główne miejsce akcji: Arktyka
Data premiery pierwszego sezonu: 2021
Liczba sezonów: 1

Zhańbiony chirurg Patrick Sumner chce uciec przed swoją przeszłością i wyrusza w niebezpieczną podróż do Arktyki, podczas której jego ścieżki skrzyżują się z brutalnym harpunnikiem Henrym Draxem. Piękne plenery, świetna scenografia i kostiumy, a do tego trzymająca w napięciu historia przekonująco przedstawiająca dramat głównego bohatera. Serial powstał na kanwie powieści Ian McGuire’a o tym samym tytule.

Pacyfik

Epoka historyczna: XX w., II wojna światowa
Główne miejsce akcji: Ocean Spokojny
Data premiery pierwszego sezonu: 2010
Liczba sezonów: 1

Prawdziwa historia trzech żołnierzy Korpusu Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych, którzy walczą z Japończykami na wyspach Pacyfiku podczas II Wojny Światowej.

Pozłacany wiek

Epoka historyczna: XIX w.
Główne miejsce akcji: Stany Zjednoczone
Data premiery pierwszego sezonu: 2022
Liczba sezonów: 1

Amerykański wiek pozłacany był okresem ogromnych przemian gospodarczych i idących za nimi konfliktów, tworzących się między tymi, którzy woleli stare, sprawdzone podejściem a zwolennikami zupełnie nowych. To był też czas wielkich fortun.

Rzym

Epoka historyczna: I w. p.n.e - I w. n.e.
Główne miejsce akcji: Rzym
Data premiery pierwszego sezonu: 2005
Liczba sezonów: 2

Juliusz Cezar po zakończeniu wojny w Galii i jej podbiciu wraca do Rzymu. Polityczne i towarzyskie intrygi starożytnego Rzymu opowiedziane poprzez historię dwóch legionistów: Lucjusza Worenusa i Tytusa Pullo. Pierwszy sezon skupia się na losach Juliusza Cezara, a drugi jego adoptowanego syna Oktawiana Augusta.

Zakazane imperium

Epoka historyczna: XX w.
Główne miejsce akcji: Stany Zjednoczone
Data premiery pierwszego sezonu: 2010
Liczba sezonów: 5

Zakazane imperium to bez wątpienia jeden z najlepszych seriali gangsterskich, jakie kiedykolwiek stworzono. Opowiada historię polityka, który zarabia wielkie pieniądze na handlu alkoholem w czasie prohibicji oraz rządzi Atlantic City. Koniecznie trzeba obejrzeć dla genialnego aktorstwa i niesamowitej wizualnej otoczki, która mu towarzyszy. Klimat prohibicyjnej Ameryki, a także szczegółowość i złożoność stosunków w Atlantic City została przez reżysera znakomicie wychwycona. Deserem jest ścieżka dźwiękowa przenosząca widza w lata 20 i 30-te XX w.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz