Podpisanie umowy o przekazaniu przez Skarb Państwa gruntu, na którym powstaje Muzeum Historii Polski


Skarb Państwa przekazał Muzeum Historii Polski na własność blisko 5-hektarową nieruchomość na warszawskiej Cytadeli. Umowę w tej sprawie podpisali 4 listopada minister rozwoju i technologii Waldemar Buda oraz dyrektor MHP Robert Kostro. Jest to kolejny etap przygotowań Muzeum do rozpoczęcia działalności w budowanej siedzibie na warszawskiej Cytadeli.

Muzeum Historii Polski / fot. MHP, Michał Janiszewski (Motion-Studio)

Zawarta umowa jest wypełnieniem części zobowiązań z listu intencyjnego podpisanego 21 lipca 2015 r. przez ministrów obrony narodowej oraz kultury i dziedzictwa narodowego przy udziale Muzeum Wojska Polskiego oraz Muzeum Historii Polski.
Zaproszenie

„Budowanie muzeum to jest kilka elementów – z budową najbardziej kojarzą się prace ziemne. Aby one mogły się toczyć trzeba dopełnić wielu formalności, które okazały się nawet trudniejsze niż sam proces budowlany. Dlatego bardzo się cieszę, że staliśmy się już w pełni właścicielami działki, na której powstaje gmach Muzeum Historii Polski. Chciałbym podkreślić, że po raz pierwszy teren Cytadeli Warszawskiej, dotąd obiektu wojskowego, przechodzi na własność instytucji cywilnej. Jest to też symboliczne otwarcie Cytadeli dla miasta, dla Warszawy, dla zwiedzających, którzy już w przyszłym roku będą mogli odwiedzać Muzeum Historii Polski” – powiedział dyrektor MHP Robert Kostro.

Minister Waldemar Buda podziękował za zaangażowanie wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego w kwestie związane z przekazaniem prawa własności do terenu, na którym powstaje MHP. Podkreślił, że teren o wartości prawie 100 mln zł został przekazany nieodpłatnie.

„Blisko 5 hektarów, które dzisiaj przekazujemy Muzeum Historii Polski, stanie się miejscem wielowymiarowego kontaktu z historią Polski, refleksji, a także dyskusji i zdobywania wiedzy. Odpowiednio zorganizowane miejsce, w którym będą prezentowane dzieje państwa, przyniesie nieocenione wartości społeczeństwu oraz przyszłym pokoleniom. Przyznanie Muzeum Historii Polski własności tego terenu pozwoli też utrzymać wyjątkowe walory historyczne Cytadeli Warszawskiej” – stwierdził minister rozwoju i technologii Waldemar Buda podczas uroczystości.

Podpisy na umowie w obecności notariusza złożyli Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii, reprezentujący Skarb Państwa oraz Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski. Uroczystość odbyła się w gmachu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

„MHP jest dla nas najważniejszą z instytucji muzealnych, z inwestycji realizowanych w tej chwili. Stąd też ten moment jest nieoceniony dla funkcjonowania Muzeum. W perspektywie najbliższych kilkunastu miesięcy będzie państwu prezentowane jako dzieło zrealizowane na właściwym etapie. Wstępnie już zapraszamy” – zaznaczył dyrektor generalny w MKiDN Jarosław Czuba.

Prace przy budowie stałej siedziby Muzeum Historii Polski są zaawansowane. Ukończona jest już wschodnia elewacja budynku, trwają prace nad elewacją od strony północnej i południowej. Roboty wykończeniowe realizowane są również wewnątrz gmachu, natomiast na dachu, z którego roztacza się imponujący widok na całą stolicę, wykonywane są nasadzenia roślin. Budynek Muzeum Historii Polski zostanie oddany do użytku jesienią przyszłego roku.

Muzeum Historii Polski prowadzi zróżnicowane działania kształtujące nowoczesną wrażliwość patriotyczną. Przedstawiając kluczowe wątki dziejów polskiego państwa i narodu, prezentuje pogłębione spojrzenie na polską historię, doceniając rolę pamięci we współczesnym świecie. Wyjątkowo ważna jest w tym kontekście wspólnota polskich dziejów z historią tych narodów, które współtworzyły dawną Rzeczpospolitą.

Źródło: muzhp.pl

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. Onufry pisze:

    Po raz pierwszy teren Cytadeli został w części przekazany Muzeum Niepodległości (X Pawilon) w latach 60 XX wieku a w tym roku wiekszość obszaru Cytadeli stało się własnością Muzeum Wojska Polskiego. Tak więc nie jest prawdą twierdzenia pana Kostro, że MHP pierwsze przejęło z rąk wojska część Cytadeli.

Zostaw własny komentarz