B-21 Raider. Nowy bombowiec USA wygląda jak kosmiczny spodek


B-21 Raider firmy Northrop Grumman został zaprezentowany w piątek, 2 grudnia, w siedzibie firmy Northrop Grumman w Palmdale w Kalifornii. Jest to pierwszy samolot szóstej generacji, który został publicznie zaprezentowany. Raider został opracowany, by zapewnić Siłom Powietrznym USA daleki zasięg, wysoką przeżywalność i elastyczność w zakresie ładunku misji. Jego obły kształt przypomina obecne w popkulturze wyobrażenie latającego spodka.

B-21 Raider / fot. United States Air Force

B-21 Raider korzysta z ponad trzydziestoletniej technologii uderzeniowej i stealth. Jest to kolejna ewolucja floty bombowców strategicznych Sił Powietrznych USA. Opracowany z wykorzystaniem nowej generacji technologii stealth, zaawansowanych możliwości sieciowych i otwartej architektury systemów. Northrop Grumman stale rozwija technologię, stosując nowe techniki produkcji i materiały, aby zapewnić, że B-21 pokona systemy antydostępowe i blokujące obszar, z którymi będzie musiał się zmierzyć.

B-21 wchodzi w nową erę możliwości dzięki zaawansowanej integracji danych, czujników i uzbrojenia. Jest zdolny do przenoszenia zarówno ładunków konwencjonalnych, jak i nuklearnych. B-21 będzie jednym z najskuteczniejszych samolotów na niebie, z możliwością użycia szerokiej gamy amunicji dystansowej i bezpośredniej.

Northrop Grumman zebrał ogólnokrajowy zespół do projektowania, testowania i budowy najbardziej zaawansowanego samolotu szturmowego na świecie. Zespół B-21 składa się z ponad 8000 osób z Northrop Grumman, partnerów branżowych i Sił Powietrznych. Zespół składa się z ponad 400 dostawców w 40 stanach. Sześć B-21 Raiders znajduje się na różnych etapach końcowego montażu i testów w fabryce Northrop Grumman w Palmdale w Kalifornii.

B-21 Raider / fot. United States Air Force

B-21 Raider ma kluczowe znaczenie dla wspierania strategii odstraszania Stanów Zjednoczonych. Oprócz zaawansowanych możliwości precyzyjnego uderzenia dalekiego zasięgu, które zapewnią dowódcom bojowym zdolność zniszczenia dowolnego celu w dowolnym miejscu na świecie, jest on również zaprojektowany jako wiodący komponent większej rodziny systemów, które będą dostarczać dane wywiadowcze, obserwacyjne i rozpoznawcze.

B-21 Raider został nazwany na cześć rajdu Doolittle (Doolittle Raid) podczas II wojny światowej, gdy pod dowództwem podpułkownika Jamesa „Jimmy’ego” Doolittle’a załogi 16 średnich bombowców B-25 Mitchell wyruszyły z misją, która zmieniła kurs II wojny światowej. Ta grupa samolotów 18 kwietnia 1942 r. dokonała pierwszego nalot bombowego na terytorium Japonii podczas II wojny światowej. Samoloty dokonały zrzutu bomb na Tokio, Nagoję, Kobe i Osakę. Ten nalot stał się katalizatorem wielu przyszłych postępów w przewadze powietrznej Stanów Zjednoczonych.

Źródło: northropgrumman.com

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz