TVP zapowiada nowe seriale historyczne i kostiumowe na podstawie polskiej literatury


Pogrom 1905 na podstawie powieści Wacława Holewińskiego oraz Matylda mająca opowiadać historię XIX-wiecznej nauczycielki to historyczne produkcje już realizowane przez TVP. W planach Kochanek Wielkiej Niedźwiedzicy Sergiusza Piaseckiego, Nadberezyńcy Floriana Czarnyszewicza oraz serial o Adamie Mickiewiczu.

Okładka książki będącej podstawą dla scenariusza serialu Pogrom 1905

Prezes TVP Mateusz Matyszkowicz udzielił PAP wywiadu, w którym opowiedział o planach serialowych swojej stacji. W rozmowie powiedział, że TVP jest już zaangażowana w produkcję serialu Pogrom 1905 na podstawie powieści Wacława Holewińskiego oraz serialu Matylda, którego akcja jest osadzona w II poł. XIX w. i opowiada o nauczycielce w pensji dla panien. Prezes dodał, że chciałby również pokazać Kochanka Wielkiej Niedźwiedzicy Sergiusza Piaseckiego oraz Nadberezyńców Floriana Czarnyszewicza. Marzy także o serialu o Adamie Mickiewiczu.

Pogrom 1905 to powieść o rewolucyjnej Warszawie, która staje się miejscem makabrycznych wydarzeń: mieszkańcy miasta dokonują brutalnego samosądu na sutenerach i prostytutkach. Ich ofiarą pada również najbardziej ekskluzywny „przybytek rozkoszy” madame Szlimakowskiej – miejsce załatwiania ważnych spraw przez oficjeli, którego luksusowe wnętrza budziły zazdrość niejednej z arystokratek. Powieść Wacława Holewińskiego odkrywa mało znane wydarzenia z polskiej historii, na których tle rozgrywają się szemrane interesy warszawskiego półświatka, afery kryminalne, zamachy i romanse.

Kochanka Wielkiej Niedźwiedzicy to pierwsza i najsłynniejsza powieść Sergiusza Piaseckiego wydana po raz pierwszy w 1937 roku, oparta na własnych przeżyciach. Zdobyła ona olbrzymią popularność, o czym świadczą aż cztery wydania do wybuchu II wojny światowej. Wysoko oceniło tę powieść wielu pisarzy, w tym Stanisław Mackiewicz, Melchior Wańkowicz, Juliusz Kaden-Bandrowski i Marian Hemar. Powieść napisana w formie autobiografii stanowi opis życia przemytników na pograniczu polsko-sowieckim w latach dwudziestych.

Nadberezyńcy to najwybitniejsze dzieło Floriana Czarnyszewicza. Epicka, na poły awanturnicza, na poły romansowa opowieść o dramatycznych losach mieszkańców polskich zaścianków na ziemiach położonych między Berezyną a Dnieprem w latach 1911-1920.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. Tadeusz pisze:

    Mała uwaga. Powieść Piaseckiego nosi tytuł „Kochanek Wielkiej Niedźwiedzicy” a nie kochanka.

Zostaw własny komentarz