Łacina od września 2023 r. wraca do szkół podstawowych, liceów i techników


Łacina wraca do szkół. Od roku szkolnego 2023/2024 uczniowie klasy VII szkoły podstawowej oraz klasy I liceum ogólnokształcącego i technikum będą mogli wybrać język łaciński, jako drugi język obcy.

O wojnie galijskiej napisana świetną łaciną przez Juliusza Cezara

Jednym z podstawowych kierunków realizacji polityki oświatowej państwa, ustalonych przez Ministra Edukacji i Nauki na rok szkolny 2021/2022 i kontynuowanym w roku szkolnym  2022/2023, jest działanie na rzecz szerszego udostępnienia kanonu i założeń edukacji klasycznej oraz sięganie do dziedzictwa cywilizacyjnego Europy.

Znajomość języka łacińskiego, a więc umiejętność obcowania z tekstami, spuścizną naszych przodków jest naszym dobrem narodowym. Zatem przedmiotem troski władz i wszystkich obywateli powinno być dbanie o to, by w Polsce nie zabrakło ludzi zdolnych do zgłębiania, interpretowania, tłumaczenia, katalogowania i upowszechniania wiedzy o tym dorobku, ale także korzyści, jakie daje nauka języka łacińskiego (uczy logiki, myślenia, kultury, jest również ogromną pomocą w nauce języków obcych nowożytnych). Mając na względzie te uwarunkowania, określona została podstawa programowa dla języka łacińskiego, który będzie mógł był nauczany w klasach VII-VIII szkoły podstawowej oraz w liceum ogólnokształcącym i technikum – zamiast drugiego języka obcego nowożytnego. W konsekwencji tej zmiany od roku szkolnego 2023/2024 uczniowie klasy VII szkoły podstawowej oraz klasy I liceum ogólnokształcącego i technikum będą mogli wybrać (jeżeli szkoła będzie miała taką ofertę) język łaciński.

W przypadku szkół ponadpodstawowych możliwość nauki języka łacińskiego (zamiast drugiego języka obcego nowożytnego) będzie opcją niezależną od dotychczasowej możliwości uczenia się (wyboru) w liceum i technikum przedmiotu język łaciński i kultura antyczna (w zakresie podstawowym lub w zakresie rozszerzonym).

Planowane są również zmiany w egzaminie maturalnym polegające na możliwości przystąpienia do egzaminu maturalnego z tego języka z przedmiotów obowiązkowych, w części pisemnej. Zmiany w tym zakresie przewidziane są od roku szkolnego 2026/2027. Na poziomie rozszerzonym (tak jak dotychczas) uczniowie będą mogli przystąpić do egzaminu z przedmiotu język łaciński i kultura antyczna.

Źródło: mon.gov.pl

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

5 komentarzy

  1. Sk pisze:

    No i na cholerę, nie mamy już wystarczająco niepotrzebnych przedmiotów, nie ma nawet jak zapłacić nauczycielom, szkoły to ruiny. Ja mam już mniej przedmiotów a nadal żyć mi się nie chce w tym zapyziałym kraju.

  2. Tadeusz pisze:

    W liceum uczono mnie łaciny. No i poza znajomością kilku łacińskich maksym do niczego się to nie przydało. Zamiast tego ewenementu wnoszę o zwiększenie nacisku na naukę języka ojczystego

  3. Ryszard pisze:

    Łacina to język morderców Chrystusa. A on mówił (podobno) po aramejsku; co prawda nie zachowały się nagrania. Logiczne więc byłoby wprowadzenie aramejskiego, panie Czarnku.

  4. Necator pisze:

    @Ryszard

    Niezupełnie. Jezus mówił po grecku, łacinę także znał. Dlatego nie ma żadnej niekonsekwencji. Natomiast Ty jesteś niekonsekwentny, bo powinieneś domagać się wprowadzenia greki, bo właśnie w tym języku pisali ewangeliści i Paweł z Tarsu.

    A tak z punktu widzenia medyka - mieliśmy łacinę na pierwszym roku i nie była wcale trudna. Lepiej ją wspominam niż angielski. Przynajmniej nie była poprawna politycznie i nazywała chorobę po imieniu, a nie tak, jak chce dane lobby - jak to się obecnie dzieje w medycznym angielskim.

  5. Ryszard pisze:

    Aaa, czyli jednak nagrania się zachowały!

Zostaw własny komentarz