88 tys. karabinów MSBS GROT dla Wojska Polskiego. To polska broń, która sprawdziła się na Ukrainie


Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zatwierdził umowę o wartości ponad 11 mln zł brutto na dostawę 250 karabinów wyborowych GROT 762N zasilanych amunicją 7,62 mm x 51 NATO dla Sił Zbrojnych RP. Została ona podpisana wraz z aneksem na dostarczenie dodatkowych 88 tys. karabinków MSBS GROT dla polskiej armii o wartości ok. 1 mld zł brutto.

Podpisanie umowy i aneksu na broń strzelecką z Fabryki Broni „Łucznik” / fot. MON, mon.gov.pl

- Konsekwentnie wzmacniamy Wojsko Polskie. Zmieniamy jego uzbrojenie z postsowieckiej na nowoczesną broń o standardzie Sojuszu Północnoatlantyckiego. Taką nowoczesną bronią są karabinki GROT. Udowodnili to zarówno producenci, jak i żołnierze Wojska Polskiego oraz sił ukraińskich, w rękach których są skuteczne. W związku z tym w roku 2023 zatwierdziłem już drugą umowę w sprawie zamówienia karabinków GRORT w radomskiej Fabryce Broni „Łucznik”, łącznie blisko 200 tys. sztuk za 2,1 mld zł. Jest to ważne dla Wojska Polskiego, ale także dla radomskiego zakładu, któremu daje perspektywy rozwoju i nowe miejsca pracy na ziemi radomskiej – powiedział Mariusz Błaszczak, wicepremier, minister obrony narodowej.

W imieniu Fabryki Broni „Łucznik” - Radom sp. z o.o., w jej siedzibie w Radomiu, umowę oraz aneks do umowy z lipca 2020 r. podpisali: dr Wojciech Arndt, Prezes Zarządu oraz Seweryn Figurski, Członek Zarządu, natomiast ze strony Zamawiającego – gen. bryg. Artur Kuptel, Szef Agencji Uzbrojenia.

Zgodnie z zapisami ww. umowy do Sił Zbrojnych RP trafi 250 sztuk karabinów wyborowych GROT 762N zasilanych amunicją 7,62 mm x 51 NATO. Mają zostać dostarczone do 31 lipca 2024 roku. Samopowtarzalny karabin wyborowy GROT 762N został stworzony jako następca  wprowadzonego do wojska w latach 60. XX w. karabinu wyborowego SWD.

Karabinek MSBS GROT C16 FB-A1 kal. 5.56×45 mm / fot. Fabryka Broni „Łucznik”, fabrykabroni.pl

Rodzime wojsko otrzyma także dodatkową partię karabinków MSBS GROT C16 FB-A2 kal. 5.56×45 mm. Przewiduje to kolejny już aneks do obecnie realizowanej umowy z dnia 8 lipca 2020 r. Wg jego zapisów Wojsku Polskiemu do końca 2026 r. zostanie dostarczone kolejne 88 tys. GROT-ów o wartości ok. 1 mld zł brutto. W efekcie, całe zamówienie będzie obejmować łącznie blisko
184 tys. karabinków, a całkowita wartość umowy wyniesie ok. 2,1 mld zł brutto.

Samopowtarzalny karabin wyborowy GROT 762N kalibru 7,62 mm to nowoczesna, oryginalna, polska konstrukcja, zasilana amunicją karabinową 7,62×51 mm NATO (.308 Win.), opracowana w dwóch wersjach z lufami długości 406 mm (16„) oraz 508 mm (20„). Jest efektem współpracy Fabryki Broni ”Łucznik”- Radom Sp. z o.o. i Wojskowej Akademii Technicznej. Karabin bazuje na ogólnym schemacie konstrukcyjnym karabinka standardowego (podstawowego) GROT C16 FB – A2 kalibru 5,56 mm i zawiera wszystkie jego najlepsze cechy, tj.: bezpieczeństwo i niezawodność działania oraz wysoką modułowość, ergonomię i estetykę techniczną. Rozmieszczenie manipulatorów w karabinie, tj. przełącznika rodzaju ognia-bezpiecznika, zaczepu suwadła, zatrzasku magazynka i rękojeści napinacza, jest podobne jak w karabinku GROT C16 FB – A2, co stanowi dodatkowy atut broni, pozytywnie wpływając na szybki proces wyszkolenia żołnierzy. Zachowano również możliwość wymiany zespołu lufy na poziomie samego użytkownika, przekonfigurowania broni dla strzelców prawo- i leworęcznych (odwracalny system wyrzucania łusek na prawą i lewą stronę) oraz zamienność modułów (kolby, łoża itp.).

Karabinek MSBS GROT powstał w ramach wojskowego projektu ZISW TYTAN, a broń została zaprezentowana po raz pierwszy w przeddzień Święta Wojska Polskiego w 2012 r. Ta wyjątkowa konstrukcja pozwala na szybką zmianę kluczowych modułów, takich jak moduł lufy ze zintegrowaną komorą gazową, mechanizm spustowy, moduł granatnik i kolba. Dzięki czemu można szybko dostosować broń dla konkretnego odbiorcy i konkretnych potrzeb. Te wszystkie cechy można osiągnąć zarówno w układzie klasycznym i bezkolbowym. Fabryka Broni w pełni zrealizowała stawiany przez Użytkownika wymóg modernizacji wyposażenia indywidualnego żołnierza dostosowując i wdrażając do produkcji seryjnej oferowane jednostki broni do najnowszych standardów. Pierwsze egzemplarze MSBS „GROT” weszły na wyposażenie Sił Zbrojnych RP w 2017 roku.

Więcej o wojsku i uzbrojeniu przeczytasz klikając na poniższą grafikę:

Źródło: mon.gov.pl, fabrykabroni.pl, grupapgz.pl

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. bob pisze:

    Trzeba pomyśleć lepszych materiach dla GROTA jeżeli chodzi wojska specjalne typu komandosi lub szybkiego reagowania. Oni są przyzwyczajeni do innej jakości. GROT jako masówka i jest w wersji A2 ok.
    Dla specjałów trzeba dać broń przetestowaną i dodatkowo wykonaną z lepszych materiałów aby spełniła wygórowane wartości.

Zostaw własny komentarz