Czołgi K2 Black Panther będą produkowane w Polsce. Powstało konsorcjum


Dziś zostało podpisane porozumienie powołujące konsorcjum, które na terenie Polski zajmie się produkcją czołgów K2 Black Panther. Jego stronami są Polska Grupa Zbrojeniowa oraz Hyundai Rotem.

Południowokoreańskie czołgi K2 / fot. Republic of Korea Armed Forces , CC-BY-SA 2.0

Polska zamówiła w Korei 1000 czołgów K2. Z tego 180 zostanie wyprodukowanych w Korei pozostałe będą częściowo lub całkowicie produkowane w Polsce. Miejscem serwisowania, remontowania i produkcji tych czołgów w Polsce będą Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne w Poznaniu.

Pierwsze czołgi K2 z Korei już trafiły do Polski, w drodze są kolejne partie. Podpisana dziś umowa powołuje do życia konsorcjum, które ma zając się produkcją czołgów K2 w Polsce.

– Dzisiejsza umowa stanowi ważny moment we wzajemnej współpracy Polskiej Grupy Zbrojeniowej i naszego południowokoreańskiego partnera, którym w przypadku czołgów jest Hyundai Rotem. Konsorcjum, które zawiązaliśmy, jest podstawą do naszych dalszych rozmów na temat zaangażowania pozostałych spółek grupy w roli podwykonawców przy produkcji czołgów K-2PL. Teraz w ramach dialogu z Zamawiającym, czyli Agencją Uzbrojenia, ustalimy szczegóły dotyczące zamówienia – podkreślił prezes Zarządu PGZ S.A. Sebastian Chwałek.

Jak zaznaczył, obecnie trwają zaawansowane prace nad przygotowaniem pozostałych spółek z Grupy do udziału w programie. Obok Wojskowych Zakładów Motoryzacyjnych, które są także sygnatariuszem umowy, kluczowe lokalizacje, w których będzie realizowana produkcja czołgów i elementów składowych to Stalowa Wola i Kalisz.

Umowa zawiązująca konsorcjum jest kolejnym dokumentem podpisanym przez obie strony w ostatnim czasie. 23 lutego PGZ i WZM podpisały z HRC porozumienie przemysłowe określające zasadnicze kierunki współpracy przy czołgach K-2PL. Obecna umowa stanowi kontynuację dotychczasowych ustaleń.

Czytaj także:

Więcej o wojsku i uzbrojeniu przeczytasz klikając na poniższą grafikę:

Źródło: grupapgz.pl

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz