Top 10 miejsc, które musisz zobaczyć w Madrycie. Najlepsze madryckie atrakcje i zabytki


Odkryj najbardziej fascynujące atrakcje w Madrycie, mieście pełnym życia, kultury i historii. Jeśli kiedykolwiek marzyłeś o życiu jak w Madrycie, ten przewodnik to idealne miejsce, aby zacząć swoją podróż po stolicy Hiszpanii. Poznaj 10 niezapomnianych miejsc, które musisz zobaczyć podczas swojego pobytu w Madrycie, i daj się porwać niesamowitej atmosferze tego miasta, która sprawi, że będziesz chciał wracać tu raz po raz.

Pałac Królewski (Palacio Real)

Pałac Królewski w Madrycie / fot. Wojtek Duch

To imponująca rezydencja królewska, będąca jednym z największych pałaców w Europie. Warto zobaczyć zachwycające wnętrza, bogatą kolekcję dzieł sztuki oraz piękne ogrody, które zapierają dech w piersiach. Wycieczka do Pałacu Królewskiego to podróż w czasie, która przyciąga turystów z całego świata.

Spacerując po otaczających pałac ogrodach Campo del Moro oraz Sabatini, poczujesz się jak w świecie królów i królowych, gdzie historia, kultura i przyroda splatają się w harmonijną całość.

Chociaż Pałac Królewski w Madrycie jest oficjalną rezydencją króla Hiszpanii, to jednak na co dzień nie mieszka tam rodzina królewska. Król Filip VI wraz z rodziną rezyduje w Pałacu Zarzuela, położonym na północno-zachodnich obrzeżach stolicy. Pałac Królewski jest wykorzystywany głównie przy okazji oficjalnych uroczystości i ceremonii państwowych.

Plaza Mayor

Plaza Mayor w Madrycie / fot. Wojtek Duch

To malowniczy, historyczny plac otoczony barokowymi budynkami, pełen kawiarni i restauracji serwujących tradycyjne hiszpańskie dania. Idealne miejsce na relaksujące popołudnie z tapas i sangrią, gdzie można poczuć prawdziwą atmosferę Madrytu. Zwróć uwagę na imponujący budynek Casa de la Panadería, ozdobiony freskami na swojej fasadzie.

Muzeum Prado (Museo del Prado)

Muzeum Prado w Madrycie / fot. Wojtek Duch

To jedno z najważniejszych muzeów sztuki na świecie, gdzie można podziwiać dzieła takich mistrzów jak Goya, Velázquez czy El Greco. Znajdując się w centrum Madrytu, to miejsce obowiązkowe dla miłośników kultury, którym można poświęcić cały dzień. Niestety w środku obowiązuje zakaz wykonywania zdjęć, który jest restrykcyjnie pilnowany.

Park Retiro (Parque del Buen Retiro)

Kryształowy Pałac w parku Retiro w Madrycie / fot. Wojtek Duch

To zielony raj w samym sercu miasta, oferujący piękne alejki, fontanny, jezioro z łódkami do wypożyczenia i Kryształowy Pałac (Palacio de Cristal). Miejsce idealne na piknik, jogging czy romantyczny spacer, gdzie można na chwilę oderwać się od miejskiego zgiełku.

Pomnik upadłego anioła w parku Retiro / fot. Wojtek Duch

W parku znajduje się również niezwykły pomnik upadłego anioła (Angel Caido). To unikalne dzieło sztuki autorstwa rzeźbiarza Ricardo Bellvera zostało wykonane w 1877 r. Przedstawiając Lucyfera w dramatycznej pozie, otoczonym przez diabelskie smoki, stanowi rzadki przykład pomnika szatana i przyciąga zarówno miłośników sztuki, jak i ciekawskich turystów.

Puerta del Sol

Pomnik niedźwiedzia na Puerta del Sol / fot. Wojtek Duch

To najbardziej znany plac Madrytu, serce miasta i punkt odniesienia dla wszystkich odległości w Hiszpanii. Znajduje się tu słynny pomnik przedstawiający niedźwiedzia i drzewa poziomkowego (El Oso y el Madroño), czyli symbole Madrytu znajdujące się w herbie miasta. Na placu jest także zegar, którego dzwony odmierzają czas do Nowego Roku. Tutaj mieszkańcy Madrytu spotykają się w Sylwestra by zjeść 12 winogron, co ma im zapewnić dostatek w Nowym roku.

Neon Tio Pepe na Puerta del Sol / fot. Wojtek Duch

Na Puerta del Sol znajduje się słynny neon Tio Pepe - symbol jednego z najbardziej znanych producentów hiszpańskiego wina sherry, który od lat świeci nad dachami budynków i jest ikoną miejskiego krajobrazu Madrytu.

Gran Vía

Fragment Gran Via / fot. Wojtek Duch

To tętniąca życiem arteria miasta, gdzie można podziwiać architekturę, zrobić zakupy w modnych i luksusowych butikach, udać się do kina lub teatru. Nazywana madryckim Broadwayem. To miejsce pełne życia zarówno w dzień, jak i w nocy.

Na Gran Via warto również zwrócić uwagę na wiele znakomitych przykładów modernistycznej architektury, które przyciągają wzrok miłośników designu i dodają uroku tej pełnej życia ulicy. Jednym z najbardziej charakterystycznych obiektów na Gran Via jest neon Schweppes.

Katedra Almudena (Catedral de la Almudena)

Katedra Almudena (po lewej) i Pałac Królewski (po prawej) / fot. Wojtek Duch

To piękna katedra, będąca mieszanką różnych stylów architektonicznych. Warto zobaczyć wspaniałe witraże, freski oraz wspaniałe panoramy miasta z jej tarasu widokowego. Katedra jest także miejscem koronacji królów Hiszpanii oraz innych ważnych ceremonii.

Budowa obecnej katedry rozpoczęła się w 1883 r., jednak ze względu na trudności finansowe i historyczne, jak wojna domowa, jej ukończenie nastąpiło dopiero w 1993 r. Katedra Almudena została poświęcona przez papieża Jana Pawła II podczas jego wizyty w Hiszpanii.

Mercado San Miguel

Jedna z opcji do zjedzenia w Mercado San Miguel. Są to kanapki z ośmiornicą, dorszem i łososiem / fot. Wojtek Duch

To kultowy targ z lokalnym jedzeniem, gdzie można spróbować wyśmienitych potraw kuchni hiszpańskiej. Idealne miejsce na degustację tapas, świeżych owoców morza oraz regionalnych win, które z pewnością zachwycą podniebienia. To świetna okazja, aby poznać smaki i kulturę gastronomiczną Madrytu.

Santiago Bernabeu

Santiago Bernabeu w trakcie meczu / fot. Wojtek Duch

To legendarny stadion piłkarski, dom dla drużyny Real Madryt, na którym można poczuć pasję i emocje związane z futbolem. Warto odwiedzić to miejsce, aby poznać historię jednego z najbardziej utytułowanych klubów świata, a także udać się na zwiedzanie stadionu i muzeum, gdzie zgromadzono pamiątki związane z drużyną.

Muzeum Thyssen-Bornemisza (Museo Nacional Thyssen-Bornemisza)

Obraz Salvadora Dali w Muzeum Thyssen-Bornemisza / fot. Wojtek Duch

To jedno z najważniejszych muzeów sztuki w Madrycie, które oferuje imponującą kolekcję dzieł od gotyku po sztukę XX wieku. To miejsce, gdzie można podziwiać arcydzieła takich mistrzów jak Rubens, Van Gogh, Rembrandt czy Degas, a także odkryć mniej znane skarby sztuki w jego licznych galeriach. Dzięki regularnym wystawom tymczasowym muzeum stale się rozwija, co czyni je jeszcze bardziej atrakcyjnym dla miłośników sztuki. W przeciwieństwie do Prado można w nim swobodnie fotografować.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz