Rodzaje języka hiszpańskiego


Język hiszpański jest jednym z najczęściej używanych języków na świecie, stanowi mowę ojczystą dla ponad 650 milionów ludzi na całym świecie. Na co dzień posługują się nim mieszkańcy Europy i obu Ameryk, a także Afryki w różnych wariantach, które różnią się od siebie.

Jakie są rodzaje języka hiszpańskiego?

Język hiszpański, który używany jest przez mieszkańców Hiszpanii określa się mianem „kastylijskiego„, z kolei hiszpański używany w Amerykach to ”latino”. Mimo, iż języki te różnią się między sobą, to nie utrudnia to komunikacji. Ponadto, nawet w obrębie Hiszpanii mieszkańcy różnych części kraju posługują się nieco odmiennymi dialektami, co nie utrudnia zrozumienia. W standardowej odmianie języka hiszpańskiego wyróżnia się dialekty takie jak: andaluzyjski, kastylijski, churro (Walencja), isleño (Wyspy Kanaryjskie) czy catañol (Katalonia), Na świecie funkcjonuje także wiele odmian języka hiszpańskiego, między innymi: argentyńska, dominikańska, peruwiańska, kubańska, meksykańska etc. Z kolei każda z wymienionych wyżej odmian również posiada swoje dialekty, tak samo jak w wypadku kastylijskiego. Na przykład w Meksyku na co dzień używa się ponad 10 dialektów hiszpańskiego, a także bardzo wyraźny jest podział kraju na 2 regiony, gdzie używa się innych nazw pomidora.

Czym różnią się rodzaje języka hiszpańskiego?

Podobnie jak w każdym języku, między regionalnymi dialektami hiszpańskiego występują drobne różnice. Dotyczą one wymowy poszczególnych dźwięków, różnic leksykalnych, a także drobnych wariacji gramatycznych. Jednakże te różnice nie zakłócają odbioru ani nie utrudniają komunikacji.

Najbardziej widoczną różnicą w wymowie jest fenomen „th-s„. W europejskiej wersji języka, „c„ i „z„ przed „i” i „e” wymawia się jak angielskie „th”. Z kolei w wersji latynoamerykańskiej dźwięki te wymawia się jako „s”. Istotną różnicą gramatyczną jest to, że w niektórych odmianach latynoamerykańskich do określania drugiej osoby formy pojedynczej stosuje się ”vos”, co można tłumaczyć także jako ”wy”.

Jakiego rodzaju języka hiszpańskiego warto się uczyć?

Większość kursów hiszpańskiego skupia się na nauczaniu kastylijskiej odmiany języka. Jednak możliwa jest także nauka latynoamerykańskich odmian hiszpańskiego. Jednakże, bez względu an to, jaki kurs hiszpańskiego wybierzemy, o sukcesie w nauce języka obcego decyduje wykwalifikowana kadra, ciekawa formuła zajęć i systematyczna nauka przy pomocy materiałów dodatkowych.

Artykuł powstał we współpracy z salut-hola.com

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. Wojciech pisze:

    Krótki, ciekawy artykuł

Zostaw własny komentarz