Noc Muzeów w Trójmieście (Gdańsk, Gdynia i Sopot) 2023. Zobacz tegoroczny program, atrakcje i listę muzeów


Noc Muzeów w Trójmieście (Gdańsk, Gdynia i Sopot) 2023 odbędzie się w tym roku w nocy z 13 na 14 maja 2023 r. W jej ramach będzie można bezpłatnie zwiedzać trójmieskie muzea i wiele innych instytucji kulturalnych, które przygotowały atrakcyjny program dla wszystkich uczestników. Informacje o Trójmieście (Gdańsk, Gdynia i Sopot) będą tutaj aktualizowane.

Noc Muzeów 2023 w Trójmieście (Gdańsk, Gdynia i Sopot) - podstawowe informacje

➤ informacje można również śledzić na Facebooku;
➤ informacje dotyczące Nocy Muzeów 2023 w innych miastach znajdziesz tutaj;
➤ wejście do muzeów jest darmowe lub pobierana jest symboliczna opłata (np. 1 zł);
➤ warto śledzić informacje o komunikacji miejskiej w dniu Nocy Muzeów;
➤ na niektóre wydarzenia wymagana jest wcześniejsza rejestracja.

Specjalne wydarzenia

Formuła Nocy Muzeów od lat pozostaje niezmienna, uczestnicy w ciągu kilku nocnych godzin zwiedzają różne instytucje i placówki kulturalne, które często przygotowują specjalne wydarzenia na ten wyjątkowy dzień w roku. W wielu miastach udostępniane są miejsca, które na co dzień są niedostępne dla zwiedzających. Nie inaczej jest w Trójmieście (Gdańsk, Gdynia i Sopot). Organizatorami Nocy Muzeów są władze samorządowe, które koordynują przedsięwzięcie w ramach swoich kompetencji.

Historia Nocy Muzeów

Pierwsza Noc Muzeów odbyła się w Berlinie w 1997 r. Ze względu na sukces tej imprezy kolejne europejskie miasta zaczęły również organizować podobne przedsięwzięcia kulturalne. W Polsce pierwszą Noc Muzeów zorganizowano w 2003 r. w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Następnego roku Noc Muzeów została zorganizowana także w Krakowie i w Warszawie. Obecnie Noc Muzeów jest corocznie organizowana przez kilkadziesiąt polskich miast. W 2020 r. z powodu pandemii Noc Muzeów została odwołana, ale wiele muzeów przygotowało w dniu wydarzenia atrakcyjny program dostępny w internecie.

Noc Muzeów 2023 w Trójmieście (Gdańsk, Gdynia i Sopot) - data

Noc Muzeów 2023 w Trójmieście (Gdańsk, Gdynia i Sopot) odbędzie się 13 maja 2023 r.

Noc Muzeów 2023 w Trójmieście (Gdańsk, Gdynia i Sopot) - program

Wybrane wydarzenia z programu Nocy Muzeów 2023 w Trójmieście.

Gdańsk

Europejskie Centrum Solidarności 

Zwiedzanie wystawy STOCZNIA z przewodnikiem
/ 19.30, 20.30, 21.30
/ każdorazowo 25 osób
/ bilet za 1 zł (kasa) + bezpłatna wejściówka, odbiór od godz. 19.00 (przy windach)
Co łączy bucik, należący do dziewczynki uratowanej z transatlantyku „Lusitania” storpedowanego w trakcie I wojny światowej, z U-bootem, U-boota ze stocznią w Gdańsku, a stocznię z dwupłatowcem i bazą-przetwórnią rybacką, na której było nawet kino? – po wystawie STOCZNIA oprowadzą twórcy wystawy: Karolina Lejczak-Pastuszka, dr Magdalena Staręga, dr Konrad Knoch.

Nocny spacer dźwiękowy
/ 20.00–21.00 i 22.00–23.00
/ każdorazowo 20 osób
/ bezpłatna wejściówka, odbiór od godz. 19.00 (przy windach)
W roli przewodnika po ECS i terenach postoczniowych wystąpi Marcin Dymiter – gitarzysta, wokalista, producent muzyczny i edukator, jeden z pionierów nagrań terenowych w Polsce, tworzący noise-rock, minimalistyczną elektronikę i muzykę improwizowaną.

Gra rodzinna: Stoczniowa kooperacja
/ 19.00–21.00
/ wstęp wolny
Ile osób potrzeba, żeby powstał statek? Czy kobieta może być spawaczką? I co to jest ta kooperacja? Rozwiąż zadania i odszyfruj wskazówki, aby poznać stocznię. Dzieci w wieku 6–10 lat z rodzicami/opiekunami zapraszamy na edukacyjną grę rodzinną.

Spotkanie z kultowym fotografem stoczni Zenonem Mirotą
/ 19.00
/ wstęp wolny
Zapraszamy na spotkanie z Zenonem Mirotą, postacią kultową, dawnym etatowym fotografem zakładowym, który od ponad 60 lat fotografuje Stocznię Gdańską. Najpierw pokaz filmu dokumentalnego „Zenon Mirota. Portret stoczni” (reż. Anna Maria Mydlarska, Piotr Tomaszkiewicz, ECS), a po nim rozmowa z gościem specjalnym – Zenonem Mirotą.

Projekcja filmowa ze stocznią w roli głównej
/ 20.00
/ wstęp wolny
Zaprezentujemy dwa filmy dokumentalne – „Zenon Mirota. Portret stoczni” o dawnym etatowym fotografie zakładowym, który od ponad 60 lat fotografuje Stocznię Gdańską, i obraz o zakładzie. Obie produkcje powstały w ECS, reż. Anna Maria Mydlarska i Piotr Tomaszkiewicz.

Zabawa fotograficzna z photoshopem
Zostań stoczniowcem! – po wizycie w ECS będziesz mógł wrócić do domu ze swoim portretem stoczniowym w kasku i ubraniu roboczym.

Dom Uphagena

Dwór Artusa

Ratusz Głównego Miasta

Ratusz Staromiejski. Nadbałtyckie Centrum Kultury

19.00 – 22.00 – zwiedzanie wnętrz Ratusza Staromiejskiego

Siedzibą Nadbałtyckiego Centrum Kultury jest 400-letni Ratusz Staromiejski, jeden z niewielu gdańskich zabytków, które ocalały z wojennych zniszczeń. Konserwatorzy przez lata traktowali nasz Ratusz jak swoistą szkatułkę, służącą do przechowania klejnotów gdańskiej sztuki. Odkryjemy, więc tu najstarszy portal w Gdańsku, trójdzielną renesansową arkadę, oryginalne flizy holenderskie oraz wiele innych skarbów.

19.00 – 22.00 –pokazy filmów NCK „Smaki Kultury”

Bohaterami i bohaterkami wyprodukowanych przez Nadbałtyckie Centrum Kultury filmów są goście i gościnie o różnych korzeniach etnicznych, którzy na swoje miejsce na ziemi wybrali Pomorze.  Podczas Nocy Muzeów poznamy przepisy kuchni ukraińskiej, chińskiej, palestyńskiej i nigeryjskiego ludu Igbo.

19.00 – 22.00 „Przepis na komiks”

Na otwartym stanowisku będziesz mieć okazję „upichcić” swój własny komiks. My zapewnimy NCK-owe składniki: wyjątkowe budynki, wysmakowane wnętrza oraz wyborne detale architektoniczne. Do Ciebie należeć będzie przyprawienie fantazją i kreatywnością tego dania w komiksowych garach… Ups! Kadrach. Wiemy też, że do tej smakowitej uczty zasiądą nietuzinkowe postaci, które przez wieki urzędowały w Ratuszu. Za pomocą dymków chętnie dowiemy się, co mówią i czują, a przede wszystkim, co robią w naszym Ratuszu podczas tej wyjątkowej nocy.

Warsztaty dostępne również w języku ukraińskim

Prowadzenie: Fundacja  RC

19.30 – 19.50  „Tajemnice kuchni w XVIII-wiecznym Gdańsku”

20.30 – 20.50  „Tajemnice kuchni w XVIII-wiecznym Gdańsku” – II tura

W trakcie pokazu przeniesiemy się do kuchni w XVIII wiecznym Gdańsku i przybliżymy gościom ówczesne realia rządzące gotowaniem i prowadzeniem kuchni. Będziemy mieli okazję również zobaczyć, dotknąć i powąchać aromatycznych dodatków, które były używane na co dzień w dawnej gdańskiej kuchni. Wyjątkowo smakowitą opowieść zakończy prezentacja dawnego sposobu przygotowywania gorącej czekolady.

Muzeum Bursztynu

Gdański Teatr Szekspirowski

Muzeum Narodowe w Gdańsku Oddział Sztuki Dawnej

19:30–20:15
„Symfonia pożegnalna” Josepha Haydna – czyli Muzeum Narodowe żegna stare logo
Wystąpi: Gdyńska Orkiestra Symfoniczna

W 2023 roku Muzeum Narodowe w Gdańsku opracowało nową identyfikację wizualną instytucji. Odchodzący właśnie do historii motyw graficzny odwołujący się do gotyckiego okna, to jedyne logo muzeum, jakie identyfikowało je w powojennej historii. Podczas tegorocznej Nocy Muzeów przygotowaliśmy dla niego symfonię pożegnalną. Zaraz po niej zaprosimy do wsłuchania się w bardziej współczesne rytmy, zagra dla nas duet DJ Jazxing.

„Symfonia pożegnalna„ Josepha Haydna to utwór, z powstaniem którego wiąże się jedna z najciekawszych anegdot, a zarazem zawoalowanych przekazów, w historii muzyki. Znajduje to swoje odbicie w samym utworze. W 1772 roku Haydn – jako szef orkiestry i kompozytor – przebywał w oddalonej od większych ośrodków miejskich posiadłości księcia Esterhazego. Po wielu tygodniach nadworni muzycy księcia byli już jednak zmęczeni przedłużającym się pobytem, z dala od cywilizacji i swoich rodzin. Dlatego uciekli się do fortelu, chcąc przekazać księciu, że zdecydowanie „zasiedział się„ w tym miejscu. W trakcie odgrywania utworu kolejni muzycy aluzyjnie opuszczali swoje miejsca, dając do zrozumienia, że pora kończyć zarówno ich, jak i księcia pobyt na dworze. W Oddziale Sztuki Dawnej, na wirydarzu Muzeum Narodowego w Gdańsku, ”Symfonię pożegnalną” odegramy tym razem staremu logotypowi Muzeum. Zagra dla nas Gdyńska Orkiestra Symfoniczna.

20:15–00:00
DJ-set w wykonaniu duetu Jazxing (Mateusz Filipiuk, Jakub Sautycz)
Dj-sety Jazxing to hipnotyczna podróż balansująca na granicy relaksu, rozrywki i wyraźnej nuty melancholii poprzez brzmienia nowoczesnego cosmic disco, electro, synth wave, post-punk czy acid house.

19:00–23:00
„Na moje oko!” – gra dla dzieci

Mówi się na mieście, że w Muzeum Narodowym można znaleźć całkiem ciekawe dzieła. Wiszą na ścianach, pysznią się na postumentach. Ale od jak dawna to trwa? Skąd one się tam wzięły? I czy aby na pewno nic im nie grozi? Słyszeliście zapewne niejedną historię o zrabowanych dziełach sztuki, to nie są przelewki! Dołączcie do naszego prywatnego śledztwa. Będziemy operować sprzętem szpiegowskim najwyższej klasy – wszystkimi pięcioma zmysłami.

20:30–23:00
Warsztaty sitodruku (Paulina Gula, Justyna Radziej)

Podczas warsztatów zaprosimy publiczność do samodzielnego wykonania sitodruków na muzealnych torbach, z motywami związanymi z nową identyfikacją wizualną muzeum oraz nawiązaniami do architektury i dzieł z kolekcji Muzeum Narodowego w Gdańsku.

19:00–00:30
Wyprzedaż muzealnych książek i katalogów

19:00–00:00
Edukatorki i edukatorzy opowiadają o wybranych obiektach z kolekcji sztuki dawnej Muzeum Narodowego w Gdańsku

19:00–00:30
Strefa barowa „Red Light”

Instytut Pamięci Narodowej oddział w Gdańsku 

17.00 – 18.00, 20.45 – 22.00 Prezentacja projektu pt. „Materiały audiowizualne w zasobie Archiwum IPN w Gdańsku” przedstawiającego rodzaje posiadanych materiałów dźwiękowych oraz filmowych wraz z ich charakterystyką. Ponadto przedstawione zostaną oryginalne taśmy, kasety oraz sprzęt a także fragmenty filmów wytworzonych przez Służbę Bezpieczeństwa, ukazujące m.in. wizytę Fidela Castro w Gdańsku (1972 r.), wizytę papieża Jana Pawła II na Westerplatte (1987 r.) czy działania ZOMO na terenie Gdańska. Pracownicy omówią proces zabezpieczenia oryginalnych nośników, ich digitalizację oraz zasady przechowywania i udostępniania (czas trwania ok. 1 godz.)

18.15 – 19.00 Pokaz spotu popularyzującego „Archiwum Pełne Pamięci”, w którym przedstawiono materiały przekazywane do archiwum Instytutu Pamięci Narodowej przez minione 20 lat; pokazano na nim m.in. najstarsze dokumenty z 1853 r. wystawione przez władze carskie, dziennik służby w Legionach Polskich, pamiątki po obrońcy Poczty Polskiej, medale i odznaczenia wojenne, oraz fotografie i unikatowe archiwalia, będące świadectwami dramatycznej polskiej historii XX wieku. Widzowie będą mogli także zobaczyć profesjonalne metody zabezpieczania i przechowywania darów, jakimi posługują się archiwiści. Pokaz połączony z prezentacją wybranych dokumentów z zasobu IPN.

19.00 – 20.30 Prezentacja filmu dot. stanu wojennego w Gdańsku: „Czołgi jadą”

17.00 – 22.00 Spacer po magazynach archiwalnych Oddziałowego Archiwum IPN w Gdańsku w towarzystwie archiwistów, którzy opowiedzą o zasobie archiwalnym, przedstawią metody porządkowania dokumentacji, zasady ich konserwacji oraz proces cyfryzacji materiałów. Omówiona zostanie elektroniczna baza danych, możliwości korzystania z niej oraz wyszukiwania danych ( wejścia do magazynów co pół godziny, w 10 – 15 osobowych grupach)

Wydarzenia towarzyszące:
„Stanowisko nasłuchu” – możliwość odsłuchania zapisu rozmów stanowiska kierowania MO w Gdańsku połączona z prezentacją filmu operacyjnego zarejestrowanego w czasie zajść ulicznych
Prezentacja oryginalnego filmu instruktażowego dot. obsługi sprzętu audiowizualnego wykorzystywanego prze MO i SB
Prezentacja oryginalnych filmów z wizji lokalnych i przeszukań prowadzonych przez MO i SB
Warsztaty plastyczne: kolorowanki patriotyczne
Wykonywanie przypinek z emblematami patriotycznymi
Stoisko z publikacjami IPN
Zwiedzanie magazynów archiwalnych: co pół godziny od 17.00 do 22.00.

Wartownia Nr 1 na Westerplatte

Muzeum Poczty Polskiej 

W programie dwa oprowadzania, o godz. 19.00 i 20.00 poświęcone wystawie „Gedania i nie tylko” o sporcie w przedwojennym Gdańsku. Jeśli dysponujesz pamiątkami z tego okresu albo informacjami o Polakach z WMG możesz spotkać się z nami. Uzupełnijmy razem historię międzywojennego Gdańska.

Muzeum Nauki Gdańskiej

Wśród atrakcji koncerty carillonowe z trębaczami o godz. 19.30, 20.30 i 21.30.

Kościół św. Mikołaja

19:45-20:30: I tura oprowadzania, do wyboru jedna z trzech tras
20:30-21:15: II tura oprowadzania, do wyboru jedna z trzech tras
21:15-22:00: III tura oprowadzania, do wyboru jedna z trzech tras

Archiwum Państwowe w Gdańsku

19.00 – 0.00
Oprowadzanie po wystawie „Ślady Mikołaja Kopernika w Archiwum Państwowym w Gdańsku. Pieniądz jest miarą”
Mikołaj Kopernik – człowiek renesansu był nie tylko astronomem, ale też twórcą teorii pieniądza i zasady „Prawa Kopernika-Greshama„. Ponadto był lekarzem i kanonikiem. Na wystawie będzie można zobaczyć oryginalne dokumenty Kopernikańskie w tym ”Traktat o monecie” z 1519 roku. Wystawa w podziemiach Archiwum Państwowego w Gdańsku. Wejścia w grupach 15 osobowych, co 15 min.
Miejsce: Archiwum Państwowe, ul. Wałowa 5.

O godz. 20.00 i 20.45 oprowadzanie w języku angielskim.

I Liceum Ogólnokształcące, wejście główne od strony Pomnika Poległych Stoczniowców.
9.00 – 0.00 Tajemnice „Jedynki”
Zwiedzanie z przewodnikiem historycznego budynku I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika. Będzie to jedyna okazja w roku, aby zobaczyć oryginalne, ponad 100-letnie wyposażenie szkoły. Zwiedzanie w grupach 15 osobowych, co 30 min.

PAN Biblioteka Gdańska, ul. Wałowa 15.

19.00 – 0.00 Warsztaty kaligraficzne „Ręką Astronoma”
Uczestnicy będą mogli spróbować swoich sił w pisaniu italiką – rodzajem renesansowego pisma pochylonego, które było używane w czasach Mikołaja Kopernika. Zapraszamy wszystkich chętnych, bez ograniczeń wiekowych, na chwilę wyciszenia i relaksu z kaligrafią.
19.00 – 20.30 Warsztaty plastyczne dla dzieci „Magnes”
Dzieci wykonają, przypominające meteoryty, magnesy na lodówkę.
19.00 – 19.45, 20.30 – 21.15, 21.45 – 22.30 Oprowadzanie po wystawie „Wokół Słońca i Księżyca”
Wystawa prezentuje niezwykłe książki, które od kilkuset lat tworzą historię jednego z najważniejszych odkryć w nauce, dziś znanego jako rewolucja kopernikańska. Będzie można zobaczyć „O obrotach sfer niebieskich”, a także teksty i sylwetki takich gigantów nauki jak Klaudiusz Ptolemeusz, Tycho Brahe, Jan Kepler, Galileusz i Izaak Newton.
20.45 – 21.45 Warsztaty plastyczne dla dzieci „Kopernik na co dzień”
Będziemy robić zakładki do książek w kształcie postaci Kopernika, w kształcie planet i statków kosmicznych.
22.00 – 23.30 Warsztaty plastyczne dla dzieci „Kosmiczna przypinka”
Podczas trzeciej części zajęć, uczestnicy wykonają własnoręczne kosmiczne projekty i przypinki z przesłaniem. Będzie to spotkanie z kosmicznym światem, z jego tajemnicami i niezwykłymi zjawiskami.

Gdynia

Muzeum Miasta Gdyni

19:00 – 22:00
„Trójkąty i kwadraty”
Zmień się w prawdziwą geometryczną gwiazdę, celebruj wyjątkową noc w niepowtarzalnym makijażu! Zadbamy o to, abyście wyglądali niczym wielki przebój Dawida Podsiadło. W końcu zapowiada się doskonała pogoda oraz gwieździsta noc. Wyróżnij się w tłumie! Jesteś trójkątem czy kwadratem?

19:00 – 01:00
„Do Ramy Przyłóż”
Jakim byłabyś/byłbyś obrazem gdybyś była/był dziełem sztuki? Przekonaj się dzięki naszej niezwykłej ramie! Zapraszamy do wykonania zdjęć w przygotowanym specjalnie na tegoroczną Europejską Noc Muzeów punkcie sztuki oraz fotografii. Przyłóż się do…ramy!

19:00 – 01:00
„Ambientowy taras”
Usiądź lub ułóż się wygodnie i oglądaj gwiazdy. Stój i podziwiaj wyjątkowy widok na port, Kępę Oksywską i gdyńskie śródmieście. Punkt widokowy na tarasie Muzeum Miasta Gdyni to miejsce, dzięki którego można odbierać Gdynię wszystkimi zmysłami. Pomoże Wam w tym dobrana przez naszych muzealników playlista.

Muzeum Emigracji w Gdyni

Sopot

Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie 

19.00 – 19.45 Wystawa Baltic Horizons, oprowadzanie kuratorskie i spotkanie
z kuratorką wystawy Mariolą Balińską
sala wystawowa, 1 piętro

20.00 – 20.45 Oprowadzanie kuratorskie po wystawie BWA 1980. Ocalone / Zapomniane przez kuratorkę Maję Murawską
sala wystawowa, parter

19.00 – 21.00 Strefa twórcza dla dzieci Bimalbi i inne Przestworki – kolorowanki, zabawa w samodzielne projektowanie rzeźby
holl, 1 piętro

21, 21.30, 22, 22.30 Zwiedzanie wystaw w świetle latarki
Rodziny z dziećmi mile widziane (grupy 20 osobowe).
Prowadzenie: Paula Nastały i Iwona Zając

Od 19.00 zapraszamy do samodzielnego zaprojektowania rzeźby, na oprowadzania kuratorskie i zwiedzanie wystaw w świetle latarek.

Organizatorzy zastrzegają sobie możliwość zmian w programie.

Serdecznie zachęcamy do udziału!

Źródło: nocmuzeow.ikm.gda.pl

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz