Rozpoczęła się budowa okrętu rozpoznania radioelektronicznego Delfin dla Wojska Polskiego


Uroczystość cięcia blach na budowę pierwszego z serii okrętu rozpoznania radioelektronicznego typu SIGINT odbyła się w czwartek, 27 kwietnia 2023 r. na terenie stoczni Remontowa Shipbuilding.

Polska zakupiła dwa okręty rozpoznania radioelektronicznego za 620 mln euro / fot. Saab AB

Szwedzka spółka SAAB Kockums AB zleciła budowę okrętów stoczni Remontowej, po podpisaniu umowy z Agencją Uzbrojenia dotyczącej zaprojektowania, budowy, dostawy oraz wsparcia logistycznego dwóch jednostek rozpoznania radioelektronicznego w ramach tajnego programu o nazwie „Delfin” dla Marynarki Wojennej RP.

Polska zakupiła dwa okręty rozpoznania radioelektronicznego za 620 mln euro celem zwiększenie zdolności Sił Zbrojnych RP w zakresie pozyskiwania danych rozpoznawczych w oparciu morskie okrętowe systemy rozpoznania radioelektronicznego. Dostawa okrętów planowana jest do 2027 r.

Morskie okrętowe systemy rozpoznania radioelektronicznego umożliwią pozyskiwanie danych rozpoznawczych w zakresie całego spektrum morskiego rozpoznania radioelektronicznego (SIGINT).

Okręty zostaną wybudowane w Stoczni Remontowa Shipbuilding S.A., a strona szwedzka dostarczy specjalistyczne wyposażenie.

Cięcie blach to symboliczny początek procesu budowy okrętu.

Więcej o wojsku i uzbrojeniu przeczytasz klikając na poniższą grafikę:

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. Gebels pisze:

    Kaczka brzmi lepiej 🙂

Zostaw własny komentarz