Kleopatra miała jasną skórę i cechy greckie. Tak podało Ministerstwo Turystyki i Zabytków Egiptu


W kontekście nowej produkcji Netflix o królowej Kleopatrze, którą platforma nazywa dokumentem oświadczenie do prasy wydało egipskie Ministerstwo Turystyki i Starożytności.

Kleopatra VII (popiersie marmurowe, 40-30 p.n.e.)

Oświadczenie, którego opracowanie prezentujemy poniżej jest reakcją egipskiego Ministerstwa Turystyki i Starożytności na produkcję Kleopatra którą Netflix promuje jako film dokumentalny. W roli głównej obsadzono czarnoskórą aktorkę. To wywołało protesty w Egipcie skierowane na fałszowanie historii. Bowiem jak argumentują krytycy produkcji jest ona przedstawiana nie jako dzieło dramatyczne, ale jako dokument. Z tego powodu powinno wiernie odzwierciedlać fakty historyczne.

Dr Mustafa Waziri, sekretarz generalny Najwyższej Rady Starożytności, zacytowany w oświadczeniu powiedział, że takie przedstawienie postaci to fałszowanie historii Egiptu. Waziri apeluje, aby twórcy tego rodzaju filmów konsultowali się z historykami, archeologami i antropologami, aby zapewnić, że historia i cywilizacje ludzi nie są błędnie przedstawiane. Podkreślił, że na monetach znajduje się wiele artefaktów i obrazów królowej Kleopatry, które potwierdzają jej prawdziwy wygląd i greckie cechy, takie jak jasna skóra, wydatny nos i pełne usta.

Portret Kleopatry VII, dzieło rzymskie, datowane na 40-30 r. p.n.e. Muzea Watykańskie, Gregoriańskie Muzeum Profanum. Zdjęcie: Siergiej Sosnowski / fot CC BY-SA 4.0

Dr Nasser Makawi, kierownik egipskiego Wydziału Archeologii Uniwersytetu Kairskiego, wskazuje, że ukazanie królowej Kleopatry w tym filmie kłóci się z oczywistymi faktami historycznymi oraz z relacjami historyków takich jak Plutarch i Kasjusz Dion, którzy opisywali wydarzenia z historii Rzymu w Egipcie za panowania królowej Kleopatry. Potwierdzili oni, że miała ona jasną skórę i była macedońskiego pochodzenia. Podkreślił także, że królowa Kleopatra VII pochodziła ze starożytnej macedońskiej dynastii, która rządziła Egiptem przez blisko 300 lat. Dynastia ta została założona przez króla Ptolemeusza I, macedońskiego dowódcę armii Aleksandra Wielkiego.

Starożytne rzymskie popiersie, ok. 50-30 pne, przedstawiający kobietę z Egiptu ptolemejskiego, królową Kleopatrę VII lub członka jej świty podczas jej wizyty w Rzymie w latach 46-44 r. p.n.e. z jej kochankiem Juliuszem Cezarem

Z kolei badania antropologii biologicznej i analizy DNA przeprowadzone na starożytnych egipskich mumiach i kościach potwierdziły, że Egipcjanie nie mają cech Afrykanów z regionu Południowej Sahary. Wszystkie rzeźby i posągi starożytnych Egipcjan na świątyniach i grobowcach przedstawiają postacie o cechach podobnych do współczesnych Egipcjan, zarówno pod względem koloru oczu, włosów, skóry, jak i miękkości i gęstości owłosienia.

Wizerunek Kleopatry VII, 40 drachm wybitych w Aleksandrii (51–30 lat p.n.e.)

„W ten sposób, opierając się na badaniach naukowych, antropologicznych i historycznych, można stwierdzić, że królowa Kleopatra VII miała jasną skórę i greckie cechy, co potwierdza jej macedońskie pochodzenie. W związku z tym przedstawienie jej z afrykańskimi rysami i ciemną skórą w zapowiadanym serialu dokumentalnym Netflixa stoi w sprzeczności z rzeczywistymi faktami historycznymi” - kończy swoje oświadczenie

Źródło: facebook.com/tourismandantiq/ 

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

2 komentarze

  1. Marek pisze:

    Ministerstwo ma rację.
    Egipcjanie i Grecy byli i są biali.

  2. Piotr pisze:

    Netflixowi chodziło o to by cały świat zaczął mówić o tej platformie. Im większa kontrowersja tym więcej osób zetknie się z logiem Netflix i tym więcej będzie potencjalnych subskrybentów. A że w Europie i Am pn rynku jest nasycony to trzeba szukać klienów w Afryce. Aż dziwi mnie że Kleopatra nie jest pół krwi chinką lub desi... To jest dopiero rynek docelowy...

Zostaw własny komentarz