Pierwsze wyrzutnie HIMARS od jutra w Polsce. Wzrasta siła rażenia Wojska Polskiego


W poniedziałek do Polski przybędą pierwsze wyrzutnie HIMARS. Natomiast w przyszłym roku do polski trafią pierwsze myśliwce F-35.

Wyrzutnia HIMARS / fot. US Marine Corps Andrew Kalwitz, wikipedia.org

M142 HIMARS, czyli High Mobility Artillery Rocket System (System Artylerii Rakietowej Wysokiej Mobilności) to wieloprowadnicowa wyrzutnia rakiet opracowana pod koniec lat 90-tych XX w. dla armii Stanów Zjednoczonych.

HIMARS jest montowany na sześciokołowym pojazdzie o wysokiej mobilności, który może być przewożony samolotem C-130, co pozwala na szybkie przeniesienie tego systemu na miejsce konfliktu. HIMARS jest zdolny do prowadzenia ognia na odległość do 300 kilometrów, w zależności od typu amunicji. System ten jest wykorzystywany przez amerykańską armię.

Stany Zjednoczone wyraziły zgodę na sprzedaż Polsce 486 wyrzutni HIMARS wraz z precyzyjnymi rakietami. Cena w przypadku realizacji całego zamówienia wynosi ok. 10 mld USD.

Więcej o wojsku i uzbrojeniu przeczytasz klikając na poniższą grafikę:

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

2 komentarze

  1. Lbn pisze:

    Hwala się hi marsami i cała ta reszta a zwykły zolniez musi sam sobie osprzęt kupować nawet buty smieszne

  2. Kapitan Bomba pisze:

    Czy to znaaczy, że od jutra nie wlecą już do nas ruskie rakiety? Dwie już wpadły mi do ogrodu i nie będzie plonu jak tak dalej pójdzie.

Zostaw własny komentarz