Włoski niszczyciel rakietowy ITS Caio Duilio typu Horizon


Niszczyciel rakietowy ITS „Caio Duilio” (D554) reprezentuje typ Horizon jest jednym z dwóch takich okrętów służących we Włoskiej Marynarce Wojennej. Jest to zaawansowany niszczyciel rakietowy, zaprojektowany z myślą o szerokim spektrum operacji, zarówno obronnych, jak i ofensywnych.

ITS „Caio Duilio” / fot. ItalianLarry, CC-BY-SA 3.0

Wejście do służby ITS „Caio Duilio” miało miejsce w 2009 r. Okręt mierzy 152,9 metra długości, a jego pełna wyporność wynosi około 7 050 ton. Napędzany jest za pomocą układu COGAG, co umożliwia mu osiągnięcie prędkości do 29 węzłów.

Jednym z kluczowych elementów wyposażenia „Caio Duilio” jest zaawansowany system obrony przeciwrakietowej PAAMS (Principal Anti Air Missile System). Dzięki niemu okręt jest w stanie wykrywać, śledzić i eliminować wiele zagrożeń jednocześnie, co czyni go jednym z najefektywniejszych systemów obrony powietrznej dostępnych dla współczesnych flot wojennych.

W „Caio Duilio” jest zainstalowanych 6 modułów pionowego systemu startowego Sylver A50, produkowanego przez francuską firmę DCNS, z łącznie 48 komorami na pociski rakietowe Aster 15 krótkiego zasięgu lub Aster 30 średniego zasięgu. W praktyce oznacza to, że „Caio Duilio” ma możliwość wystrzelenia do 48 pocisków Aster 15 lub Aster 30 z zamontowanych modułów Sylver A50. Te pociski są zdolne do przechwytywania i niszczenia wielu celów powietrznych, w tym samolotów, śmigłowców i pocisków balistycznych.

Pionowy system startowy Sylver na włoskim niszczycielu rakietowym „Caio Duilio” / fot. Gaetano56, CC-BY-SA 3.0

Wśród innych systemów uzbrojenia, „Caio Duilio” dysponuje wyrzutniami torped i różnego rodzaju rakiet. Okręt jest wyposażony także w zaawansowany system wykrywania min i okrętów podwodnych. Na jego pokładzie znajduje się również lądowisko dla śmigłowców.

Załoga „Caio Duilio” liczy około 190 osób, w tym oficerów i personel techniczny. Jest on zaprojektowany do wykonywania różnorodnych zadań, od obrony powietrznej, przez zwalczanie okrętów podwodnych i operacje przeciwminowe, po misje humanitarne.

Caio Duilio / fot. CC-BY-SA 2.0

Rola „Caio Duilio” we włoskiej flocie jest kluczowa. Jest to okręt zdolny do pełnienia wielu funkcji, co czyni go niezwykle cennym składnikiem sił zbrojnych. Jego zaawansowane technologie i wszechstronne możliwości czynią go godnym następcą długiej linii włoskich okrętów noszących tę szacowną nazwę.

Więcej o wojsku i uzbrojeniu przeczytasz klikając na poniższą grafikę, a tutaj zapoznasz się z naszą encyklopedią broni i uzbrojenia:

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

2 komentarze

  1. Tadeusz pisze:

    Niemieckie i amerykańskie baterie pocisków plot pod Rzeszowem i Lublinem. Włoski okręt strzeże morskich granic Polski. Amerykańskie AVACS-y nad Polską. Zaiste mamy najsilniejsza armie na świecie jak mówi minister Błaszczykowski. A zapomniałem nasze czołgi i samoloty oddaliśmy Ukraińcom . No bo nam nie potrzeba.

Zostaw własny komentarz