Saab 340 AEW&C Erieye. Samolot wczesnego ostrzegania i kontroli


Saab 340 AEW&C Erieye to szwedzki samolot wczesnego ostrzegania i kontroli, który jest oparty na platformie Saab 340. Samolot ten jest wykorzystywany do prowadzenia misji związanych z wykrywaniem, śledzeniem i identyfikacją celów powietrznych i nawodnych.

Saab 340 Argus / fot. Bene Riobo, CC-BY-SA 4.0

Saab 340 AEW&C charakteryzuje się wyposażeniem w wysokiej klasy radar z elektronicznym skanowaniem fazowym (AESA), który jest zamocowany na górze kadłuba w specjalnej osłonie. Ten zaawansowany radar jest w stanie monitorować dużą przestrzeń powietrzną, a także nad i pod horyzontem.

Radar, który jest centralnym elementem samolotu Saab 340 AEW&C, to Erieye AESA (Active Electronically Scanned Array) radar. To system z elektronicznym skanowaniem fazowym, który pozwala na szybkie i precyzyjne skanowanie obszarów powietrznych i nawodnych.

Jednym z najważniejszych aspektów radaru AESA jest jego zdolność do prowadzenia wielokierunkowego skanowania. Zamiast ruchomej anteny, której użycie może powodować opóźnienia w odbiorze danych, antena AESA jest stacjonarna, a kierunek skanowania jest kontrolowany elektronicznie. Pozwala to na jednoczesne śledzenie wielu celów w różnych kierunkach, co jest niezwykle przydatne w dynamicznym środowisku bojowym.

Napęd samolotu stanowią dwa silniki turbośmigłowe, które pozwalają na długotrwałe patrole i zasięg operacyjny w porównaniu do większości innych systemów AWACS.

Saab 340 AEW&C w siłach zbrojnych Tajlandii / fot. Alec Wilson, CC-BY-SA 2.0

Saab 340 AEW&C jest częścią większej rodziny samolotów Saab, w tym modelu 340B i jest w użyciu w szeregach sił powietrznych kilku krajów, w tym Szwecji i Tajlandii. Został wybrany ze względu na swoją niezawodność, efektywność kosztową i zdolność do wykonywania szerokiego zakresu misji AWACS.

Szwedzkie Siły Powietrzne były pierwszym użytkownikiem Saab 340 AEW&C, korzystając z niego do monitorowania przestrzeni powietrznej nad Skandynawią. Samoloty te odgrywają kluczową rolę w obronie kraju, umożliwiając szybkie wykrywanie potencjalnych zagrożeń.

Mimo że Saab 340 AEW&C jest często porównywany do większych systemów AWACS, takich jak Boeing E-3 Sentry, jest doceniany za swoją mobilność, efektywność kosztową i wszechstronność zastosowań.

Więcej o wojsku i uzbrojeniu przeczytasz klikając na poniższą grafikę, a tutaj zapoznasz się z naszą encyklopedią broni i uzbrojenia:

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. Anonim pisze:

    To teraz jeszcze cysterna lotnicza...

Zostaw własny komentarz