Poseł Lewicy: To ludobójstwo odzwierciedliło napięcie, które trwało od kilkuset lat


Krzysztof Śmiszek podkreślił dziś w Polsacie, że naciskanie na Ukrainę, aby przeprosiła za zbrodnie wołyńskie, przyniesie więcej szkód niż korzyści. Jego zdaniem, mimo wieloletnich trudności, prezydent Zełenski wykazuje zrozumienie dla oczekiwań Polski.

Mural „1943 Zbrodnia Wołyńska. Prawda i pamięć” / fot. Mateusz Opasiński, CC-BY-SA 3.0

Przywołał skomplikowaną historię zbrodni wołyńskich, które według niego nie są sytuacją czarno-białą. Mimo to, uznaje prawo Polski do pamięci o zamordowanych rodakach. Śmiszek uważa, że rzeź wołyńska jest odzwierciedleniem wiekowego napięcia, nie jednorazowym, niespodziewanym aktem agresji.

Śmiszek podkreśla jednak konieczność zrównoważonej pamięci historycznej, mówiąc, że „nie można w imię dobrych stosunków zapomnieć o historii”. Jednocześnie przestrzega, aby nie niszczyć dobrych relacji z Ukrainą z powodu przeszłości.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz