Defilada na Święto Wojska Polskiego 2023 - jaki sprzęt wojskowy będzie można zobaczyć?


Na defiladzie wojskowej z okazji Święta Wojska Polskiego zaprezentowany zostanie imponujący arsenał sprzętu wojskowego. Od amerykańskich czołgów po polskie pojazdy zwiadowcze – widzowie będą świadkami wojskowej potęgi prezentowanej zarówno na ziemi, jak i w powietrzu.

Defilada na Święto Wojska Polskiego - sprzęt wojskowy

Kompania Reprezentacyjna Wojska Polskiego podczas defilady Święta Wojska Polskiego w 2016 r. / fot. KPRM

Wśród zaprezentowanego sprzętu znajdą się m.in. kupione od USA czołgi M1A1 Abrams, zakupione w Korei Południowej czołgi  K2 i haubice samobieżne K9, wyrzutnie rakietowe HIMARS, samobieżne armatohaubice Krab, a także zestawy obrony powietrznej Patriot, element polskiego systemu „WISŁA”.

Wśród sprzętu polskiej produkcji znajdą się m.in. nowe bojowe  wozy piechoty Borsuk, transportery opancerzone Rosomak i samobieżne moździerze Rak, a także pojazdy minowania narzutowego Baobab-K oraz lekkie pojazdy zwiadowcze Żmija.

Na niebie będzie można obserwować nowe FA-50, a także wielozadaniowe samoloty bojowe F-16 i bezzałogowce.

Jaki sprzęt wojskowy będzie można zobaczyć na defiladzie z okazji Święta Wojska Polskiego w 2023?

Czołgi M1A1 Abrams to amerykańskie ciężkie czołgi bojowe. Stały się one symbolem amerykańskiej potęgi pancernej i są używane w wielu armiach na świecie.

Czołg M1A2 Abrams / fot. 7th Army Joint Multinational Training Command

Czołgi K2 są nowoczesnymi czołgami bojowymi z Korei Południowej. Charakteryzują się zaawansowaną technologią i wysoką mobilnością w różnych warunkach terenowych.

Czołg K2 / fot. Republic of Korea Armed Forces, CC-BY-SA 2.0

Haubice samobieżne K9 to południowokoreańska artyleria samobieżna. Znane są z wysokiej precyzji i zasięgu, stanowiąc groźne wsparcie dla piechoty.

K9 Thunder / fot. Republic of Korea Armed Forces, CC-BY-SA 2.0

Wyrzutnie rakietowe HIMARS to mobilne amerykańskie wyrzutnie. Umożliwiają one szybkie przenoszenie i wystrzeliwanie rakiet na różne odległości.

Pocisk M57A1 ATACMS tuż po wystrzale nad kabinę wyrzutni M142 HIMARS / fot. US Army

Samobieżne armatohaubice Krab to polska broń artyleryjska. Łączą one w sobie cechy haubicy i armaty, oferując ogromną moc ogniową.

Armatohaubica Krab / fot. Mateusz Włodarczyk, CC-BY-SA 4.0

Zestawy obrony powietrznej Patriot są częścią zaawansowanego systemu obrony przeciwrakietowej i przeciwlotniczej. Skutecznie chronią przestrzeń powietrzną przed różnymi zagrożeniami.

Bateria systemu Patriot / fot. DoD Photo By Glenn Fawcett, wikipedia.org

Bojowe wozy piechoty Borsuk to nowoczesne polskie pojazdy. Służą one głównie do wsparcia piechoty, gwarantując ochronę i mobilność w trudnym terenie.

Prototyp BWP Borsuk z wieżą bezzałogową ZSSW-30 (2022)

Transportery opancerzone Rosomak to wielozadaniowe pojazdy. Używane są do przewozu żołnierzy oraz wyposażenia na polu walki, zapewniając jednocześnie ochronę.

KTO Rosomak / fot. US Army

Samobieżne moździerze Rak służą do szybkiego ostrzeliwania celów. Dzięki mobilności można je szybko przenosić i ustawiać w strategicznych punktach.

Pojazdy minowania narzutowego Baobab-K mają za zadanie szybkie stawianie min. Są niezastąpione w tworzeniu zagród minowych oraz blokowaniu terenu przed wrogim atakiem.

BAOBAB / fot. HSW, hsw.pl

Lekkie pojazdy zwiadowcze Żmija są przystosowane do prowadzenia zwiadu. Ich lekka konstrukcja umożliwia działanie w trudno dostępnych miejscach.

FA-50 to nowoczesne samoloty bojowe o wysokiej manewrowości. Służą zarówno do misji zwiadowczych, jak i do bezpośrednich działań bojowych.

KAI FA-50 / fot. Republic of Korea Armed Forces, CC-BY-SA 2.0

Wielozadaniowe samoloty bojowe F-16 to jedne z najbardziej zaawansowanych maszyn bojowych na świecie. Charakteryzują się wieloma możliwościami zastosowań, od zadań zwiadowczych po bombardowania.

Polski F-16C / fot. Alan Wilson, CC-BY-SA 2.0

Bezzałogowce to zdalnie sterowane pojazdy powietrzne. Mogą one pełnić różne funkcje, od zadań zwiadowczych po ataki na cele naziemne.

Więcej o wojsku i uzbrojeniu przeczytasz klikając na poniższą grafikę, a tutaj zapoznasz się z naszą encyklopedią broni i uzbrojenia:

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. Katarzyna pisze:

    Dziękuję! Ktoś się nade mną ulitował i wstawił opis+zdjęcie (w trakcie defilady komentatorzy często opowiadali o innym sprzęcie, niż był widoczny na ekranie... :))

Zostaw własny komentarz