Kia KLTV Raycolt czyli koreański Humvee


Kia KLTV (Light Tactical Vehicle KLTV) znana także jako Raycolt to lekki pojazd wielozadaniowy produkowany przez południowokoreańską firmę Kia Motors. W 2016 r. Kia KLTV weszła do masowej produkcji i została przyjęa  na wyposażenie Armii Republiki Korei.

Kia KLTV Raycolt

Kia KLTV / fot. kia.com

Pojazd został stworzony z myślą o potrzebach koreańskich sił zbrojnych, przy wsparciu finansowym Ministerstwa Obrony Narodowej Korei Południowej. Zastępuje wcześniejsze modele pojazdów Kia, takie jak KM420 i KM450, służące w wojsku koreańskim.

Kia KLTV miała swoją premierę na Międzynarodowej Wystawie i Konferencji Obronnej (IDEX) w 2015 roku w Abu Zabi, w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Pojazd był wielokrotnie prezentowany na różnych targach obronnych na całym świecie. W czerwcu 2016 roku rozpoczęła się jego masowa produkcja.

Pojazdy Kia KLTV są obecnie eksploatowane przez siły zbrojne Republiki Korei oraz Mali. Znalazły one zastosowanie w operacjach pokojowych ONZ w Libanie i w Sudanie Południowym, gdzie były używane przez siły koreańskie, a także w operacjach przeciwpowstańczych prowadzonych przez siły zbrojne Mali. Użytkownikiem pojazdu zostanie także Wojsko Polskie.

Czytaj także400 spolonizowanych KIA KLTV wzmocni Wojsko Polskie

KLTV został zaprojektowany z myślą o połączeniu mobilności, zdolności przetrwania oraz praktyczności. Może przewozić kierowcę i trzech pasażerów, a w ofercie dostępne są zarówno standardowe, jak i opancerzone warianty pojazdu.

Pojazd KLTV dostępny jest w wielu wariantach, z różnymi długościami bazy kół i różnymi funkcjami. Wśród wariantów dostępne są pojazdy rozpoznawcze, opancerzone, dowodzenia, do rozpoznawania zagrożeń biologicznych i chemicznych, wyposażone w karabin maszynowy i wiele więcej.

KIA KLTV - konkurenci

Kia KLTV rywalizuje na globalnym rynku pojazdów wojskowych z wieloma innymi producentami specjalizującymi się w lekkich pojazdach taktycznych. Wśród głównych konkurentów znajdują się pojazdy takie jak amerykańskie Humvee lub Oshkosh L-ATV, które również oferują zaawansowane rozwiązania w zakresie opancerzenia, mobilności i wszechstronności.

Specyfikacja techniczna samochodów Kia KLTV Raycolt

Kia KLTV / fot. kia.com

Masa 5,700 kg
Długość 4,9 m
Szerokość 2,195 m
Wysokość 1,986 m
Prześwit 405 mm
Zawieszenie 4x4
Pojemność zbiornika paliwa 76 litrów
Zasięg operacyjny 640 km
Maksymalna prędkość 130 km/h
Załoga kierowca + 7 pasażerów
Główne uzbrojenie Może być wyposażony w broń, taką jak: K12, M60, M240 karabin maszynowy, Mk19 granatnik, K4, AT-1K Raybolt ATGM
Opancerzenie opcjonalnie
Użytkownicy samochodów Kia KLTV Raycolt 
Aktualni użytkownicy
Korea Południowa
Mali
Nigeria
Filipiny
Turkmenistan
Chile
Przyszli lub potencjalni użytkownicy
Polska

Więcej o wojsku i uzbrojeniu przeczytasz klikając na poniższą grafikę, a tutaj zapoznasz się z naszą encyklopedią broni i uzbrojenia:

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

2 komentarze

  1. Anonim pisze:

    Idealnie sprawdzą się na swołocz przy granicy. Straż Graniczna potrzebuje takich pojazdów na już

  2. POLSKI pisze:

    Bierzemy i będziemy mieli fajne autko opancerzone

Zostaw własny komentarz