Ciężkie Bojowe Wozy Piechoty dla Sił Zbrojnych RP. Nadchodzi królewski Borsuk |
Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zatwierdził umowę ramową na zakup z dostosowaniem Ciężkich Bojowych Wozów Piechoty (CBWP). Nowy pojazd ma powstać na podwoziu Kraba i być wyposażonym w wieżę krajowej produkcji ZSSW. Będzie to po Borsuku kolejny wóz piechoty polskiej produkcji.
Przedmiotem umowy ramowej, zawartej pomiędzy Skarbem Państwa – Agencją Uzbrojenia a Konsorcjum w składzie Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. oraz Huta Stalowa Wola S.A., jest dostawa kilkuset Ciężkich Bojowych Wozów Piechoty (CBWP).
Realizacja przedmiotowej umowy ramowej na dostawę CBWP będzie skutkowała zakupem z dostosowaniem. Pozwoli to na dostawy pierwszych CBWP do Sił Zbrojnych RP w 2025 roku wraz z pakietem logistycznym i szkoleniowym. Umowa uwzględnia również rozbudowę infrastruktury produkcyjnej i serwisowej.
Ciężki Bojowy Wóz Piechoty powstanie poprzez integrację podwozia wykonanego z wykorzystaniem elementów samobieżnej haubicy KRAB ze zdalnie sterowanym systemem wieżowym ZSSW, uzbrojonym w wyrzutnię przeciwpancernych pocisków kierowanych. Z racji wykorzystania polskiego systemu wieżowego, podwozia oraz doświadczeń z programu BORSUK nowy projekt jest czasem nazywany królewskim Borsukiem.
Głównym zadaniem Ciężkiego Bojowego Wozu Piechoty będzie rażenie celów opancerzonych i nieopancerzonych, obezwładnianie i niszczenie odkrytych środków ogniowych, siły żywej oraz schronów i umocnień polowych w bezpośredniej styczności z przeciwnikiem. Pojazd umożliwi transport trzyosobowej załogi i 8 żołnierzy desantu oraz zapewni wsparcie ogniowe transportowanej drużynie w każdych warunkach atmosferycznych w dzień i w nocy. Przeznaczony do współdziałania z pododdziałami wojsk pancernych CBWP będzie odznaczał się wysokim poziomem ochrony balistycznej i przeciwminowej, a także możliwościom trakcyjnym.
Pojazd umożliwi transport trzyosobowej załogi i 8 żołnierzy desantu oraz zapewni wsparcie ogniowe transportowanej drużynie w każdych warunkach atmosferycznych w dzień i w nocy. Przeznaczony do współdziałania z pododdziałami wojsk pancernych CBWP będzie odznaczał się wysokim poziomem ochrony balistycznej i przeciwminowej, a także możliwościom trakcyjnym.
Więcej o wojsku i uzbrojeniu przeczytasz klikając na poniższą grafikę, a tutaj zapoznasz się z naszą encyklopedią broni i uzbrojenia:
Żródło: Agencja Uzbrojenia, PGZ S.A.
Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.
Widzę bardzo dużą wadę wszystkich polskich pojazdów bojowych wyposażonych w zdalne wieże strzelnicze. Otóż nie mają one możliwości zautomatyzowanej obrony przeciwlotniczej przed UAV, co z powodzeniem realizuje np. Australia, Niemcy, czy USA.