Przegląd historycznych zapowiedzi wydawniczych. Wrzesień 2023


Przegląd zapowiedzi wydawniczych o tematyce historycznej to subiektywny wybór najciekawszych premier w Polsce we wrześniu 2023. Prezentowana lista będzie aktualizowana. Zapraszamy!

Przegląd nowości wydawniczych - historia, biografie, literatura faktu

Persowie. Epoka Wielkich Królów

 Lloyd Llewellyn-Jones | Rebis | 456 s.

Nowa, oparta na perskich źródłach historia imperium Achemenidów

Wielcy Królowie Persji rządzili największym imperium starożytności, rozciągającym się od Libii po stepy Azji i od Sudanu po Pakistan. Sercem ich państwa było legendarne miasto-pałac Persepolis, gdzie achemenidzcy monarchowie utrzymywali pełen niezrównanego przepychu dwór. To stamtąd Cyrus Wielki, Dariusz, Kserkses oraz ich następcy ogłaszali prawa, wysyłali armie i władali swym wielokulturowym imperium.

Achemenidzi byli jednak też jednym z wielkich dysfunkcyjnych rodów w dziejach. Bracia bezwzględnie walczyli o władzę, żony i konkubiny spiskowały, aby wynieść swoich synów na tron, eunuchowie i dworzanie rywalizowali o wpływy i prestiż.

Wiedza o perskim imperium tradycyjnie pochodziła z dzieł jego wrogów, m.in. greckich autorów, takich jak Herodot — tak więc przez całe wieki patrzyliśmy na nie przez pryzmat starożytnych wizji politycznych i kulturowych. Profesor Llewellyn-Jones sięga do oryginalnych achemenidzkich źródeł, w tym inskrypcji, dzieł sztuki i niedawnych odkryć archeologicznych z Iranu, tworząc pasjonującą, autentyczną „perską wersję” tego pierwszego wielkiego imperium starożytności — epoki wielkich królów, niezwykłych osiągnięć kulturowych, cywilizacyjnych i militarnych, imperialnych ambicji i pełnych przepychu rytuałów.

Tłumaczenie: Radomski Norbert
Data premiery: 1 września 2023

Paryż belle epoque. Sekrety miasta świateł

Małgorzata Gutowska-Adamczyk, Marta Orzeszyna | Rebis | 360 s.

Porywająca podróż w czasie do Paryża belle époque, światowej stolicy sztuki i miłości, roztętnionej życiem towarzyskim, artystycznym i naukowym.

To tu rozkwitały nowe idee społeczne i polityczne, a śmiałe przewroty obyczajowe zapowiadały nowy obraz świata.

Miasto świateł miało też swoje mroczne tajemnice, będąc areną głośnych skandali, burzliwych romansów, wielkich tragedii.

Wszystko to opisane barwnie, ze swadą i znawstwem tematu, ubogacone mnóstwem ilustracji i zdjęć ? daje czytelnikowi fascynujący obraz tej pięknej epoki.

Data premiery: 26 września 2023

Florencja. Od Dantego do Galileusza

Paul Strathern | HI:STORY  | 512 s.

Poznaj wielkich myślicieli, artystów, matematyków i architektów, których idee dały początek renesansowi. Odwiedź miasto, które przez 400 lat wpływało na historię Europy.

Pełna wyrazistych szczegółów i z werwą napisana Florencja jest świetnym wprowadzeniem w historię miasta i jego wybitnych mieszkańców – twórców renesansu.

„Publishers Weekly”

Tłumaczenie: Anna Dzierzgowska, Sławomir Królak
Data premiery: 27 września 2023

Historia pracy. Nowe dzieje ludzkości

Jan Lucassen | Znak | 832 s.

Na świecie pracują miliardy ludzi. Fizycznie, umysłowo, po pięć, osiem, czasem nawet kilkanaście godzin na dobę. Robimy kariery albo tylko chodzimy do pracy, spełniamy się albo wypalamy. Ale jak to się stało, że z łowców-zbieraczy przekwalifikowaliśmy się na project managerów?

Jan Lucassen, holenderski historyk, postanowił prześledzić ten proces. Efekt? Monumentalna, wielowarstwowa, przełomowa historia nie tylko pracy, lecz także człowieka jako istoty pracującej.

Autor cofa się o tysiące lat i zagląda w najróżniejsze zakątki świata: od doliny Jordanu po Dolinę Krzemową. Obserwuje, jak praca umożliwiała postęp społeczeństw, a rozwijające się społeczności wymyślały innowacyjne zawody. Jego bohaterami są myśliwi, chłopi, kapłanki, niewolnicy, fabrykanci, szwaczki, kupcy, związkowcy i przedsiębiorczynie.

Tłumaczenie: Tomasz S. Markiewka
Data premiery: 27 września 2023

Czytaj także:

* * *

Brakuje pozycji na tej liście, która warta jest polecenia? Chcesz nas zainteresować nowością wydawniczą? Skontaktuj się z nami e-mailowo. Pisz na redakcja@historia.org.pl

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz