Papież Franciszek wychwala dziedzictwo wielkiej Rosji w przesłaniu do młodzieży rosyjskiej


Papież Franciszek na spotkaniu online z rosyjską młodzieżą miał powiedzieć, że są spadkobiercami wielkiej Rosji Piotra I i Katarzyny II.  Tak wynika z udostępnionego w Internecie fragmentu filmu z tego spotkania.

Katarzyna II Wielka

Film opublikowany na Twitterze pokazuje papieża mówiącego z ekranu po włosku do rosyjskiej młodzieży.

Zawiera także rosyjskie napisy, których nasze tłumaczenie publikujemy poniżej:

„Nie zapomnijcie o dziedzictwie. Jesteście spadkobiercami wielkiej Rosji: wielkiej Rosji świętych, władców, wielkiej Rosji Piotra I, Katarzyny II, tego imperium – wielkiego, oświeconego, [kraju] wielkiej kultury i wielkiego człowieczeństwa. Nigdy nie rezygnujcie z tego dziedzictwa, jesteście spadkobiercami wielkiej Matki Rosji, kontynuujcie to. I dziękuję. Dziękuję za wasz sposób bycia, za wasz sposób bycia Rosjanami” - brzmi tłumaczenie napisów do zamieszczonego filmu.

Poprosiliśmy Nuncjaturę Apostolską w Polsce o komentarz. Jak tylko otrzymamy odpowiedź to ją opublikujemy.

Aktualizacja

Nuncjatura udzieliła nam następującej odpowiedzi: „W odpowiedzi na e-mail z wczoraj, tutejsza Nuncjatura uprzejmie informuje, że w żaden sposób nie uczestniczyła w poruszanym wydarzeniu.” Jednocześnie skierowała nad do watykańskich służb prasowych.

Sprawę wyjaśniał też jeden z użytkowników Twittera:

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

7 komentarzy

 1. Adam pisze:

  Jako katolik czuję się zniesmaczony, zgorszony i zażenowany

 2. Dariusz pisze:

  Mleko się wylało

 3. Emeryt pisze:

  To nie jest mój papież. Wstyd mi za niego że nie zna historii

 4. Komar pisze:

  Zarówno w Rosji jak i w Ukrainie działają Cerkwie, które są Kościołami narodowymi i ich hierarchowie zawsze popierają aktualną politykę swoich władz państwowych. Tym różnią się Cerkwie (a także lokalne Kościoły protestanckie, ale to inna sprawa) od Kościoła katolickiego. A swoją drogą - jak bardzo oburzeni byliby Ukraińcy, gdyby papież na spotkaniu z Polakami wychwalał Rzeczpospolitą Obojga Narodów?

 5. Roman pisze:

  Ja bym sprawdził co papież mówi po włosku, bo napisy łatwo podłożyć inne.

  Po sieci krążą filmiki z fałszywymi napisami, na przykład z wykładem Billa Gatesa na TED, by przygotować się na epidemie, gdzie polskie napisy prezentują bzdury o planach uśmiercenia miliardów ludzi. I wiele osób nieznających języka się na to łapie.

 6. BeMol pisze:

  Żenujące. Polski Episkopat powinien wystosować oświadczenie w tej sprawie (czego oczywiście nie zrobi). Tzw. papież, nazywając epokę Katarzyny II oświeconą, de facto uznaje rozbiory i politykę caratu względem Polski za godne pochwały i naśladowania, a tym samym podważa naszą niepodległość.

 7. Ewa pisze:

  Wolałabym żeby papież jednoznacznie potępił Putina i wezwał Rosję do zaprzestania agresji. Jednak zauważcie, że kontrowersyjne słowa też mają rację bytu, zmuszają do zastanowienia. Są słyszalne i mogą skłonić refleksji. Te same słowa bez kontekstu wojny i wypowiedzi Putina, znaczą „macie swoją tradycję, swój dorobek intelektualny z którego możecie być dumni„. Obecnie Rosjanie są ośmieszani, znienawidzeni, lżeni. Można to interpretować tak: jeśli chcą być dumni ze swojego dziedzictwa powinni wyprzeć się polityki Putina, „byli siewcami ziaren pojednania. Powiedział też„ Życzę wam, młodzi Rosjanie, powołania do bycia twórcami pokoju pośród wielu konfliktów i polaryzacji, które bombardują nasz świat ze wszystkich stron„. Religia chrześcijańska jest trudna, jednym z nakazów jest wybaczenie, wywyższenie syna marnotrawnego nad dobrego syna, pokora, a nie oczekiwanie na pochwałę. Papież Franciszek wie, że spadną na niego gromy, nikogo nie przekreśla, mówi że zło się dzieje w wielu miejscach i na różnych poziomach, każdy ma szanse na odkupienie. Pius XII był i ”papieżem Hitlera” i ”obrońcą Żydów”, oceniać może każdy z nas, ale to nic nie zmieni.

Zostaw własny komentarz