Polska zainteresowana Grumman E-2D Hawkeye. To amerykański samolot wczesnego ostrzegania


Polska jest wymieniana jako jeden z krajów zainteresowanych zakupem kilku samolotów wczesnego ostrzegania (AEW) Northrop Grumman E-2D Hawkeye.

Northrop Grumman E-2D Hawkeye

Northrop Grumman E-2D Hawkeye / fot. US Navy

Jak podał zbiam.pl podczas MSPO w Kielcach przedstawiciele Northrop Grumman poinformowali, że wśród potencjalnych nabywców eksportowej wersji E-2 jest Polska.

Northrop Grumman E-2 Hawkeye to amerykański samolot wczesnego ostrzegania i kontroli powietrznej, który pełni ważną rolę w nowoczesnej walce powietrznej. Wykorzystywany głównie przez Marynarkę Wojenną Stanów Zjednoczonych, E-2 jest wyposażony w zaawansowany radar umożliwiający wykrywanie, śledzenie i klasyfikowanie celów w powietrzu, na powierzchni i nad ziemią.

Dzięki swoim zdolnościom do krótkiego startu i lądowania, jest w stanie operować z pokładu amerykańskich lotniskowców.

Jego charakterystyczną cechą jest duża, obrotowa antena radarowa umieszczona nad kadłubem, która zapewnia 360-stopniową widoczność wokół maszyny.

 Saab 340 AEW dla Polski

W maju tego roku Polska zakupiła ze Szwecji dwa samoloty wczesnego ostrzegania Saab 340 AEW. Są to jednak maszyny używane. Zatem otwarta pozostaje opcja ewentualnego nabycia nowych samolotów wczesnego ostrzegania, które mogłyby przez wiele lat pełnić służbę w Wojsku Polskim.

Czytaj także:

Więcej o wojsku i uzbrojeniu przeczytasz klikając na poniższą grafikę, a tutaj zapoznasz się z naszą encyklopedią broni i uzbrojenia:

Źródło: zbiam.pl

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz