Boeing oferuje F-15EX Polsce. To najnowsza generacja legendarnego myśliwca


W kontekście rosnącego zainteresowania nowoczesnymi technologiami obronnymi, amerykański gigant lotniczy, Boeing, zaoferował Polsce swój najnowszy model myśliwca wielozadaniowego - F-15EX. Prezentacja odbyła się podczas corocznego Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego MSPO, który zgromadził wiodące firmy branży zbrojeniowej z całego świata.

F-15EX dla Polski?

F-15EX / fot. boeing.com

Tim Flood, starszy dyrektor ds. Globalnego Rozwoju Biznesu dla Europy i Ameryk w Boeingu, podkreślił, że zainteresowanie Polski F-15EX jest dowodem na zaangażowanie kraju w modernizację swojego potencjału obronnego. Myśliwiec ten oferuje nie tylko zaawansowane technologie, takie jak sterowanie lotu typu fly-by-wire (elektroniczny system sterowania statkiem powietrznym) czy nowoczesny system wojny elektronicznej, ale również zdolność przenoszenia zaawansowanych broni hipersonicznych.

Rob Novotny, odpowiedzialny za rozwój biznesu w programie F-15 w Boeingu, podkreślił, że F-15EX to nie tylko najbardziej zaawansowany myśliwiec na świecie, ale również idealny partner dla Polski w kontekście współpracy z sojusznikami z NATO oraz USA.

Obecni użytkownicy F-15

F-15EX / fot. boeing.com

Co ciekawe, Indonezja niedawno zdecydowała się na zakup tego modelu, stając się ósmym krajem na świecie, który zdecydował się na F-15. To dowód na rosnące globalne zainteresowanie tym samolotem.

Innymi użytkownikami tego myśliwca są między innymi Stany Zjednoczone, Izrael, Arabia Saudyjska, Japonia, Korea Południowa, Singapur i Katar.

Boeing w Polsce

Relacje między Polską a Boeingiem nie są nowe. Amerykańska firma jest obecna w Polsce od ponad 30 lat, z siedzibą w Warszawie oraz oddziałami w Gdańsku i Rzeszowie. Zatrudniając ponad 1000 osób, Boeing jest ważnym graczem w polskim przemyśle lotniczym i obronnym.

Ten krok Boeinga może być początkiem nowego rozdziału w polsko-amerykańskiej współpracy obronnej, z korzyściami dla obu stronnych relacji strategicznych oraz dla polskiej gospodarki.

Czytaj także:

Więcej o wojsku i uzbrojeniu przeczytasz klikając na poniższą grafikę, a tutaj zapoznasz się z naszą encyklopedią broni i uzbrojenia:

Źródło: boeing.com

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz