F-15EX Eagle II. Wielozadaniowy myśliwiec uderzeniowy na każdą pogodę - specyfikacja i uzbrojenie


F-15EX firmy Boeing wśród nowoczesnych maszyn powietrznych wyróżnia się jako jeden z najbardziej wszechstronnych myśliwców. Kontynuując dziedzictwo legendarnego F-15, ten nowy model łączy w sobie zaawansowane technologie z udowodnioną wydajnością, oferując tym samym niezrównane możliwości bojowe.

Boeing F-15EX Eagle II

F-15EX Eeagle II / fot. Air Force photo by Ethan Wagner, wikipedia.org

Kluczową cechą F-15EX jest jego zdolność do przenoszenia ogromnej ilości uzbrojenia. Samolot może być wyposażony w różnorodne kombinacje bomb, rakiet i pocisków powietrze-powietrze, co sprawia, że jest niezwykle wszechstronny w zakresie misji, które może realizować.

F-15EX został także wyposażony w nowoczesne systemy elektroniczne, w tym awansowane radary i systemy rozpoznawcze. Dzięki temu samolot jest w stanie wykrywać, śledzić i zwalczać wrogie cele na znacznie większych odległościach niż większość konkurencyjnych maszyn.

Jednym z kluczowych atutów F-15EX jest jego trwałość i niezawodność. Boeing zaprojektował ten myśliwiec z myślą o długotrwałej eksploatacji, co czyni go ekonomicznie opłacalnym wyborem dla sił powietrznych na całym świecie.

F-15EX to także przykład na to, że nawet sprawdzone projekty mogą zostać unowocześnione i przystosowane do współczesnego pola walki.

F-15EX Eagle II dla Polski?

F-15EX / fot. boeing.com

Podczas tegorocznego Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego MSPO, amerykański gigant lotniczy, Boeing, przedstawił Polsce swoją najnowszą ofertę - wielozadaniowy myśliwiec F-15EX.

Czy Polska zdecyduje się na zakup tej maszyny? Według Boeinga polski rząd przejawia zainteresowanie tymi maszynami. Czas pokaże, jakie decyzje podejmą polscy decydenci w kontekście modernizacji naszej floty powietrznej.

Zobacz także → Boeing oferuje F-15EX w Polsce. To najnowsza generacja legendarnego myśliwca

Specyfikacja techniczna samolotu F-15EX Eagle II

F-15EX / fot. boeing.com

Masa własna 14,4 t
Długość 19,446 m
Rozpiętość skrzydeł 13,05 m
Wysokość 5,64 m
Załoga 1 lub 2 członków załogi w zależności od wersji
Maksymalna masa startowa 37 t
Prędkość maksymalna 2,656 km/h / Mach 2,5+ na dużej wysokości
Zasięg bojowy 1272 km
Zasięg przelotowy 4 800 km (z dodatkowymi zbiornikami paliwa)
Silnik 2 × General Electric F110-GE-129
Uzbrojenie samolotu F-15EX Eagle II

F-15EX / fot. boeing.com

Działo 1× 20 mm (0,79 cala) M61 Vulcan
Punkty podwieszenia 4 pylony na skrzydłach z 23 ogólnymi punktami podwieszenia, pylony na kadłubie, stojaki bombowe na CFTs o ładowności 13,4 t zewnętrznego paliwa i uzbrojenia
Pociski
  • 12× AIM-9 Sidewinder
  • 12× AIM-120 AMRAAM
  • 12× AIM-260 JATM

Więcej o wojsku i uzbrojeniu przeczytasz klikając na poniższą grafikę, a tutaj zapoznasz się z naszą encyklopedią broni i uzbrojenia:

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. cywil 77 pisze:

    takie właśnie POTRZEBNE są w POLSKIM LOTNICTWIE

Zostaw własny komentarz