Kolejne 11 modułów wyrzutni rakietowej Chunmoo dotarło do Polski


Dziś do Polski dotarł kolejny transport zamówionych w Korei wyrzutni rakietowych K239 Chunmoo. Tym razem do Polski przypłynęło 11 modułów wyrzutni K239, które zostaną zintegrowane z polskim podwoziem. Do końca roku łącznie ma dotrzeć do Polski 18 modułów K239.

Kolejne K239 Chunmoo już w Polsce

K239 Chunmoo / fot. MON.gov.pl

Pierwsza wyrzutnia K239 przypłynęła do Polski z Korei Południowej 20 sierpnia 2023 r. Dziś do portu przypłynął transport z kolejnymi 11 modułami wyrzutni K239, które zostaną zintegrowane z krajowymi podwoziami JELCZ.. Na mocy umowy z 2022 r. do końca bieżącego roku do Polski zostanie dostarczonych łącznie 18 wyrzutni K239.

Wyrzutnie K239 Chunmoo

K239 Chunmoo (w Polsce określana jako Homar-K) to samobieżna kołowa wieloprowadnicowa wyrzutnia rakiet mogąca strzelać pociskami o różnym kalibrze. Przenosi dwa kontenery z pociskami rakietowymi, w każdym może mieć m.in. sześć kierowanych rakiet kalibru 239 mm o donośności około 80 km lub jeden pocisk balistyczny o donośności około 290 km.

Zamówienie K239 Chunmoo dla Polski

W październiku 2022 r. minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak ogłosił, że w ramach realizacji Programu HOMAR, obok wyrzutni M142 HIMARS zakontraktowane zostanie ok. 300 wyrzutni K239 Chunmoo na pojazdach Jelcz zintegrowanych z polskim systemem Topaz.

Czytaj takżeK239 Chunmoo (K-MLRS). Koreański bóg wojny, czyli HIMARS z Korei i jego specyfikacja

Pozyskane zostaną też pociski o zasięgach 70 i 290 km wraz z transferem technologii.

Pierwsze osiemnaście wyrzutni ma trafić do 18. Dywizji Zmechanizowanej.

Program HOMAR

Program HOMAR to element planu modernizacji technicznej Wojska Polskiego. Celem programu jest pozyskanie dywizjonowego modułu wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych, zdolnego razić cele oddalone o 70-300 km. Tę rolę będzie pełnić amerykański HIMARS oraz jako HOMAR-K koreańskie K239 na podwoziu Jelcza.

Więcej o wojsku i uzbrojeniu przeczytasz klikając na poniższą grafikę, a tutaj zapoznasz się z naszą encyklopedią broni i uzbrojenia:

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz