1670. Netflix zrobił serial satyryczny osadzony w XVII-wiecznej Polsce


W XVII wieku Polska była terytorialną potęgą, a szlachta musiała bardzo ciężko nie pracować, by godnie żyć. Obraz sarmackiego życia w „sielankowych” czasach pańszczyzny, zdobiony absurdem, czarnym humorem i refleksami współczesności, czeka na widzów w serialu 1670 - nowej satyrycznej produkcji Netflix w reżyserii Macieja Buchwalda i Kordiana Kądzieli. Premiera w grudniu A.D. 2023.

1670 od Netflix o czym jest?

1670 od Netflix / fot. Robert Paka

Szlachta nie żartuje. Szlachta występuje w komedii.
Bartłomiej Topa i Katarzyna Herman w nowym serialu Netflix 1670
- satyrycznym portrecie szlacheckiej wsi.

Witajcie w Adamczysze!

Jest rok 1670. Jan, głowa szlacheckiej rodziny i właściciel (mniejszej) połowy wsi Adamczycha, marzy o zapisaniu się na kartach historii Polski - najpotężniejszego państwa na świecie. Pasmo jego życiowych sukcesów pozwala myśleć, że jest na dobrej drodze. W końcu wszystko, co ma, odziedziczył sam, a całą resztę osiągnął ciężką pracą własnych chłopów. Jego ambitne plany zakłóca jednak niełatwa codzienność właściciela ziemskiego: na sejmiku znów trzeba zawetować pomysł podniesienia podatków, nieprzekonani do teorii skapywania chłopi tracą motywację do pracy, córka sprzeciwia się wydaniu za syna magnata, a podstępny sąsiad Andrzej knuje, jak zebrać większe plony w tym roku... W dodatku Rzeczpospolita szlachecka złośliwie akurat teraz chyli się ku upadkowi. Na szczęście opatrzność zawsze jest po stronie Polski, a postępowe myślenie Jana pozwoli mu wybrnąć z każdej sytuacji i sięgnąć po wieczną chwałę!

W przerysowanym portrecie polskiej szlachty zobaczymy: Bartłomieja Topę (Jan), Katarzynę Herman (żona Zofia), Martynę Byczkowską (córka Aniela), Michała Balickiego (syn Stanisław) i Michała Sikorskiego (syn Jakub). W serialu występują również Kirył Pietruczuk (chłop Maciej) i Dobromir Dymecki (chwilowo pozbawiony ziemi, czystej krwi szlachcic w szóstym pokoleniu, Bogdan).

Serial 1670 wyreżyserował Maciej Buchwald (związany z teatrem improwizowanym Klancyk) wraz z Kordianem Kądzielą. Pomysłodawcą i scenarzystą serialu jest Jakub Rużyłło (Sexify 2, Kryptonim Polska, The Office PL). Producentami są Jan Kwieciński (W lesie dziś nie zaśnie nikt, Sexify, Dzień Matki) i Ivo Krankowski.

Za produkcję odpowiada Akson Studio.

Premiera w grudniu 2023, tylko na Netflix.

1670 od Netflix zwiastun

Więcej o serialach historycznych przeczytasz klikając na poniższą grafikę:

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

10 komentarzy

 1. whynotm pisze:

  kłamstwo

 2. Marcin pisze:

  Błąd w opisie. 1670 wskazuje na 16 wiek

 3. Adam pisze:

  Kolejna szmira nakierowana na szkalowanie i ośmieszanie naszego kraju? Co jest śmiesznego w tym, że szlachcic miał pod władaniem chłopa który na niego pracował? teraz ludzie pracują w Kauflandach, Biedronkach, Lidlach i innych zagranicznych korpo i teraz Niemcy, Portugalczycy mówią, że mają Polaka. Do śmiechu wam? Pan wTopa miał zagrać szlachcica a nie chłopa, zagrał siebie samego - zwykłego jełopa. A to był mój absurdalny czarny humor nacechowany refleksami współczesności - bez urazy 🙂

  • Lukasz pisze:

   ohoo... sarmata się odezwał 😀 Tak tak, w Polsce wszystkie to szlachty potomkowie sarmaty. Niby śmiejemy się z zachodu a sami mamy kołek w d...
   Serial zapowiada się świetnie.

  • Blaks pisze:

   W prześmiewczy sposób pokażą patologię na skalę światową, jaką była Polska szlachta i ich zapędy do niewolenia rodaków. Nikt nie robił ze swoich współbraci niewolników - tylko polski szlachcic- katolik.

   • Swet8 pisze:

    Patologią na skalę światową to były, mordy na Hugenotach we Francji i ich absolutyzm oświecony, mordy w Rosji za Piotra I /szacuje się, że pod łapę tej bestii wykształconej na Zachodzie zginęło ok 2 MILIONY Rosjan wszystkich stanów/ Patologią był pruski dryl i zamienienie całego państwa w koszary wojskowe. Patologią była obłuda jezuicka i okręcanie przez sobie wokół palca wdów z majątkami, aby te w testamentach przepisywały je na jezuitów. Co ty wiesz o naszych dziejach....?

 4. Paweł pisze:

  Po co nam wasze elity jak mamy rosyjskie i niemieckie?

Zostaw własny komentarz