Tak będzie wyglądał odbudowany Pałac Saski w Warszawie. Rozstrzygnięto konkurs


Pracownia WXCA Group wygrała w rywalizacji o projekt architektoniczny rekonstrukcji Pałacu Saskiego. Wśród wcześniejszych osiągnięć tej firmy znalazł się projekt Pawilonu Polskiego prezentowanego podczas Expo 2020 w Dubaju, Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczpospolitej i nowej siedziby Muzeum Wojska Polskiego na Cytadeli Warszawskiej.

Międzynarodowy konkurs na koncepcję odbudowy Pałacu Saskiego

Projekt autorstwa WXCA sp. z o.o.

W międzynarodowym konkursie na koncepcję odbudowy Pałacu Saskiego udział wzięło jedenaście pracowni architektonicznych i konsorcjów. W drugim etapie pięć z nich przedstawiło swoje koncepcje architektoniczne, a dziś w siedzibie Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP) poznaliśmy tę zwycięską.

Wybór zwycięskiej pracy konkursowej odbudowy zachodniej pierzei pl. Piłsudskiego w Warszawie, czyli zburzonych w latach 1939-1944 Pałaców Saskiego i Brühla oraz trzech kamienic przy ul. Królewskiej 6, 8 i 10/12, to kolejny krok na drodze ku realizacji rozpoczętej w grudniu 2021 r. inwestycji.

Pałac Saski w Warszawie przed II wojną światową

Pałac Saski w Warszawie stanowił ważny element architektoniczny i historyczny stolicy Polski. Podczas II wojny światowej, w wyniku działań wojennych, został niemal całkowicie zniszczony przez Niemców. Ocalał jedynie fragment kolumnady gdzie znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza. Obecnie spółka celowa Pałac Saski prowadzi przygotowania do realizacji odbudowy Pałacu Saskiego w przedwojennej formie.

Pracownia WXCA

Projekt autorstwa WXCA sp. z o.o.

Zwyciężyła warszawska pracownia WXCA, która zdobyła nagrody, w tym pierwsze miejsca na wielu konkursach dotyczących inwestycji użytku publicznego. Może poszczycić się zwycięstwami w konkursach na budowę: Placu Pięciu Rogów w Warszawie, Pawilonu Polskiego na Wystawę Światową Expo 2020 w Dubaju, Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczpospolitej w Lublinie, Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni czy kompleksu nowej siedziby Muzeum Wojska Polskiego.

Czytaj także:

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

12 komentarzy

 1. Zed pisze:

  I po co odbudowywać ten pałac ?

 2. Mirosława pisze:

  A po co nam odbudowywać zburzone pałace? Czyżby znowu mieli rządzić nami królowie i szlachta? Budujmy domy, żłobki, przedszkola aby żyło nam się lepiej.

 3. Kazimierz pisze:

  Piękna perła i bardzo się cieszę że Polska w końcu staje na nogi, a odbudowa Pałacu niech będzie symbolem naszej potęgi, a także pięknej historii, która nasi wrogowie (Niemcy i Rosja) chcieli wymazać...

 4. Franek pisze:

  zawsze znajdzie sie jakis ZED

 5. shadow_82 pisze:

  Ja tam jestem za pod warunkiem, że projekt będzie skupiał się na odbudowywaniu pałacu a nie rozdawaniu pieniędzy między siebie.
  Fajnie byłoby w Polsce zadbać o architekturę zabvytków i je odbudować / odnowić.
  Nie jak to ma miejsce z konserwatorami zabytków, którzy są ciągle hamulcowymi - nie można tego ruszać, niech niszczeje... Reguły odbudoway zabytków powinny zostać poluzowane. Nikt nie będzie inwestował 10 mln. zł w odrestaurowanie w identyczny sposób czegoś, co można osiągnąć nowoczesnymi materiałami z takim samym efektem za 10% tej kwoty...

 6. Tom pisze:

  Zburzony to zburzony - na ch... odbudowywać???
  Przecież wiadomka po co to wszystko... Masakra co się dzieje w tym kraju....

 7. krzysiek pisze:

  odbudować a rachunek przesłać do Berlina z odpowiednią propagandą na całym świecie

Zostaw własny komentarz