Gdzie trzymano oszczędności w dawnych czasach? 7 metod naszych przodków


W dzisiejszych czasach oszczędności można trzymać w wielu miejscach, które zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa. Jednak jeszcze nie tak dawno ludzie musieli wykazać się sporą pomysłowością, żeby zabezpieczyć pieniądze i inne kosztowności przed kradzieżą lub zniszczeniem. Poznaj kilka popularnych sposobów, z których korzystali nasi przodkowie w celu przechowywania oszczędności.

W skarbonkach

Jedną z najpopularniejszych metod przechowywania oszczędności były różnego rodzaju skarbonki. Początkowo były to głównie gliniane naczynia, następnie zaczęto wykorzystywać także słoiki i butelki. Co ciekawe, klasyczne świnki były znane w niektórych miejscach świata już w XII-XIII wieku. Skarbonki wykorzystywano przede wszystkim w przypadku monet, a w późniejszych czasach również banknotów o niskich nominałach. Było to związane z łatwością wyjęcia pieniędzy i stosunkowo niewielkim poziomem bezpieczeństwa zapewnianego przez takie pojemniki. Obecnie odpowiednikiem tej metody są wirtualne skarbonki, które są bezpieczne i łatwe w użytkowaniu. Jeśli gazetki promocyjne Gazetkonosz pozwolą wydać mniej pieniędzy podczas zakupów, to oszczędności można od razu wpłacić właśnie do internetowych skarbonek.

W materacach

Trzymanie oszczędności w materacu to metoda, która w dawnych czasach cieszyła się ogromną popularnością. Wiele osób uznawało ją za bezpieczną, ponieważ w nocy można było mieć oszczędności tuż przy sobie. W przypadku próby kradzieży złodziej musiałby obudzić właściciela. Alternatywą dla materaców było przechowywanie pieniędzy w ramie łóżka lub poduszce. Choć może być to zadziwiające, to nadal można spotkać osoby, które pomimo dostępu do banków trzymają oszczędności w materacu. Jednym z najbardziej znanych przypadków była kobieta, której córka w 2009 roku wyrzuciła materac zawierający milion dolarów.

W ziemi

W wielu miejscach na świecie, zwłaszcza na wsiach, ludzie trzymali swoje oszczędności w ziemi. Ukrywanie pieniędzy w ten sposób było popularne ze względu na dość wysoki poziom bezpieczeństwa. Złodziej musiałby znać miejsce, w którym zakopano kosztowności, a także mieć wystarczającą ilość czasu na wydobycie ich z ziemi. Ta metoda cieszyła się popularnością nawet w dość współczesnych czasach. W czasach II wojny światowej wiele rodzin właśnie w taki sposób próbowało ukryć oszczędności życia i zabezpieczyć swoją przyszłość na wypadek powrotu do domu.

W ścianach

Innym popularnym miejscem do przechowywania oszczędności były ściany. Ludzie decydowali się na ukrywanie pieniędzy w ten sposób, ponieważ dawało im to poczucie bezpieczeństwa. Takie skrytki były trudno dostępne dla potencjalnych złodziei, a jednocześnie umożliwiały właścicielom łatwe sięgnięcie po pieniądze, złoto lub inne kosztowne artykuły w przypadku nagłej potrzeby. W celu zwiększenia bezpieczeństwa często fragment ściany ze skrytką zasłaniano meblami lub obrazami. W późniejszych czasach w podobny sposób ukrywano montowane w ścianach sejfy.

W skrzyniach

Skrzynie przez wieki doskonale sprawdzały się jako miejsce do przechowywania cennych przedmiotów, dokumentów i oszczędności. Dla bezpieczeństwa wybierano przeważnie ciężkie skrzynie, których nie można było łatwo przetransportować. Ponadto były wyposażone w klucze, kłódki i inne mechanizmy utrudniające dostęp do kosztowności. Często decydowano się też na surowce, które były wyjątkowo trwałe i dość odporne na ogień. Skrzynie z oszczędnościami niekiedy były zakopywane w ziemi, co miało być dodatkowym zabezpieczeniem.

W skrytkach w domu

W wielu domach istniały specjalne skrytki, w których trzymano oszczędności. W celu zabezpieczenia zgromadzonego bogactwa stosowano naprawdę kreatywne metody. Skrytki często były ukryte wewnątrz mebli. Szafy lub komody mogły mieć przykładowo ukryte drugie dno, które niekiedy dodatkowo było zamykane na klucz lub za pomocą skomplikowanych mechanizmów. Ponadto sporą popularnością cieszyły się skrytki podłogowe, które zazwyczaj nie były widoczne na pierwszy rzut oka lub były zasłonięte meblami.

W sejfach

Sejfy mogą pochwalić się naprawdę długą historią. Pierwsze znane tego typu skrytki pochodzą z grobowca faraona Ramzesa II z okresu XIII wieku przed naszą erą. Starożytni Egipcjanie byli w stanie stworzyć system zabezpieczeń, który przypomina współczesny zamek bębenkowy. Na przestrzeni wieków wygląd sejfów ewoluował. Zaczęto wykorzystywać coraz trwalsze surowce i coraz bardziej zaawansowane zamki. Obecnie sejfy nadal cieszą się sporą popularnością i można je spotkać w hotelach, prywatnych domach czy też nawet bankach.

Artykuł sponsorowany powstał we współpracy z gazetkonosz.pl

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz