Włodzimierz Czarzasty chce likwidacji IPN


Lider Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty zadeklarował dziś w TVN24, że Instytut Pamięci Narodowej powinien zostać zlikwidowany. Mimo spodziewanej większości partie obecnej opozycji przy wecie prezydenta mogą nie zrealizować takiego postulatu.

Lewica za likwidacją IPN

Czarzasty był dzisiaj gościem Bogdana Rymanowskiego w programie „Rozmowa Piaseckiego”. Pytany o likwidację IPN powiedział, że jego zdaniem ta instytucja tak jak CBA powinna zostać zlikwidowana. Nie jest wiadome, czy to rozwiązanie poprą także Koalicja Obywatelska i Trzecia Droga.

Krótka historia IPN

Instytut Pamięci Narodowej (IPN) to polska instytucja publiczna, która działa na rzecz zachowania pamięci o najnowszej historii Polski i upamiętnienia ofiar represji w okresie II wojny światowej i czasów komunizmu. Powstał w 1999 roku i od tego czasu prowadzi badania historyczne, archiwizuje dokumenty, a także edukuje społeczeństwo w zakresie historii najnowszej. IPN działa na podstawie specjalnej ustawy, która określa jego zadania i kompetencje. Instytucja ta pełni również rolę w procesie lustracji, czyli weryfikacji przeszłości osób pełniących funkcje publiczne w Polsce.

W jaki sposób można zlikwidować IPN?

Skoro IPN powstał na mocy ustawy to jego likwidacja jest możliwa w taki sam sposób. Koalicja KO, TD i NL ma większość pozwalającą na przyjęcie takiej ustawy. Jednakże w przypadku weta prezydenta Sejm może je odrzucić większością 276 głosów. Tylu przyszła koalicja nie ma nawet z Konfederacją. W związku z tym w przypadku spodziewanego oporu prezydenta Andrzeja Dudy taka ustawa najpewniej nie uzyska wymaganej większości. Możliwość wyboru nowego prezesa IPN będzie możliwe, ale w 2026 r. Ewentualnym środkiem oddziaływania na IPN może być ograniczenie jego budżetowania. Ustawy budżetowej prezydent w Polsce nie może zawetować.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz