Zmarł prof. Jarosław Centek. Wybitny znawca I wojny światowej


Z głębokim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Profesora Jarosława Centka, wybitnego historyka, który zmarł dziś w Toruniu po długiej chorobie.

Jarosław Centek / fot. YouTube, Instytut De Republica

Urodzony 10 maja 1980 r. w Toruniu, Profesor Centek był niezwykle cenioną postacią w środowisku akademickim, pracując od 2008 roku w Katedrze Historii Wojskowej Instytutu Historii i Archiwistyki na Wydziale Nauk Historycznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

Jego wkład w badania nad historią wojskowości i I wojną światową był nieoceniony, czego dowodem są liczne publikacje, w tym Marna 1914, Bitwa pod Gorlicami oraz Hans von Seeckt. Twórca Reichsheer. 1866-1936.

W przeszłości był także recenzentem i autorem artykułów dla portalu historia.org.pl.

Odejście Profesora Centka to wielka strata dla polskiej nauki. Jego wkład w rozwój historii będzie pamiętany przez kolejne pokolenia studentów i badaczy. Składamy wyrazy współczucia rodzinie i bliskim zmarłego.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

2 komentarze

  1. dr hab. Piotr Nykiel pisze:

    Z ogromnym żalem przyjąłem informację o śmierci wybitnego historyka wojskowości prof. Jarosława Centka. Pozostanie On na zawsze w mojej pamięci nie tylko jako nieprzeciętny naukowiec, ale także jako niezwykle życzliwy kolega i Dobry Człowiek. Niech spoczywa w pokoju. Rodzinę proszę o przyjęcie najszczerszych wyrazów współczucia.

  2. Pater Hubert pisze:

    requiescat in pace

Zostaw własny komentarz