Apel do polityków. Rok 2025 to rok 1000. rocznicy powstania Królestwa Polskiego i polskiej prezydencji w UE


Apel do polityków wszystkich opcji politycznych o wyjątkowe upamiętnienie 1000. rocznicy powstania Królestwa Polskiego w roku prezydencji Polski w Radzie Unii Europejskiej.

Koronacja pierwszego króla Polski, na obrazie Jana Matejki

W roku 2025 Polska będzie miała świetną okazję, by pokazać światu swoją wspaniałą i długą historię na wielką skalę.

W 1000. rocznicę powstania Królestwa Polskiego Polska będzie obejmować prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. To idealna okazja, by przypomnieć jak od wieków ważną rolę odgrywamy w Europie i na świecie. To też szansa, by w poczuciu narodowej wspólnoty wspominać wielkie dokonania naszych przodków. To także jedno z tych wydarzeń w historii Polski, które łączą niezależnie od poglądów politycznych.

Stąd gorąca prośba i apel, by wykorzystać ten unikalny moment na godne upamiętnienie 1000. rocznicy powstania Królestwa Polskiego i promocję polskiej historii za granicą.

Bolesław Chrobry

Pozostał zaledwie rok, aby przygotować grunt pod wydarzenia, które mogą pokazać na świecie pozytywne oblicze Polski jako kraju o bogatej historii i kulturze. To szansa, aby nasza wielka rocznica nie była tylko lokalnym wydarzeniem, ale czymś, co zrobi wrażenie na całym świecie.

2025 r. to także rok innych wielkich polskich triumfów, w tym triumfów nad Rosją. Będziemy wtedy obchodzić m.in. 615. rocznicę bitwy pod Grunwaldem, 500. rocznicę hołdu pruskiego, 420. rocznicę bitwy pod Kircholmem, 415. rocznicę bitwy pod Kłuszynem i późniejszego zajęcia Moskwy przez Polaków oraz 105. rocznicę bitwy warszawskiej. Zatem to także rok, gdy z dumą będziemy wspominać chwałę polskiego oręża.

Bolesław Chrobry

Warto, aby rok 2025 został oficjalnie uznany Rokiem Królestwa Polskiego i Bolesława Chrobrego. Jednakże, nie powinniśmy ograniczać się jedynie do wystaw czy lokalnych wydarzeń. Należy pomyśleć o czymś dużo większym, co przyciągnie uwagę nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Dla przykładu Finlandia na 100. rocznicę niepodległości wybudowała nową i wspaniałą bibliotekę w Helsinkach.

Prośba o to by wykorzystać tę niepowtarzalną okazję to zorganizowania wielkich obchodów 1000. rocznicy powstania Królestwa Polskiego. Został na to już tylko rok. To czas aby działać razem, ponad podziałami. 2025 to nasza szansa, by pokazać, że jesteśmy narodem dumnym z naszej historii i kultury. Nie zmarnujmy tej okazji!

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

2 komentarze

  1. Farmud pisze:

    Tylko żeby politycy potraktowali to poważnie, bo przecież to jest polityczne złoto! Można na tym nieźle ugrać politycznie

  2. Pozdro pisze:

    W 2025 będzie 105 rocznica bitwy warszawskiej, a nie 120.

Zostaw własny komentarz