Pałac Saski będzie odbudowany. Tak deklaruje minister Sienkiewicz


„Na placu Piłsudskiego znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza, który łączy wszystkich Polaków. To jest Ołtarz Ojczyzny, ostatnia wielka powojenna rana Warszawy. Blizna, którą trzeba zaleczyć” – powiedział dziś minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartosz Sienkiewicz podczas rozmowy na jednej z anten radiowych dotyczącej planów związanych z odbudową Pałacu Saskiego.

Pałac Saski w Warszawie przed II wojną światową

Minister Sienkiewicz podkreślił, że Ołtarz Ojczyzny, jakim jest Grób Nieznanego Żołnierza, powinien mieć godne otoczenie.

„Nie może być tak, że z jednej strony Ołtarza Ojczyzny znajduje się hotel z kasynem, a z drugiej – biznesowe centrum. To jest uwłaczające, symbolicznie uwłaczające. Dlatego ta przestrzeń musi być zabudowana. Jestem przekonany o konieczności uleczenia tej rany i właściwej obudowy Ołtarza Ojczyzny i wydaje mi się, że to przekonanie nie jest moim indywidualnym, tylko przekonaniem większości Polaków” – dodał.

Szef resortu kultury przypomniał również, że do odbudowy Pałacu zobowiązuje ustawa o odbudowie Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej.

Nawiązując do decyzji o odwołaniu zarządu spółki Pałac Saski, odpowiedzialnej za odbudowę Pałacu Saskiego w Warszawie, minister kultury zaznaczył, że wynikała ona z troski o prawidłowe wydatkowanie środków publicznych przeznaczonych na realizację inwestycji.

„Ta ustawa wymaga wydatkowania olbrzymich środków. (...) Ten potok pieniędzy musi być jakoś celowo użyty. Jeśli spółka, dysponując tak gigantycznymi środkami, przez ileś miesięcy nie była w stanie rozstrzygnąć prawidłowo przetargu na zabezpieczenie fundamentów po odkrywkach archeologicznych to znaczy, że jest coś nie tak. (…) Jeśli te pieniądze mają się znaleźć w tej spółce, muszę mieć pewność, że pójdą na właściwy cel i takim celem nie jest 180 tysięcy złotych premii na prezesa i koszty utrzymania samej spółki tak, jakby to była jedna z największych firm działających w Warszawie. (…) Moim zadaniem jest uporządkowanie tego i póki ustawa będzie obowiązywała, to należy ją wykonywać” – podkreślił szef resortu kultury.

Źródło: mkidn.gov.pl

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. Nmnrnn pisze:

    Uważam, że odbudowa Pałacu Saskiego ma sens, pałacu, który w przeciwieństwie do okaleczonych ale ocalałych, innych pałaców Warszawy, zupełnie nie przetrwał. Niestety to kosztowne i etapowe przedsięwzięcie. Najgorsze jest to, ze przez lata pozwalano na takie skandale jak budowa szklanego, okropnego biurowca, który zasłonił tak znany w Polsce i na Świecie Teatr Wielki. Podobnie biurowiec, pseudo kamienica, szaro czarna, ohydna na rogu Miodowej i Senatorskiej. Zezwala się też np. na budowę szaro czarnych, ponurych segmentów w historycznych częściach dzielnic jak chociażby Młociny. Ohyda I brak szacunku do zabytkowego otoczenia, niedopuszczalne np. w Anglii!

Zostaw własny komentarz