200 mln zł na zabytki w 2024. O ich wydaniu zdecyduje konkurs


Bożena Żelazowska, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego poinformowała dzisiaj w Sejmie, że na ochronę zabytków w tym roku w budżecie zaplanowano 201 mln zł, z czego 200 mln zł zostanie rozdysponowanych poprzez konkurs.

Polski znak zabytków – Zabytek:
obiekt zabytkowy prawem chroniony

„Kwota dotacji na ochronę zabytków w budżecie w programie MKiDN to kwota 201 625 000 zł, z czego 200 000 000 zostanie przeznaczony na konkurs. Do dwóch tygodni będzie jego rozstrzygnięcie. Trwają prace nad wnioskami - powiedziała wiceminister Żelazowska.

W planach jest także wydatkowanie na ten cel środków unijnych. Jak podała wiceminister intencją ministerstwa jest rozdysponowanie znacznej puli środków z 600 mln euro przewidzianych na kulturę właśnie na remont i konserwację zabytków. Dodała również, że także prywatnie właściciele zabytków będą mogli starać się o te środki. Część z nich zostanie także przekazana na konserwację zabytków na dawnych Kresach Wschodnich.

Bożena Żelazowska jest wiceministrem kultury i dziedzictwa narodowego oraz generalnym konserwatorem zabytków, w poprzedniej kadencji Sejmu była wiceprzewodniczącą Komisji Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz