Korona królów. Jagiellonowie. Streszczenie odcinków 151-155, godziny emisji i opisy historycznej telenoweli TVP1


Korona królów. Jagiellonowie to serial historyczny o dynastii Jagiellonów emitowany w TVP1. Poznaj godziny emisji i opisy poszczególnych odcinków serialu Korona królów. Jagiellonowie, które nadawane są od poniedziałku do środy w TVP1 o godzinie 20:30.

Korona królów. Jagiellonowie / fot. TVP

Szczegóły wkrótce. Streszczenia poprzednich odcinków dostępne jest tutaj.

Korona królów. Jagiellonowie odcinek 151
(środa, 3 kwietnia, godz. 20:30 TVP1)

Gwóźdź z krzyża Chrystusa. Rok 1425. Do Krakowa, na chrzest królewicza Władysława (Kamil Winerowicz - Stanik), jedzie biskup Ostii (Zbigniew Moskal), wysłannik papieża z cenną relikwią - gwoździem z krzyża. Skrzyneczka z relikwią ginie. Na szczęście cudownie się odnajduje. Król (Sebastian Skoczeń) i królowa Zofia (Maria Pawłowska) zapowiadają procesję z relikwią. Zbigniew Oleśnicki (Przemysław Stippa) i Jan Głowacz (Mateusz Weber) już planują, że szlachta złoży hołd małemu królewiczowi w zamian za nowe przywileje. Jadwiga (Maja Szopa) jest posądzona o złe intencje wobec przyrodniego brata. Nie przychodzi więc na jego chrzest. Na chrzcie nie ma także Zbigniewa z Brzezia (Marcin Piętowski). Marszałek umiera. W ostatnich słowach ostrzega króla przed politycznym apetytem Oleśnickiego.

Korona królów. Jagiellonowie odcinek 152
(poniedziałek, 8 kwietnia, godz. 20:30 TVP1)

Kara Boża. Wiosna 1425. Jagiełło (Sebastian Skoczeń) razem z Zofią (Maria Pawłowska) przyjmują hołd od mieszkańców Krakowa dla siebie i swojego syna. Chcą takiego samego potwierdzenia od szlachty. Tymczasem Oleśnicki (Przemysław Stippa) chce urzędu dla swojego brata i więcej przywilejów dla panów. Zofia dowiaduje się, co łączyło Awdokię (Joanna Moro) i Daniła (Pavel Kryksunou). Królowa przy pomocy swoich rycerzy aranżuje ich spotkanie. Jadwiga (Maja Szopa) coraz głośniej zaczyna mówić, że to jej polscy panowie składali hołd i że to ona powinna być następczynią tronu. Katarzyna Mężykowa (Małgorzata Ostrowska - Królikowska) ostrzega ją, że za takie złe myśli może ją spotkać kara. Królewna ma koszmarne sny i zaczyna bać się kary Bożej. Rozpoczyna ścisły post. Femka (Żaneta Homa) wraca do Krakowa. Jedzie z nią Honzik (Kamil Drężek). Spotykają na leśnej drodze Guślarza (Tomasz Obara), który mówi do niej: „Musisz czekać na coś, co jest ci bardzo drogie”. Nie mówi jej, że Pietrek (Mateusz Tomaszewski) żyje.

Korona królów. Jagiellonowie odcinek 153
(wtorek, 9 kwietnia, godz. 20:30 TVP1)

Kwiecień 1425. Mały królewicz Władysław (Kamil Winerowicz - Stanik) jest chory. Awdokia (Joanna Moro) rozrzuca wokół kołyski sól, aby odpędzić złe uroki. Królewna Jadwiga (Maja Szopa), która pości w ramach pokuty, mdleje. Jagiełło (Sebastian Skoczeń) prosi o pomoc Stanisława Ciołka (Daniel Mosior). Ten sprowadza na Wawel młodego kanonika i poetę Adama Świnkę (Bartosz Jędraś). Strasz (Paul Matura) zaczyna roznosić po Wawelu plotki, że służka królowej jest wiedźmą i odprawia gusła nad kołyską. Jagiełło przygotowuje się do zjazdu szlachty w Brześciu Kujawskim. Oleśnicki (Przemysław Stippa) ma ambicje, aby po śmierci króla, zostać regentem. W krakowskiej karczmie Lech (Mariusz Jakus) przekonuje Bdzigosta (Jakub Wieczorek), że wie jak ciężkie jest życie króla. Przecież sam jest królem krakowskich złodziei: „Co za los...” Femka (Żaneta Homa) z Honzikiem (Kamil Drężek) wracają do Krakowa. Femka w snach widzi Pietrka (Mateusz Tomaszewski).

Czytaj takżeZofia Holszańska musiała publicznie przysięgać wierność Jagielle. Na dworze wybuchł gigantyczny skandal

Korona królów. Jagiellonowie odcinek 154
(środa, 10 kwietnia, godz. 20:30 TVP1)

Przywileje szlacheckie. Czerwiec 1425. W Brześciu Kujawskim wszyscy czekają na królową Zofię (Maria Pawłowska). A jej orszak myli drogę. Zjazd szlachty w Brześciu Kujawskim nie przebiega po myśli Jagiełły (Sebastian Skoczeń) i Witolda (Michał Chorosiński). Oleśnicki (Przemysław Stippa) rośnie w siłę i szykuje sobie grunt pod regencję. Awdokia (Joanna Moro) i Danił (Pavel Kryksunou) mają się ku sobie, tymczasem w Krakowie zbierają się nad kobietą czarne chmury inkwizycji. Głowacz (Mateusz Weber) szuka dowodów, że Awdokia odprawia czary. Królewna Jadwiga (Maja Szopa) świetnie się czuje w towarzystwie poety Adama Świnki (Bartosz Jędraś). Femka (Żaneta Homa) rozpacza po śmierci Pietrka. Bdzigost (Jakub Wieczorek) próbuje ją pocieszyć.

Korona królów. Jagiellonowie odcinek 155
(poniedziałek, 15 kwietnia, godz. 20:30 TVP1)

Spóźnione oświadczyny. Czerwiec 1425. Jagiełło (Sebastian Skoczeń) wycisza szum wokół obrządku Dziadów, w którym uczestniczyły Zofia (Maria Pawłowska), Awdokia (Joanna Moro) i Olga (Klara Williams). Po tym obrządku królowa zaczyna przedwcześnie rodzić. Femka (Żaneta Homa) wpada w depresję. Greta (Iwona Katarzyna Pawlak) daje jej zioła nasenne i zabiera do Guślarza (Tomasz Obara). Ten każe jej czekać na kogoś bardzo bliskiego. Głowacz (Mateusz Weber) chce koniecznie kupić dom Femki. Ona jednak wierzy, że Pietrek (Mateusz Tomaszewski) wróci i nie zamierza go sprzedawać. Wspiera ją Honzik (Kamil Drężek). Papież żąda od polskiego kleru daniny na rzecz wojny z husytami. Oleśnicki (Przemysław Stippa) zwołuje zjazd biskupów w Łęczycy. Książęta Siemek (Kamil Rodek), Trojden (Filip Łeszega) i Kazimierz (Marcin Dąbrowski) namawiają biskupa płockiego Stanisława Pawłowskiego (Michał Wielewicki), aby odmówił płacenia podatku na wojnę z husytami. Mazowsze się buntuje. Nie chce być dalej lennikiem Korony. Danił (Pavel Kryksunou) prosi królową Zofię o rękę swej ukochanej. Oświadcza się Awdokii (Joanna Moro), ale nie zostaje przyjęty.

Streszczenie odcinków 156-160 serialu dostępne będzie tutaj.

Czytaj także:

Więcej o serialach historycznych i kostiumowych przeczytasz klikając tutaj lub na poniższą grafikę:

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz