Korona królów. Jagiellonowie. Streszczenie odcinków 156-160, godziny emisji i opisy historycznej telenoweli TVP1


Korona królów. Jagiellonowie to serial historyczny o dynastii Jagiellonów emitowany w TVP1. Poznaj godziny emisji i opisy poszczególnych odcinków serialu Korona królów. Jagiellonowie, które nadawane są od poniedziałku do środy w TVP1 o godzinie 20:30.

Korona królów. Jagiellonowie / fot. TVP

Szczegóły wkrótce. Streszczenia poprzednich odcinków dostępne jest tutaj.

Korona królów. Jagiellonowie odcinek 156
(wtorek, 17 kwietnia, godz. 20:30 TVP1)

Bunt Siemowita. Lato 1425. Książęta mazowieccy nie chcą złożyć Koronie hołdu lennego. Jagiełło (Sebastian Skoczeń) karci księżnę Aleksandrę (Agnieszka Wagner) za jej synów. A tymczasem w Płocku młodzi książęta Kazimierz (Marcin Dąbrowski) i Trojden (Filip Łeszega) planują zamknąć matkę w klasztorze. Awdokia (Joanna Moro) przyjmuje oświadczyny Daniła (Pavel Kryksunou), ale nie chce opuszczać królowej (Maria Pawłowska). Decyduje się jednak na ślub. Danił jest zachwycony. Głowacz (Mateusz Weber) chce kupić dom Femki (Żaneta Homa), ale Honzik (Kamil Drążek) obiecuje, że ją obroni. Pewnego dnia widzi dwóch chłopców wędrujących z tobołkami. Nie wie, że to synowie rzeźnika uciekli z domu. Zaczynają ich szukać. Głowacz podsuwa myśl, że to na pewno husyta Honzik ich porwał. Rusza na niego obława. Dzięki Grzymkowi (Krzysztof Brzazgoń) i Samborowi (Kacper Młynarkiewicz) znajduje schronienie w zamtuzie.

Korona królów. Jagiellonowie odcinek 157
(środa, 18 kwietnia, godz. 20:30 TVP1)

Nieugaszone pragnienia. Listopad 1425. Księżna Aleksandra (Agnieszka Wagner) błaga swojego syna Siemka (Kamil Rodek), aby on i bracia ukorzyli się przed Jagiełłą (Sebastian Skoczeń). Jagiełło przeprowadza ostrą rozmowę z siostrzeńcem: hołd albo podbój Mazowsza! Strasz (Paul Matura) przekazuje Zdenkowi (Mateusz Trembaczowski) wiadomości dla Luksemburczyka. Czy widział ich Adam Świnka (Bartosz Jędraś)? Honzik (Kamil Drężek) nadal ukrywa się w zamtuzie, a Femka (Żaneta Homa) odnajduje dzieci rzeźnika u Guślarza (Tomasz Obara). Uciekli z domu, bo ojciec ich bił. Katka (Anna Oberc), Kunegunda (Weronika Jaskółka) i Femka wymierzają rzeźnikowi karę za bicie synów.

Korona królów. Jagiellonowie odcinek 158
(poniedziałek, 22 kwietnia, godz. 20:30 TVP1)

Zaraza w Koronie. Grudzień 1425. Jagiełło (Sebastian Skoczeń) i Zofia (Maria Pawłowska) w drodze do Wilna dowiadują się, że do Krakowa dotarła zaraza. Zofia chce wracać, ale król decyduje, że jadą dalej, a mały królewicz Władysław zostanie przewieziony do Chęcin. Jadwiga (Maja Szopa) zostaje na zamku i chce organizować pomoc dla mieszczan. Będzie pomagać tak, jak jej matka. Na wawelskim korytarzu dotyka zarażoną służącą. W Krakowie zaczynają umierać ludzie. Klienci, którzy byli w karczmie, zostają w niej zamknięci. Trwa kwarantanna.

Czytaj takżeZofia Holszańska musiała publicznie przysięgać wierność Jagielle. Na dworze wybuchł gigantyczny skandal

Korona królów. Jagiellonowie odcinek 159
(wtorek, 23 kwietnia, godz. 20:30 TVP1)

Wypadek na polowaniu. Rok 1426. W Krakowie szaleje zaraza. Król (Sebastian Skoczeń) i królowa (Maria Pawłowska) przebywają w Wilnie, królewicz w Chęcinach, a królewna Jadwiga (Maja Szopa) pozostaje zamknięta w wawelskiej komnacie. Być może zaraziła się od chorej służącej. Tylko Adam Świnka (Bartosz Jędraś) jej nie opuścił. W krakowskiej karczmie trwa kwarantanna. Greta (Iwona Katarzyna Pawlak) z Kunegundą (Weronika Jaskółka) szorują Lecha (Mariusz Jakus), który wysmarował się cuchnącą maścią. Witold (Michał Chorosiński) chce dogadywać się z Krzyżakami i dostać od nich poparcie w czasie wyprawy na Ruś. Jagiełło na polowaniu zostaje zaatakowany przez dzika. Jan z Czyżowa (Bartosz Obuchowicz) próbuje go bronić.

Korona królów. Jagiellonowie odcinek 160
(środa, 24 kwietnia, godz. 20:30 TVP1)

Śmierć, chwała i hańba. Rok 1426. Jan z Czyżowa (Bartosz Obuchowicz) ratuje króla (Sebastian Skoczeń), który został zaatakowany przez dzika. Król wzywa Oleśnickiego (Przemysław Stippa) i oświadcza, że Zofia (Maria Pawłowska) będzie uczestniczyła we wszystkich naradach. Na Mazowszu umiera książę Siemowit IV (Dariusz Wiktorowicz). Młodzi książęta chcą rządzić wspólnie i planują wysłać matkę do klasztoru. Strasz (Paul Matura) wraca na Wawel i udaje przed Jadwigą (Maja Szopa) bohatera w walce z zarazą. Ale Świnka (Bartosz Jędraś) dowiaduje się od Ciołka (Daniel Mosior), że to nieprawda. Niemira (Renia Gosławska) bierze od Grety (Iwona Katarzyna Pawlak) zioła na miłowanie, które podaje garncarzowi Michałowi (Janusz Klimaszewski). Okazuje się, że to były zioła na mówienie prawdy. Ten konfliktuje się z mieszczanami, wyznaje miłość Grecie i poniża Niemirę.

Streszczenie odcinków 161-165 serialu dostępne będzie tutaj.

Czytaj także:

Więcej o serialach historycznych i kostiumowych przeczytasz klikając tutaj lub na poniższą grafikę:

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz